W&L Wrestling Competes in the Mideast Futures Tournament

Russ Zimmerman

ALLENTOWN, Pa. – Three members of the Washington and Lee wrestling team placed in the Mideast Futures Tournament hosted by Muhlenberg College on Sunday.

The event, which was recently added to the schedule, features wrestlers who will not compete in next weekend's NCAA Southeast Regional.

Sophomore Nick Konovalchik (North Andover, Mass. / Brooks School) was among three Generals who placed at the event, taking second-place in the 165-pound bracket.  Junior Andrew Taylor (Atlanta, Ga. / Westminster) took fifth in the 174-pound bracket, while first-year Russ Zimmerman (Mechanicsburg, Pa. / Cumberland Valley) placed sixth in the 141-pound weight class.

Konovalchik won each of his first three matches to advance to the title bout against Kade Steck Loughney of NYU.  He opened with a pin of NYU's Justin Guzman in 4:40 and then posted a 6-1 decision over Ronnie Grevera of Muhlenberg.  He bettered Gettysburg's Tristan Chen in the semifinals, posting a pin in 5:40, before suffering a 16-7 major decision against Loughney in the championship.

Taylor was pinned by Jackson Drum of York (Pa.) in his opening match, but recovered to win his next three matches, including a pin of Stevens' Doug Chacon in 4:53.  He dropped a 9-7 decision to Alfonso Pinto of TCNJ, but finished his day with a pin (5:51) over Nico Ziccardi of Stevens in the fifth-place bout to finish 4-2 for the day.

Zimmerman also dropped his opening match, falling 8-4 to Max Shaffer of Wilkes.  He went on to win his next four matches, including two by fall, but dropped his final two matches to finish 4-3 on the day.  He was defeated by Cam Dickey of Penn College in the fifth-place match by a score of 8-0.

The Generals will return to action on Feb. 22-23 as they compete in the NCAA Southeast Regional hosted by Lycoming College.  Wrestling begins at 10:00 am both days.

-- http://www.generalsports.com

141 POUNDS
Max Shaffer (Wilkes) d. Russ Zimmerman (W&L); 8-4
Russ Zimmerman (W&L) d. Chris Cloke (York); Fall 1:55
Russ Zimmerman (W&L) d. Nathan Hiatt (Hunter); Fall 1:53
Russ Zimmerman (W&L) d. Shane Murphy (RIT); Forfeit
Russ Zimmerman (W&L) d. Thomas Dinger (TCNJ); 8-5
Keanu Thompson (Cortland) d. Russ Zimmerman (W&L); 16-6
Cam Dickey (Penn College) d. Russ Zimmerman (W&L); 8-0 (Fifth-Place Match)

Joseph Tarquine (W&L) d. Gavin Link (Penn College); 12-2
Keanu Thompson (Cortland) d. Joseph Tarquine (W&L); 14-8
Cam Dickey (Penn College) d. Joseph Tarquine (W&L); Fall 0:48

149 POUNDS
Dustin Harris (Cortland) d. Artie Mabaka (W&L); 12-9
Artie Mabaka (W&L) d. Yusif Noori (Hunter) ; Fall 1:56
Matt Surich (TCNJ) d. Artie Mabaka (W&L); 18-6

Joe Schneider (Stevens) d. Will Medick (W&L); 4-0
Matt Surich (TCNJ) d. Will Medick (W&L); 5-1

157 POUNDS
Traken Sutton (Gettysburg) d. Joey Dunn (W&L); 4-2
Joey Dunn (W&L) d. Troy Staats (York); 10-0
Kelvin Cupay (Gettysburg) d. Joey Dunn (W&L); 10-7

165 POUNDS
Nick Konovalchik (W&L) d. Justin Guzman (NYU); Fall 4:40
Nick Konovalchik (W&L) d. Ronnie Grevera (Muhlenberg); 6-1
Nick Konovalchik (W&L) d. Tristan Chen (Gettysburg); Fall 5:40
Kade Steck Loughney (NYU) d. Nick Konovalchik (W&L); 16-7 (Championship Match)

Colby Boudreau (W&L) d. Kyle Strazdus (York); 6-1
Kade Steck Loughney (NYU) d. Colby Boudreau (W&L); Fall 1:50
Colby Boudreau (W&L) d. Justin Guzman (NYU); 4-2
Charlie Spada (Cortland) d. Colby Boudreau (W&L); Fall 2:38

174 POUNDS
Jon Borgognoni (TCNJ) d. Patrick Hofstedt (W&L); Fall 1:12
Patrick Hofstedt (W&L) d. Colin Browne (Penn College); 15-9
Patrick Hofstedt (W&L) d. Tadeo Nicholas Arce (Montclair); 14-12
Joseph McCarthy (TCNJ) d. Patrick Hofstedt (W&L); Fall 1:13

Jackson Drum (York) d. Andrew Taylor (W&L); Fall 1:52
Andrew Taylor (W&L) d. Doug Chacon (Stevens); Fall 4:53
Andrew Taylor (W&L) d. Sal Puglisi (Gettysburg); Medical Forfeit
Andrew Taylor (W&L) d. Charlie Buckley (Cortland); 7-3
Alfonso Pinto (TCNJ) d. Andrew Taylor (W&L); 9-7
Andrew Taylor (W&L) d. Nico Ziccardi (Stevens); Fall 5:51 (Fifth-Place Match)