W&L Wrestling Finishes Second at the Centennial Conference Championship

Shane Conners

KING'S POINT, N.Y. – The Washington and Lee wrestling team featured place-winners in eight of the 10 weight classes en route to a program-best second-place finish at the Centennial Conference Championship hosted by the U.S. Merchant Marine Academy on Saturday.

Stevens claimed its fifth straight league crown after posting 83.0 team points.  The Generals were second with 61.5 points, while the Merchant Marine Academy was third with 59.0 points.  Muhlenberg totaled 58.0 points for fourth and was followed by Gettysburg (51.0), Johns Hopkins (43.5), Ursinus (34.5) and McDaniel (18.0).

For W&L, this marks the fifth straight year that it has improved its finish in the conference championship from one year to another.  Additionally, senior 141-pounder Zach Bylykbashi (Southington, Conn. / Southington) went 2-2 in the tournament to move to 97-32 for his career.  In the process, he tied Ron Tassoni '16 for the program record for career victories.

The top place-winner for W&L was junior Shane Conners (Mount Airy, Md. / South Carroll), who finished as the runner-up in the 165-pound weight class.  He opened with a pin of McDaniel's Cole Nagle in 1:32 and then notched a 3-2 decision over William Sims from the Merchant Marine Academy.  He then dropped a 7-6 decision to Muhlenberg's Dylan Schwartz in the title bout.

Four other Generals finished third in their respective weight classes.  Senior Ethan Hartman (River Edge, N.J. / River Dell Regional) went 3-1 at 125 pounds, defeating Jace Garza of the Merchant Marines by a score of 5-3 in the third-place match. 

First-year Joe Salerno (Princeton Junction, N.J. / West Windsor-Plainsboro South) took third at the 157-pound weight class, dropping his first match, before pinning his next three opponents.  He downed Wade Bishop of McDaniel in the third-place match, pinning him in 3:25.  He now has 17 pins on the season, tying him with sophomore Bryce Crew (St. Mary's, Ga. / Camden County) for the program record for pins in a season.

Junior Rexx Hallyburton (Bishop, Ga. / Oconee County) also registered a 3-1 overall record to take third-place at 184 pounds.  He topped Daniel Ebert of Gettysburg in the third-place match by a score of 5-3 in overtime.

First-year Brad Basham (Burlington, Mass. / Buckingham Browne & Nichols) went 2-1 at 197 pounds to finish third overall.  He downed Gettysburg's Michael Iodice in the third-place match by a score of 7-2.

Three others posted a 2-2 overall mark and fell in the third-place match to claim fourth-place honors.  Bylykbashi dropped a 9-6 decision to Muhlenberg's Austin Sherman at 141 pounds, Crew was knocked off in the third-place match by Patrick Rowe of Ursinus by a 6-3 count, and first-year 285-pounder Clay Chadwick (Arlington, Va. / Yorktown) was defeated by William McGinley of Ursinus in the third-place match, 3-2.

Washington and Lee will be in action again on Feb. 22-23 as it competes in the NCAA Southeast Regional hosted by Lycoming College.  Wrestling begins at 10:00 am both days.

-- http://www.generalsports.com

125 POUNDS
Ethan Hartman (W&L) d. Jeremy Berger (JHU); 12-3
Akhil Vega (Stevens) d. Ethan Hartman (W&L); Fall 5:00
Ethan Hartman (W&L) d. Nicholas Malinowski (McDaniel); Fall 4:44
Ethan Hartman (W&L) d. Jace Garza (USMMA); 5-3 (Third-Place Match)

133 POUNDS
Kimo Dial (USMMA) d. Russ Zimmerman (W&L); 5-0
Russ Zimmerman (W&L) d. Alex Shaffer (Gettysburg); 8-5
Ryker Eckenbarger (McDaniel) d. Russ Zimmerman (W&L); 18-6

141 POUNDS
Zach Bylykbashi (W&L) d. Isaiah Edmond (McDaniel); 4-0
Troy Stanich (Stevens) d. Zach Bylykbashi (W&L); Fall 6:16
Zach Bylykbashi (W&L) d. Dan May (USMMA); 10-4
Austin Sherman (Muhlenberg) d. Zach Bylykbashi (W&L); 9-6 (Third-Place Match)

149 POUNDS
Bryce Crew (W&L) d. Skylar Minutelli (McDaniel); 13-4
Colin Devlin (Gettysburg) d. Bryce Crew (W&L); 4-2
Bryce Crew (W&L) d. Chad Puglio (USMMA); Fall 1:47
Patrick Rowe (Ursinus) d. Bryce Crew (W&L); 6-3 (Third-Place Match)

157 POUNDS
Dylan Van Sickell (Stevens) d. Joe Salerno (W&L); Fall 4:42
Joe Salerno (W&L) d. Jarrett DiGiantomasso (Ursinus); Fall 3:55
Joe Salerno (W&L) d. Brian Jamison (Muhlenberg); Fall 3:22
Joe Salerno (W&L) d. Wade Bishop (McDaniel); Fall 3:25 (Third-Place Match)

165 POUNDS
Shane Conners (W&L) d. Cole Nagle (McDaniel); Fall 1:32
Shane Conners (W&L) d. William Sims (USMMA); 3-2
Dylan Schwartz (Muhlenberg) d. Shane Conners (W&L); 7-6 (Championship Match)

174 POUNDS
Nathan Wertheimer (JHU) d. Alec Horne (W&L); 1-0
Alec Horne (W&L) d. Garrett Vandervalk (McDaniel); Fall 1:57
Max Sims (USMMA) d. Alec Horne (W&L); 5-3 (OT)

184 POUNDS
Anthony Cutrufello (Ursinus) d. Rexx Hallyburton (W&L); 3-1
Rexx Hallyburton (W&L) d. Ronald Wuest (McDaniel); Fall 1:18
Rexx Hallyburton (W&L) d. Michael Dooley (Stevens); 8-6
Rexx Hallyburton (W&L) d. Daniel Ebert (Gettysburg); 5-3 (OT) (Third-Place Match)

197 POUNDS
William Gilliam (JHU) d. Brad Basham (W&L); 12-0
Brad Basham (W&L) d. Benjamin Maack (Ursinus); Inj. Def.
Brad Basham (W&L) d. Michael Iodice (Gettysburg); 7-2 (Third-Place Match)

285 POUNDS
Blake Bunce (USMMA) d. Clay Chadwick (W&L); Fall 2:40
Clay Chadwick (W&L) d. Henri Behaeghel (JHU); 8-1 (OT)
Clay Chadwick (W&L) d. Scott Schaeffer (Muhlenberg); Fall 5:24
William McGinley (Ursinus) d. Clay Chadwick (W&L); 3-2 (Third-Place Match)