W&L Wrestling Defeats Huntingdon, Falls to ONU & Lycoming

W&L Wrestling Defeats Huntingdon, Falls to ONU & Lycoming

LEXINGTON, Va. – The Washington and Lee wrestling team posted a 1-2 overall record as it hosted a series of matches on Sunday afternoon at Doremus Gym.

The Generals (1-2) opened with a 26-18 victory over Huntingdon, before falling to Ohio Northern (39-10) and Lycoming (45-3).

W&L was led on the day by junior Ron Tassoni (Media, Pa./Haverford School), who posted a perfect 3-0 record.  He began with a pin over first-year Aidan Talorico (Auburn, Ala./Auburn) (4:03) in the win over Huntingdon and then posted a 13-3 major decision over Ohio Northern first-year Alex Bair (Centerville, Ohio/Centreville).  His day ended with a 10-4 decision over Lycoming first-year Brandon Rudy (Carlisle, Pa./Cumberland Valley).

Sophomore Bennett Lewis (St. Louis, Mo./Westminster Christian) and first-year Zachary Papin (Carrollton, Texas/St. Mark's) both went 2-1 overall. 

Lewis won his opener by forfeit and downed ONU sophomore Dillon Brancheau (Auburn Hills, Mich./Avondale) with a 13-3 major decision.  He finished with an 8-0 loss to Lycoming senior Johnathan Secor (Pompton Lakes, N.J./Pompton Lakes).

Papin posted an action-packed 20-13 win over Huntingdon first-year Brewer Gilliland (Alabaster, Ala./Thompson) and he notched a 7-5 victory over ONU first-year Matt Mangen (Versailles, Ohio/Versailles), before being pinned by Lycoming sophomore Seth Lansberry (Klingerstown, Pa./Line Mountain) in 3:52.

Washington and Lee returns to action on Thursday when it travels to Southern Virginia for a 6:30 pm match.

-- http://www.generalssports.com --


Washington and Lee 26, Huntingdon 18

125 – Wade Thomas (HC) wins by Forfeit [6-0]
133 – Alex Pollera (W&L) d. Matt Gilson (HC); 12-3 [6-4]
141 – Robert Lowery (HC) wins by Forfeit [12-4]
149 – Zach Papin (W&L) d. Brewer Gilliland (HC); 20-13 [12-7]
157 – Mason Baldwin (HC) d. Marshall Olszewski (W&L); 8-1 [15-7]
165 – Brandon Lefore (W&L) d. Josh Gillaspie (HC); 5-2 [15-10]
174 – Ron Tassoni (W&L) d. Aidan Talorico (HC); Fall 4:03 [15-16]
184 – Jesse Herron (HC) d. George Matelich (W&L); 6-2 [18-16]
197 – Bennett Lewis (W&L) wins by Forfeit [18-22]
285 – Matt Kaminer (W&L) d. John Haynes (HC); 10-1 [18-26]

Ohio Northern 39, Washington and Lee 10
125 – Brad Taton (ONU) wins by Forfeit [6-0]
133 – Cole Cochran (ONU) vs. Alex Pollera (W&L); 7-3 [9-0]
141 – Dylan Dolph (ONU) wins by Forfeit [15-0]
149 – Zach Papin (W&L) d. Matt Mangen (ONU); 7-5 [15-3]
157 – Gennar Feucht (ONU) d. Marshall Olszewski (W&L); Fall 1:14 [21-3]
165 – Colt Lovejoy (ONU) d. Brandon Lefore (W&L); Fall 1:53 [27-3]
174 – Ron Tassoni (W&L) d. Alex Bair (ONU); 13-3 [27-7]
184 – Aaron Adkins (ONU) d. George Matelich (W&L); Fall 1:28 [33-7]
197 – Bennett Lewis (W&L) d. Dillon Brancheau (ONU); 8-6 [33-10]
285 – Cody Lovejoy (ONU) d. Matt Kaminer (W&L); Fall 2:01 [39-10]

Lycoming 45, Washington and Lee 3
125 –Kyle Drick (LC) wins by Forfeit [6-0]
133 –Cody Barbiche (LC) d. Alex Pollera (W&L); 4-1 [9-0]
141 – Caleb Willey (LC) wins by Forfeit [15-0]
149 – Seth Lansberry (LC) d. Zach Papin (W&L); Fall 3:52 [21-0]
157 – Matt Neff (LC) d. Marshall Olszewski (W&L); Fall 0:48 [27-0]
165 – Nolan Barger (LC) d. Brandon Lefore (W&L); TF, 17-1 [32-0]
174 – Ron Tassoni (W&L) d. Brandon Rudy (LC); 10-4 [32-3]
184 – Willie Alford (LC) d. George Matelich (W&L); Fall 1:25 [38-3]
197 – Johnathan Secor (LC) d. Bennett Lewis (W&L); 8-0 [42-3]
285 – Sam Batchelor (LC) d. Matt Kaminer (W&L); 7-2 [45-3]