Recap | Results

Licensed to Washington & Lee University
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/30/2010 02:44 PM
                     W&L v Johns Hopkins 2010 - 1/30/2010                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johns Hopkins University  'A'                          NT    1:52.73   11  
     1) Kent, Lindsey                   2) Tsay, Annie                    
     3) Ghemigian, Khristine            4) Rogers, Elizabeth              
       29.13    30.95    27.75    24.90                                    
  2 Washington & Lee University  'A'                       NT    1:54.27    4  
     1) Hayden, Tess                    2) Bazzel, Lynn                   
     3) Ross, Brittany                  4) Simpson, Sarah                 
       29.53    31.25    28.30    25.19                                    
  3 Washington & Lee University  'B'                       NT    1:56.57    2  
     1) Cassada, Jocelyn                2) Fredericks, Dana               
     3) Worsham, Jenna                  4) Brassfield, Izzy               
       29.42    32.73    28.49    25.93                                    
  4 Johns Hopkins University  'B'                          NT    1:57.11  
     1) Spach, Margaret                 2) Dennis, Caitlin 21             
     3) Palopoli, Michele 21            4) Gardner, Eleanor               
       30.27    33.05    28.77    25.02                                    
  5 Washington & Lee University  'C'                       NT   x1:58.23  
     1) Weinstein, Brielle              2) Bock, Megan                    
     3) Salvati, Katie                  4) Rolfe, Delaney                 
       30.12    33.65    28.62    25.84                                    
  6 Johns Hopkins University  'C'                          NT   x1:59.79  
     1) Villegas, Daniela               2) Sheehan, Kim                   
     3) Heslin, Meagan 20               4) Wain, Nicole                   
       29.02    34.01    29.46    27.30                                    
 -- Washington & Lee University  'E'                       NT   X2:05.29  
     1) Hudak, Joanie                   2) Schwartz, Erin                 
     3) Moore, Colleen                  4) Soley, Teresa                  
       31.50    35.52    29.80    28.47                                    
 -- Washington & Lee University  'D'                       NT   X2:06.46  
     1) Seffens, Andrea                 2) Moryan, Claire                 
     3) Camp, Krista                    4) Pityk, Rachel                  
       31.17    36.52    30.42    28.35                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johns Hopkins University  'A'                          NT    1:36.25   11  
     1) Thomas, John 21                 2) Mahoney, Neil                  
     3) Schmidt, Nick                   4) Bulakul, Teddy 22              
       24.21    27.22    23.71    21.11                                    
  2 Washington & Lee University  'A'                       NT    1:37.72    4  
     1) Marsh, Wayde                    2) Dexter, Ian                    
     3) Stirling, Brian                 4) Sykes, Rick                    
       24.95    28.47    23.05    21.25                                    
  3 Johns Hopkins University  'B'                          NT    1:38.20    2  
     1) Coggin, Dylan                   2) Nam, Tim                       
     3) Gisriel, Carter                 4) Zandee, Eddy                   
       25.50    27.67    23.70    21.33                                    
  4 Washington & Lee University  'B'                       NT    1:38.55  
     1) Harder, Brad                    2) Grattan, Robert                
     3) Stirling, Jeff                  4) Gehrs, Tyler                   
       26.02    27.70    23.34    21.49                                    
  5 Johns Hopkins University  'C'                          NT   x1:40.05  
     1) Youngdahl, Preston              2) Razavi, Chris 20               
     3) Moisiades, Spiros 21            4) Woods, Tyler                   
       26.97    26.99    24.09    22.00                                    
  6 Washington & Lee University  'C'                       NT   x1:41.12  
     1) Washnock, Chris                 2) Childers, Ian I                
     3) Hartman, Ryan                   4) Talluri, Nick                  
       25.65    28.65    25.30    21.52                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howard, Cathy                Hopkins                   NT   10:56.76    9  
      29.27   32.44   32.88   32.90   33.13   33.27   33.30   33.04
      33.08   33.22   33.24   33.45   33.11   33.16   33.07   33.25
      32.99   32.80   33.11   32.05                                
  2 McCampbell, Ann              W&L                       NT   11:05.81    4  
      30.04   33.07   33.89   33.50   33.62   33.83   33.76   33.96
      33.64   33.51   33.40   33.34   33.56   33.45   33.46   33.32
      33.20   33.41   33.34   32.51                                
  3 Heslin, Kathleen          20 Hopkins                   NT   11:08.25    3  
      30.34   33.02   33.69   33.54   33.77   33.65   33.63   33.79
      33.65   33.53   33.42   33.59   33.98   33.73   33.71   33.90
      33.42   33.54   33.69   32.66                                
