Recap | Results

Licensed to Randolph-Macon College     HY-TEK's Meet Manager 11/7/2009 08:03 PM
                              WL_RMCt - 11/7/2009                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Randolph Macon College  'A'                            NT    1:55.17   11  
     1) Proctor, Caitlin 18             2) Mullin, Kellianne              
     3) Ware, Catherine 18              4) Almond, Sarah                  
                  29.65     1:03.09 (33.44)     1:30.35 (27.26)     1:55.17 (24.82)
  2 Washington and Lee University  'A'                     NT    1:56.16    4  
     1) Cassada, Jocelyn                2) Bazzel, Lynn                   
     3) Fredericks, Dana                4) Brassfield, Izzy               
                  30.07     1:01.91 (31.84)     1:30.41 (28.50)     1:56.16 (25.75)
  3 Washington and Lee University  'B'                     NT    1:58.30    2  
     1) Weinstein, Brielle              2) Bock, Megan                    
     3) Krasnov, Stephanie              4) Simpson, Sarah                 
                  30.93     1:03.68 (32.75)     1:32.94 (29.26)     1:58.30 (25.36)
  4 Washington and Lee University  'C'                     NT    2:04.99  
     1) Seffens, Andrea                 2) Moryan, Claire                 
     3) Camp, Krista                    4) Guynn, Rebecca                 
                  31.98     1:07.98 (36.00)     1:37.70 (29.72)     2:04.99 (27.29)
 
Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Rebecca        18 RMC                       NT   11:13.65    9  
                  30.04     1:02.86 (32.82)     1:36.94 (34.08)     2:11.10 (34.16)
        2:44.96 (33.86)     3:18.90 (33.94)     3:52.74 (33.84)     4:26.56 (33.82)
        5:00.62 (34.06)     5:34.96 (34.34)     6:08.64 (33.68)     6:42.34 (33.70)
        7:16.29 (33.95)     7:50.46 (34.17)     8:24.43 (33.97)     8:58.45 (34.02)
        9:32.48 (34.03)    10:06.57 (34.09)    10:40.57 (34.00)    11:13.65 (33.08)
  2 McCampbell, Ann              W&L                       NT   11:17.04    4  
                  31.68     1:05.64 (33.96)     1:39.96 (34.32)     2:14.68 (34.72)
        2:49.25 (34.57)     3:23.83 (34.58)     3:58.25 (34.42)     4:32.61 (34.36)
        5:06.98 (34.37)     5:41.19 (34.21)     6:15.42 (34.23)     6:49.26 (33.84)
        7:22.69 (33.43)     7:56.12 (33.43)     8:29.72 (33.60)     9:03.23 (33.51)
        9:36.76 (33.53)    10:10.55 (33.79)    10:44.10 (33.55)    11:17.04 (32.94)
  3 Hayden, Tess                 W&L                       NT   11:27.10    3  
                  30.34     1:03.58 (33.24)     1:37.89 (34.31)     2:12.43 (34.54)
        2:46.90 (34.47)     3:21.16 (34.26)     3:55.52 (34.36)     4:30.09 (34.57)
        5:04.77 (34.68)     5:39.30 (34.53)     6:13.77 (34.47)     6:48.33 (34.56)
        7:23.13 (34.80)     7:57.77 (34.64)     8:32.82 (35.05)     9:07.90 (35.08)
        9:42.71 (34.81)    10:17.65 (34.94)    10:52.68 (35.03)    11:27.10 (34.42)
  4 O'Brien, Lara                RMC                       NT   11:32.63    2  
                  30.37     1:03.87 (33.50)     1:38.02 (34.15)     2:12.18 (34.16)
        2:46.36 (34.18)     3:20.57 (34.21)     3:54.61 (34.04)     4:28.74 (34.13)
        5:03.07 (34.33)     5:37.81 (34.74)     6:12.76 (34.95)     6:47.61 (34.85)
        7:22.68 (35.07)     7:58.57 (35.89)     8:34.48 (35.91)     9:10.18 (35.70)
        9:46.01 (35.83)    10:21.67 (35.66)    10:57.65 (35.98)    11:32.63 (34.98)
  5 Schwartz, Erin               W&L                       NT   12:01.62    1  
                  31.60     1:07.38 (35.78)     1:43.65 (36.27)     2:19.85 (36.20)
        2:55.94 (36.09)     3:32.31 (36.37)     4:08.68 (36.37)     4:45.38 (36.70)
        5:22.30 (36.92)     5:58.96 (36.66)     6:35.06 (36.10)     7:11.70 (36.64)
        7:48.24 (36.54)     8:24.78 (36.54)     9:01.40 (36.62)     9:37.96 (36.56)
       10:14.29 (36.33)    10:49.96 (35.67)  12:01.62 (1:11.66)                    
  6 Spurrier, Tracy              RMC                       NT   12:08.00  
                  32.55     1:08.00 (35.45)     1:44.40 (36.40)     2:20.91 (36.51)
        2:57.77 (36.86)     3:34.77 (37.00)     4:11.59 (36.82)     4:48.41 (36.82)
        5:25.16 (36.75)     6:01.83 (36.67)     6:38.53 (36.70)     7:15.15 (36.62)
        7:52.02 (36.87)     8:29.01 (36.99)     9:05.68 (36.67)     9:42.30 (36.62)
       10:19.94 (37.64)    10:55.94 (36.00)  12:08.00 (1:12.06)                    
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buckley, Elizabeth           RMC                       NT    2:00.40    9  
                  26.82       57.63 (30.81)     1:29.65 (32.02)     2:00.40 (30.75)
  2 Starnes, Lauren              W&L                       NT    2:00.90    4  
                  27.63       58.76 (31.13)     1:29.90 (31.14)     2:00.90 (31.00)
  3 Soley, Teresa                W&L                       NT    2:03.05    3  
  4 Rolfe, Delaney               W&L                       NT    2:04.04    2  
                  27.99       59.02 (31.03)     1:31.19 (32.17)     2:04.04 (32.85)
  5 Shea, Eleanor                RMC                       NT    2:09.72    1  
                  29.48     1:02.37 (32.89)     1:36.32 (33.95)     2:09.72 (33.40)
  6 Reid, Lindsey                RMC                       NT    2:14.21  
                  30.13     1:03.93 (33.80)     1:38.85 (34.92)     2:14.21 (35.36)
 
