W&L Wrestling Claims Two Champions at the U.S. Marine Corps Star City Tournament

Bryce Crew

SALEM, Va. – The Washington and Lee wrestling team boasted two individual champions and eight place-winners en route to a fourth-place finish out of 13 teams at the U.S. Marine Corps Star City Tournament held at the Salem Civic Center on Sunday.

Otterbein took the team title with 137.0 points, followed by Averett in second with 127.5 points.  Elizabethtown was third (126.5), W&L was fourth (124.0) and the Apprentice School was fifth (119.0).

Leading the way for the Generals were first-years Charlie Cunningham (Pequannock, N.J. / Seton Hall Prep) and Ryan Luth (Milford, Conn. / Joseph A. Foran), who both took the title in their weight class.  Cunningham claimed the 133-pound crown, while Luth won the 157-pound bracket.

Junior 174-pounder Andrew Taylor (Atlanta, Ga. / Westminster) and sophomore 149-pounder Bryce Crew (St. Mary's, Ga. / Camden County) also advanced to the championship match in their respective weight classes, before falling in the finals.  Junior Alec Horne (Chester Springs, Pa. / Downingtown East) placed third in the 174-pound bracket, while senior 125-pounder Ethan Hartman (River Edge, N.J. / River Dell Regional) and first-year 141-pounder Joseph Tarquine (Gallatin, Tenn. / Montgomery Bell Academy) both finished fourth overall.  First-year Russ Zimmerman (Mechanicsburg, Pa. / Cumberland Valley) added a fifth-place showing at 133 pounds.

Cunningham posted a 3-0 record in winning the 133-pound weight class.  He began the day with a pin (6:13) of Matthew Farrar of the Apprentice School and then notched a 7-5 decision over Tristan Bean of West Virginia Tech in the semifinals.  In the title match, he recorded a 12-4 major decision over Kolin Johnson of the Apprentice School.

Luth needed four matches to gain the title at 157 pounds.  He began with a pin (3:46) of Otterbein's Michael Duzzny and then posted back-to-back technical falls to advance to the championship match.  He downed Clay Fritz of West Virginia Tech, 15-0, and then felled Kaleb Fontenot of Huntingdon, 16-0.  In the championship match, he record another pin, this time downing Kyle Bythell of Elizabethtown in 1:03.

Crew dropped an 8-5 overtime decision to Cole Cameron of Elizabethtown in the 149-pound championship bout, and Taylor was defeated 15-8 by Conner Homan of Mount Union in the title match at 174 pounds.  Both finished the day 3-1 overall.

Washington and Lee returns to action on December 1 when it travels to Ada, Ohio to take part in the Ohio Northern Invitational.  Action begins at 9:00 am.

-- http://www.generalssports.com --

125 POUNDS
Ethan Hartman (W&L) d. Austin Jones (Elizabethtown); 11-9
Ethan Hartman (W&L) d. Ryan Brooks (Huntingdon); 4-3
Jackson Lakso (Otterbein) d. Ethan Hartman (W&L); 6-0
Colton Messick (Apprentice) d. Ethan Hartman (W&L); TF, 17-1 (5:25) (Third-Place Match)

133 POUNDS
Charlie Cunningham (W&L) d. Matthew Farrar (Apprentice); Fall 6:13
Charlie Cunningham (W&L) d. Tristan Bean (West Virginia Tech); 7-5
Charlie Cunningham (W&L) d. Kolin Johnson (Apprentice); 12-4  (Championship Match)

Russ Zimmerman (W&L) d. Frank Blevins (Averett); TF, 15-0 (3:18)
Tristan Bean (West Virginia Tech) d. Russ Zimmerman (W&L); 4-2 (OT)
Russ Zimmerman (W&L) d. Michael Nichols (Averett); Fall 1:03
Russ Zimmerman (W&L) d. Matthew Farrar (Apprentice); 8-0
Russ Zimmerman (W&L) d. Josh McLaughlin (Elizabethtown); 5-4 (Fifth-Place Match)

