W&L Wrestling Competes at the W&J Invitational

W&L Wrestling Competes at the W&J Invitational

WASHINGTON, Pa. – The Washington and Lee wrestling team opened its 2014-15 season by finishing 10th overall at the Washington & Jefferson Invitational.

The Generals were paced by sophomore Bennett Lewis (St. Louis, Mo. / Westminster Christian) and junior Ron Tassoni (Media, Pa. / Haverford School), both of whom placed in their respective weight classes.

Lewis placed third in the 197-pound weight class after going 4-1 overall.  He finished his day with a 6-3 win over Zeke Stroupe of Washington & Jefferson in the third-place match.

Tassoni went 3-2 overall after receiving a first-round bye in the 174-pound weight class.  He ended his day with a 15-7 loss to Cody Spinks of Alderson Broaddus in the third-place match by a score of 15-7.

First-year Brandon Lefore (Morgan Hill, Calif. / Ann Sobrato) and Matt Kaminer (Hewlett, N.Y. / George W. Hewlett) also completed the tournament with a winning record.  Lefore finished 3-2 and Kaminer went 4-2 overall.

Washington and Lee returns to action next Sunday when it hosts Lycoming, Ohio Northern and Huntingdon for matches beginning at 1:00 pm.

-- http://www.generalssports.com --

133 Pounds
Alex Pollera (W&L) d. Deshawn Hazel (Middlesex); 8-3
Robert Ritschard (Thiel) d. Alex Pollera (W&L); 10-4
Zach Swarrow (Waynesburg) d. Alex Pollera (W&L); 9-4

149 Pounds
Zach Pappin (W&L) d. Sam Jones (Alderson Broaddus); Fall 1:41
Zach Pappin (W&L) d. Ryan Crowell (W&J); 8-2
Tanner Druck (Seton Hill) d. Zach Pappin (W&L); 9-2
Matt Harris (Alderson Broaddus) d. Zach Pappin (W&L); 14-11

157 Pounds
Keith Stednitz (Alderson Broaddus) d. Conor Duffey (W&L); 4-0
Conor Duffey (W&L) d. Christian Ortiz (Middlesex); Fall 6:23
Brock Thompson (Millersville) d. Conor Duffey (W&L); 12-0, Forfeit

165 Pounds
Brandon Lefore (W&L) d. Noah Miller (W&J); Fall 3:00
Brandon Lefore (W&L) d. Aaron Banko (Heidelberg); 4-1
Ian Shannon (Millersville) d. Brandon Lefore (W&L); 10-2
Brandon Lefore (W&L) d. Nick Harris (Heidelberg); 6-3
Alex Kenner (Heidelberg) d. Brandon Lefore (W&L); 18-11
Josh Welden (W&L) won by forfeit
Ajala Modraza (W&J) d. Josh Weldon (W&L); 8-1
Tagee Burns (PSU-Allegheny) d. Josh Weldon (W&L); 16-1

174 Pounds
Bye
Ron Tassoni (W&L) d. Tyler Wilkes (Thiel); 3-0
Ron Tassoni (W&L) d. Pat Brown (Heidelberg); 11-9
Sam Guidi (Waynesburg) d. Ron Tassoni (W&L); 15-7
Ron Tassoni (W&L) d. James Caniglia (Heidelberg); 0-0
Cody Spinks (Alderson Broaddus) d. Ron Tassoni (W&L); 15-7 (Third-Place Match)
Dmitry Callas (Millersville) d. George Matelich (W&L); 3-2
Tyler Wilkes (Thiel) d. George Matelich (W&L); Fall 0:20

184 Pounds
Alex Roberts (Manchester) d. Sal Diaz (W&L); 4-2
Brennan Kelly (Heidelberg) d. Sal Diaz (W&L); 6-0

197 Pounds
Bennett Lewis (W&L) d. Gennaro Bonaventura (Waynesburg); 8-1
Bennett Lewis (W&L) d. Nick Nester (Alderson Broaddus); Fall 0:53
Adam Moffitt (Millersville) d. Bennett Lewis (W&L); 3-2
Bennett Lewis (W&L) d. Gennaro Bonaventura (Waynesburg); 0-0
Bennett Lewis (W&L) d. Zeke Stroupe (W&J); 6-3 (Third-Place Match)

285 Pounds
Corey Siegfried (Wheeling Jesuit) d. Matt Kaminer (W&L); 3-0
Matt Kaminer (W&L) d. Antonio Santoro (W&J); 2-1
Matt Kaminer (W&L) d. Nick Cress (Manchester); 2-1
Matt Kaminer (W&L) d. Tyler Hendzel (Thiel); 9-2
Matt Kaminer (W&L) d. Yamil Cristobal (W&J); 3-1
Alex Soutiere (Seton Hill) d. Matt Kaminer (W&L); 8-6