Event 4  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cassada, Jocelyn             W&L                       NT    1:03.80    9  
                  30.75     1:03.80 (33.05)                                        
  2 Weinstein, Brielle           W&L                       NT    1:04.63    4  
                  31.52     1:04.63 (33.11)                                        
  3 Salvati, Katie               W&L                       NT    1:05.03    3  
                  31.21     1:05.03 (33.82)                                        
  4 Proctor, Caitlin          18 RMC                       NT    1:05.54    2  
                  31.93     1:05.54 (33.61)                                        
  5 Dodd, Katherine           18 RMC                       NT    1:15.63    1  
                  36.23     1:15.63 (39.40)                                        
  6 Cooper, Victoria             RMC                       NT    1:23.50  
                  38.55     1:23.50 (44.95)                                        
 
Event 5  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bazzel, Lynn                 W&L                       NT    1:08.76    9  
                  31.67     1:08.76 (37.09)                                        
  2 Fredericks, Dana             W&L                       NT    1:11.16    4  
                  33.22     1:11.16 (37.94)                                        
  3 Mullin, Kellianne            RMC                       NT    1:11.41    3  
                  33.44     1:11.41 (37.97)                                        
  4 Bock, Megan                  W&L                       NT    1:12.40    2  
                  33.35     1:12.40 (39.05)                                        
  5 Mauch, Virginia           18 RMC                       NT    1:14.71    1  
                  34.60     1:14.71 (40.11)                                        
 
Event 6  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ware, Catherine           18 RMC                       NT    2:17.42    9  
                  29.51     1:03.54 (34.03)     1:39.30 (35.76)     2:17.42 (38.12)
  2 Moore, Colleen               W&L                       NT    2:22.40    4  
                  30.84     1:06.19 (35.35)     1:43.62 (37.43)     2:22.40 (38.78)
  3 Mensch, Rachel               W&L                       NT    2:26.20    3  
                  31.16     1:09.18 (38.02)     1:48.02 (38.84)     2:26.20 (38.18)
  4 Krasnov, Stephanie           W&L                       NT    2:26.57    2  
                  32.23     1:10.30 (38.07)     1:49.29 (38.99)     2:26.57 (37.28)
  5 Lovell, Brianna              RMC                       NT    2:27.33    1  
                  32.31     1:10.05 (37.74)     1:49.14 (39.09)     2:27.33 (38.19)
  6 Reid, Lindsey                RMC                       NT    2:39.16  
                  33.11     1:12.10 (38.99)     1:54.31 (42.21)     2:39.16 (44.85)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Almond, Sarah                RMC                       NT      25.35    9  
  2 Simpson, Sarah               W&L                       NT      25.96    4  
  3 Brassfield, Izzy             W&L                       NT      26.06    3  
  4 Davis, Allison            18 RMC                       NT      26.75    2  
  5 Guynn, Rebecca               W&L                       NT      27.71    1  
  6 Shea, Eleanor                RMC                       NT      28.10  
 