141 POUNDS
Joseph Tarquine (W&L) d. Hunter Alto (Bluefield); Fall 3:47
Joseph Tarquine (W&L) d. Trey Templeton (Apprentice); 6-5
Logan Robertson (West Virginia Tech) d. Joseph Tarquine (W&L); 12-6
 Wesley Hollingsworth (East Carolina) d. Joseph Tarquine (W&L); Fall 1:23 (Third-Place Match)

149 POUNDS
Bryce Crew (W&L) d. Robert Pritt (West Virginia Tech); 12-1
Bryce Crew (W&L) d. Justin Rayner (Mount Union); Fall 1:03
Bryce Crew (W&L) d. Victor Allen (Ferrum); TF, 16-0 (4:35)
Cole Cameron (Elizabethtown) d. Bryce Crew (W&L); 8-5 (OT) (Championship Match)

Ryan Morton (Averett) d. Brian Moynahan (W&L); Fall 4:08
Christian Govan (East Carolina) d. Brian Moynahan (W&L); Fall 3:40

William Heath (Apprentice) d. Will Medick (W&L); 5-2
Devin Wilhelm (West Virginia Tech) d. Will Medick (W&L); 8-0

Joe Salerno (W&L) d. William Merritt (Averett); Fall 3:25
Charles Hudson (Liberty) d. Joe Salerno (W&L); 14-4
Joe Salerno (W&L) d. Devin Wilhelm (West Virginia Tech); Fall 3:36
Joe Salerno (W&L) d. Toren Pollard (Huntingdon); Fall 3:34
Tyler Johnson (Apprentice) d. Joe Salerno (W&L); 17-7

Artie Mabaka (W&L) d. Charles Tisby (Ferrum); 7-2
Toren Pollard (Huntingdon) d. Artie Mabaka (W&L); TF, 16-0 (3:13)
Christian Govan (East Carolina) d. Artie Mabaka (W&L); 14-6

157 POUNDS
Ryan Luth (W&L) d. Michael Duzzny (Otterbein); Fall 3:46
Ryan Luth (W&L) d. Clay Fritz (West Virginia Tech); TF, 15-0 (4:09)
Ryan Luth (W&L) d. Kaleb Fontenot (Huntingdon); TF, 16-0 (3:03)
Ryan Luth (W&L) d. Kyle Bythell (Elizabethtown); Fall 1:03 (Championship Match)

165 POUNDS
Kevin Thole (W&L) d. Darek Dabbs (Apprentice); Fall 2:32
Jared Lough (Averett) d. Kevin Thole (W&L); TF, 17-0 (4:17)
Reagan Prevatt (Huntingdon) d. Kevin Thole (W&L); Fall 4:11

174 POUNDS
Denver Aydelott (Otterbein) d. Patrick Hofstedt (W&L); 7-3
Patrick Hofstedt (W&L) d. Blake Wickline (Otterbein); 8-4
Patrick Hofstedt (W&L) d. Hunter Stoffer (Otterbein); Med. FF
Denver Aydelott (Otterbein) d. Patrick Hofstedt (W&L); Fall 3:46

Andrew Taylor (W&L) d. Javian Moore (Averett); TF, 18-0 (1:52)
Andrew Taylor (W&L) d. Hunter Stoffer (Otterbein); Fall 3:40
Andrew Taylor (W&L) d. Luke Young (Bluefield); 9-6
Conner Homan (Mount Union) d. Andrew Taylor (W&L); 15-8 (Championship Match)

Alec Horne (W&L) d. Sam Shalvey (Otterbein); Fall 1:45
Alec Horne (W&L) d. Dan Henson (Apprentice); 10-5
Conner Homan (Mount Union) d. Alec Horne (W&L); Fall 1:22
Alec Horne (W&L) d. Luke Young (Bluefield); 10-3 (Third-Place Match)

197 POUNDS
Luke Hess (Otterbein) d. Rob Rosen (W&L); Fall 3:23
Braden Neuberger (Otterbein) d. Rob Rosen (W&L); Fall 6:59

285 Pounds

Clay Chadwick (W&L) d. Chris Martinez (Otterbein); Fall 4:11
Steven Francisco (Apprentice) d. Clay Chadwick (W&L); 7-2
Mykel Williams (Greensboro) d. Clay Chadwick (W&L); 4-3