  4 Ross, Kelly Mae              W&L                       NT   11:40.07    2  
      30.92   33.90   34.47   34.91   34.79   35.19   35.26   35.49
      35.59   35.51   35.48   35.70   35.57   35.31   35.49   35.67
      35.38   35.59   35.52   34.33                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morlock, Kevin               Hopkins                   NT   10:03.51    9  
      26.07   28.80   29.69   30.15   30.64   30.74   30.81   30.77
      30.69   30.59   30.55   30.77   31.08   30.53   30.62   30.53
      30.62   30.49   30.52   28.85                                
  2 Hall, Phillip                Hopkins                   NT   10:08.69    4  
      26.53   30.20   30.56   30.49   30.84   30.88   30.49   30.46
      30.69   30.59   31.01   31.09   30.67   30.58   30.75   30.61
      31.24   30.95   30.39   29.67                                
  3 Contag, Alec                 Hopkins                   NT   10:17.94    3  
      26.51   30.22   30.80   31.77   31.51   31.61   31.55   31.55
      31.71   31.80   31.58   31.92   31.91   31.53   31.69   31.45
      31.07   31.43   30.34   25.99                                
  4 Giesen, Jonathan G           W&L                       NT   10:20.52    2  
      26.37   29.51   30.03   30.81   31.13   31.29   31.08   31.44
      31.76   31.44   31.77   31.87   31.97   32.22   32.16   31.60
      31.58   31.64   30.92   29.93                                
  5 Austin, Dan B                W&L                       NT   10:26.54    1  
      27.41   30.45   30.70   30.82   31.11   31.13   31.54   31.48
      31.87   32.05   31.57   32.06   32.26   32.09   32.09   32.04
      31.78   31.84   31.65   30.60                                
  6 Cullo, Frank                 W&L                       NT   10:26.99  
      27.36   30.81   31.19   31.27   31.86   31.16   31.76   31.99
      31.54   31.15   31.75   32.03   31.47   31.72   31.90   31.84
      32.20   32.00   31.24   30.75                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferriero, Kristen            Hopkins                   NT    2:00.30    9  
      28.39   30.96   30.52   30.43                                
  2 Ghemigian, Khristine         Hopkins                   NT    2:00.64    4  
      28.91   30.55   30.91   30.27                                
  3 Culver, Heidi                Hopkins                   NT    2:02.02    3  
      28.19   31.07   31.64   31.12                                
  4 Rolfe, Delaney               W&L                       NT    2:02.04    2  
      27.92   30.94   31.93   31.25                                
  5 Starnes, Elizabeth           W&L                       NT    2:02.67    1  
      28.39   31.56   31.73   30.99                                
  6 Worsham, Jenna               W&L                       NT    2:07.09  
      28.76   32.38   32.68   33.27                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Nick                Hopkins                   NT    1:45.43    9  
      24.69   27.03   26.90   26.81                                
  2 Gehrs, Tyler                 W&L                       NT    1:45.62    4  
      25.07   27.02   26.95   26.58                                
  3 Mahoney, Neil                Hopkins                   NT    1:46.12    3  
      25.04   26.01   27.48   27.59                                
  4 Wilder, Brandon L            W&L                       NT    1:48.12    2  
      24.60   27.11   27.81   28.60                                
  5 Das, Durgesh                 Hopkins                   NT    1:48.16    1  
      25.51   27.62   27.63   27.40                                
  6 Stirling, Brian              W&L                       NT    1:48.39  
      25.08   28.17   28.23   26.91                                
  7 Corn, Kevin T                W&L                       NT   x1:50.01  
      24.79   28.03   28.48   28.71                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Villegas, Daniela            Hopkins                   NT    1:01.49    9  
      30.05   31.44                                                
  2 Cassada, Jocelyn             W&L                       NT    1:01.79    4  
      30.12   31.67                                                
  3 Kent, Lindsey                Hopkins                   NT    1:03.20    3  
      30.49   32.71                                                
  4 Schaffer, Robin           21 Hopkins                   NT    1:03.64    2  
      30.73   32.91                                                
  5 Hayden, Tess                 W&L                       NT    1:03.66    1  
      31.02   32.64                                                
  6 Spach, Margaret              Hopkins                   NT   x1:03.98  
      31.07   32.91                                                
  7 Weinstein, Brielle           W&L                       NT    1:04.40  
      31.36   33.04                                                
  8 Hudak, Joanie                W&L                       NT   x1:07.21  
      32.49   34.72                                                
 -- Pityk, Rachel                W&L                       NT   X1:09.15  
      33.65   35.50                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, John              21 Hopkins                   NT      52.05    9  