Event 8  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Almond, Sarah                RMC                       NT      56.17    9  
                  26.74       56.17 (29.43)                                        
  2 Buckley, Elizabeth           RMC                       NT      56.36    4  
                  27.31       56.36 (29.05)                                        
  3 Simpson, Sarah               W&L                       NT      56.85    3  
                  27.29       56.85 (29.56)                                        
  4 Brassfield, Izzy             W&L                       NT      58.01    2  
                  27.62       58.01 (30.39)                                        
  5 Hayden, Tess                 W&L                       NT      58.68    1  
                  28.03       58.68 (30.65)                                        
  6 Shea, Eleanor                RMC                       NT    1:00.95  
                  29.16     1:00.95 (31.79)                                        
 
Event 9  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salvati, Katie               W&L                       NT    2:15.57    9  
                  31.51     1:05.49 (33.98)     1:40.45 (34.96)     2:15.57 (35.12)
  2 Cassada, Jocelyn             W&L                       NT    2:19.43    4  
                  33.43     1:08.25 (34.82)     1:43.75 (35.50)     2:19.43 (35.68)
  3 Hudak, Joan                  W&L                       NT    2:21.66    3  
                  33.22     1:08.99 (35.77)     1:45.28 (36.29)     2:21.66 (36.38)
  4 Proctor, Caitlin          18 RMC                       NT    2:25.56    2  
                  33.72     1:10.80 (37.08)     1:48.13 (37.33)     2:25.56 (37.43)
  5 Spurrier, Tracy              RMC                       NT    2:28.70    1  
                  34.55     1:11.93 (37.38)     1:50.24 (38.31)     2:28.70 (38.46)
  6 Dodd, Katherine           18 RMC                       NT    2:39.93  
                  37.76     1:17.38 (39.62)     1:58.74 (41.36)     2:39.93 (41.19)
 
Event 10  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bazzel, Lynn                 W&L                       NT    2:33.36    9  
                  34.35     1:13.16 (38.81)     1:52.87 (39.71)     2:33.36 (40.49)
  2 Fredericks, Dana             W&L                       NT    2:36.07    4  
                  35.32     1:15.53 (40.21)     1:55.92 (40.39)     2:36.07 (40.15)
  3 Mullin, Kellianne            RMC                       NT    2:36.65    3  
                  35.79     1:15.31 (39.52)     1:55.81 (40.50)     2:36.65 (40.84)
  4 Bock, Megan                  W&L                       NT    2:37.45    2  
                  35.45     1:15.66 (40.21)     1:56.63 (40.97)     2:37.45 (40.82)
  5 Davis, Allison            18 RMC                       NT    2:41.09    1  
                  35.96     1:16.19 (40.23)     1:57.99 (41.80)     2:41.09 (43.10)
  6 Mauch, Virginia           18 RMC                       NT    2:46.95  
                  36.26     1:17.65 (41.39)     2:00.94 (43.29)     2:46.95 (46.01)
 
Event 11  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Starnes, Lauren              W&L                       NT    5:22.97    9  
  2 Stevenson, Rebecca        18 RMC                       NT    5:25.45    4  
  3 Rolfe, Delaney               W&L                       NT    5:34.24    3  
  4 Mensch, Rachel               W&L                       NT    5:38.40    2  
  5 O'Brien, Lara                RMC                       NT    5:39.06    1  
  6 Lovell, Brianna              RMC                       NT    5:59.59  
 