      25.39   26.66                                                
  2 Washnock, Chris              W&L                       NT      53.79    4  
      26.28   27.51                                                
  3 Marsh, Wayde                 W&L                       NT      54.30    3  
      26.43   27.87                                                
  4 Coggin, Dylan                Hopkins                   NT      54.74    2  
      26.67   28.07                                                
  5 Harder, Brad                 W&L                       NT      55.06    1  
  6 Youngdahl, Preston           Hopkins                   NT      55.35  
  7 Ericson, Will                W&L                       NT     x58.08  
  8 Lynch, Patrick               Hopkins                   NT     x58.28  
 -- Kowalsky, Markus             Hopkins                   NT     X58.52  
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tsay, Annie                  Hopkins                   NT    1:06.85    9  
      31.20   35.65                                                
  2 Bazzel, Lynn                 W&L                       NT    1:09.04    4  
      32.09   36.95                                                
  3 Dennis, Caitlin           21 Hopkins                   NT    1:10.47    3  
      33.25   37.22                                                
  4 Fredericks, Dana             W&L                       NT    1:11.65    2  
      33.41   38.24                                                
  5 Bock, Megan                  W&L                       NT    1:14.26    1  
      34.27   39.99                                                
  6 Sheehan, Kim                 Hopkins                   NT    1:14.71  
      34.91   39.80                                                
  7 Schwartz, Erin               W&L                       NT   x1:16.24  
      35.59   40.65                                                
 -- Kozlowski, MaryClaire     20 Hopkins                   NT   X1:14.85  
      35.63   39.22                                                
 -- Moryan, Claire               W&L                       NT   X1:17.87  
      36.81   41.06                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nam, Tim                     Hopkins                   NT    1:00.34    9  
      28.35   31.99                                                
  2 Grattan, Robert              W&L                       NT    1:01.30    4  
      28.61   32.69                                                
  3 Razavi, Chris             20 Hopkins                   NT    1:02.28    3  
      28.94   33.34                                                
  4 Ho, Jason                    Hopkins                   NT    1:02.44    2  
      29.34   33.10                                                
  5 Dexter, Ian                  W&L                       NT    1:03.28    1  
      29.02   34.26                                                
  6 Childers, Ian I              W&L                       NT    1:03.69  
      29.80   33.89                                                
  7 Gimenez, Nico                Hopkins                   NT   x1:04.99  
      29.70   35.29                                                
  8 Hanson, Ryan A               W&L                       NT   x1:05.00  
      29.58   35.42                                                
 -- LaFleur, Alex                W&L                       NT   X1:09.77  
      31.30   38.47                                                
 -- Hester, Jared                W&L                       NT   X1:10.62  
      31.33   39.29                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heslin, Meagan            20 Hopkins                   NT    2:15.28    9  
      30.52   34.66   34.65   35.45                                
  2 Palopoli, Michele         21 Hopkins                   NT    2:16.97    4  
      31.13   35.44   34.97   35.43                                
  3 Ross, Brittany               W&L                       NT    2:17.03    3  
      30.81   35.98   35.03   35.21                                
  4 Wain, Nicole                 Hopkins                   NT    2:21.86    2  
      31.23   36.07   36.77   37.79                                
  5 Mensch, Rachel               W&L                       NT    2:24.35    1  
      31.18   36.93   38.26   37.98                                
  6 Moore, Colleen               W&L                       NT    2:26.27  
      31.49   36.63   38.89   39.26                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzalez, Josh A             W&L                       NT    2:00.08    9  
      26.75   31.06   30.98   31.29                                
  2 Murphy, Connor               Hopkins                   NT    2:00.39    4  
      26.51   30.84   30.82   32.22                                
  3 Gisriel, Carter              Hopkins                   NT    2:00.90    3  
      26.31   30.76   32.13   31.70                                
  4 Stagg, Winston W             W&L                       NT    2:01.67    2  
      27.42   31.29   30.73   32.23                                
  5 Niemiec, Stephen             Hopkins                   NT    2:02.52    1  
      26.52   31.47   31.88   32.65                                