Event 12  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ware, Catherine           18 RMC                       NT    1:01.98    9  
                  28.74     1:01.98 (33.24)                                        
  2 Buckley, Elizabeth           RMC                       NT    1:04.05    4  
                  29.58     1:04.05 (34.47)                                        
  3 Weinstein, Brielle           W&L                       NT    1:04.46    3  
                  30.19     1:04.46 (34.27)                                        
  4 Krasnov, Stephanie           W&L                       NT    1:06.52    1.5
                  30.42     1:06.52 (36.10)                                        
  4 Moore, Colleen               W&L                       NT    1:06.52    1.5
                  31.15     1:06.52 (35.37)                                        
  6 Reid, Lindsey                RMC                       NT    1:08.76  
                  31.56     1:08.76 (37.20)                                        
 
Event 13  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fredericks, Dana             W&L                       NT    2:19.88    9  
                  31.13     1:08.71 (37.58)     1:47.53 (38.82)     2:19.88 (32.35)
  2 Salvati, Katie               W&L                       NT    2:20.19    4  
                  29.76     1:04.55 (34.79)     1:46.34 (41.79)     2:20.19 (33.85)
  3 Bock, Megan                  W&L                       NT    2:20.78    3  
                  30.36     1:07.72 (37.36)     1:47.93 (40.21)     2:20.78 (32.85)
  4 Davis, Allison            18 RMC                       NT    2:24.01    2  
                  30.20     1:08.08 (37.88)     1:49.97 (41.89)     2:24.01 (34.04)
  5 Mullin, Kellianne            RMC                       NT    2:28.10    1  
                  32.47     1:12.25 (39.78)     1:52.57 (40.32)     2:28.10 (35.53)
  6 Lovell, Brianna              RMC                       NT    2:30.81  
                  32.38     1:11.43 (39.05)     1:55.09 (43.66)     2:30.81 (35.72)
 
Event 14  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Randolph Macon College  'A'                            NT    3:46.44   11  
     1) Buckley, Elizabeth              2) Stevenson, Rebecca 18          
     3) Ware, Catherine 18              4) Almond, Sarah                  
                  27.38       56.79 (56.79)     1:24.13 (27.34)     1:53.80 (57.01)
        2:20.87 (27.07)     2:51.16 (57.36)     3:17.29 (26.13)     3:46.44 (55.28)
  2 Washington and Lee University  'A'                     NT    3:48.83    4  
     1) Simpson, Sarah                  2) Brassfield, Izzy               
     3) Rolfe, Delaney                  4) Starnes, Lauren                
                  27.26       57.15 (57.15)     1:23.93 (26.78)     1:54.03 (56.88)
        2:21.77 (27.74)     2:51.89 (57.86)     3:19.06 (27.17)     3:48.83 (56.94)
  3 Washington and Lee University  'B'                     NT    3:58.50    2  
     1) Cassada, Jocelyn                2) Hayden, Tess                   
     3) Mensch, Rachel                  4) Soley, Teresa                  
                  28.55       59.11 (59.11)     1:27.17 (28.06)     1:58.66 (59.55)
        2:26.78 (28.12)     2:58.13 (59.47)     3:27.22 (29.09)   3:58.50 (1:00.37)
  4 Randolph Macon College  'C'                            NT    4:10.89  
     1) O'Brien, Lara                   2) Reid, Lindsey                  
     3) Proctor, Caitlin 18             4) Spurrier, Tracy                
                  30.94   1:04.49 (1:04.49)     1:34.25 (29.76)   2:07.91 (1:03.42)
        2:36.88 (28.97)   3:09.26 (1:01.35)     3:38.71 (29.45)   4:10.89 (1:01.63)
  5 Washington and Lee University  'C'                     NT    4:15.77  
     1) Ross, Kelly Mae                 2) Pityk, Rachel                  
     3) Gibbs, Kate                     4) Pinney, Ryan                   
                  29.02   1:00.17 (1:00.17)     1:29.92 (29.75)   2:03.88 (1:03.71)
        2:35.38 (31.50)   3:10.99 (1:07.11)     3:41.76 (30.77)   4:15.77 (1:04.78)
 -- Randolph Macon College  'B'                            NT         DQ  
     1) Shea, Eleanor                   2) Mauch, Virginia 18             
     3) Dodd, Katherine 18              4) Davis, Allison 18              
                  30.14   1:02.83 (1:02.83)     1:30.87 (28.04)     2:02.32 (59.49)
        2:31.91 (29.59)   3:04.03 (1:01.71)     3:32.70 (28.67)        DQ (1:01.96)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Washington and Lee University       150   2. Randolph Macon College              112