  6 Hartman, Ryan                W&L                       NT    2:03.00  
      26.68   31.31   32.48   32.53                                
  7 Moisiades, Spiros         21 Hopkins                   NT   x2:03.18  
      27.42   31.38   31.97   32.41                                
  8 Stirling, Jeff               W&L                       NT   x2:05.72  
      26.87   31.11   32.69   35.05                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Elizabeth            Hopkins                   NT      24.94    9  
  2 Gardner, Eleanor             Hopkins                   NT      25.46    4  
  3 Brassfield, Izzy             W&L                       NT      25.84    3  
  4 Simpson, Sarah               W&L                       NT      25.87    2  
  5 Kent, Lindsey                Hopkins                   NT      26.39    1  
  6 Guynn, Becky                 W&L                       NT      26.50  
  7 Qu, Lisa                  21 Hopkins                   NT     x26.65  
  8 Seffens, Andrea              W&L                       NT     x27.38  
 -- Soley, Teresa                W&L                       NT     X28.50  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sykes, Rick                  W&L                       NT      21.47    9  
  2 Zandee, Eddy                 Hopkins                   NT      21.59    4  
  3 Talluri, Nick                W&L                       NT      21.72    3  
  4 Barnds, Brandon L            W&L                       NT      21.76    2  
  5 Bulakul, Teddy            22 Hopkins                   NT      21.81    1  
  6 Dexter, Ian                  W&L                       NT     x22.34  
  7 Woods, Tyler                 Hopkins                   NT      22.42  
 -- Whelan, Chris             22 Hopkins                   NT     X21.88  
 -- Raynard, Dan                 Hopkins                   NT     X22.35  
 -- Terry, Dorsey B              W&L                       NT     X23.02  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gardner, Eleanor             Hopkins                   NT      54.23    9  
      26.16   28.07                                                
  2 Ferriero, Kristen            Hopkins                   NT      55.82    4  
      27.25   28.57                                                
  3 Villegas, Daniela            Hopkins                   NT      55.84    3  
      27.10   28.74                                                
  4 Simpson, Sarah               W&L                       NT      55.89    2  
      26.63   29.26                                                
  5 Ghemigian, Khristine         Hopkins                   NT     x56.48  
      27.42   29.06                                                
  6 Brassfield, Izzy             W&L                       NT      58.07    1  
      27.67   30.40                                                
  7 Worsham, Jenna               W&L                       NT      58.51  
      27.91   30.60                                                
  8 Krasnov, Stephanie           W&L                       NT   x1:01.57  
      29.40   32.17                                                
 -- Pinney, Ryan                 W&L                       NT   X1:03.66  
      29.91   33.75                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, Neil                Hopkins                   NT      47.76    9  
      23.35   24.41                                                
  2 Bulakul, Teddy            22 Hopkins                   NT      47.81    4  
      23.60   24.21                                                
  3 Talluri, Nick                W&L                       NT      48.46    3  
      23.27   25.19                                                
  4 Stirling, Brian              W&L                       NT      48.73    2  
      23.26   25.47                                                
  5 Barnds, Brandon L            W&L                       NT      48.76    0.5
      22.95   25.81                                                
  5 Schmidt, Nick                Hopkins                   NT      48.76    0.5
      23.47   25.29                                                
  7 Woods, Tyler                 Hopkins                   NT     x49.10  
      23.27   25.83                                                
  8 Sykes, Rick                  W&L                       NT     x49.55  
      23.72   25.83                                                
 -- Ho, Jason                    Hopkins                   NT     X49.25  
      23.53   25.72                                                
 -- Raynard, Dan                 Hopkins                   NT     X50.98  
      24.37   26.61                                                
 -- McErlean, Kevin              W&L                       NT     X51.01  
      24.57   26.44                                                
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Heidi                Hopkins                   NT    2:12.96    9  
      31.58   33.48   34.17   33.73                                
  2 Cassada, Jocelyn             W&L                       NT    2:16.40    4  
      32.23   34.09   35.43   34.65                                
  3 Schaffer, Robin           21 Hopkins                   NT    2:17.29    3  
      32.35   34.62   35.63   34.69                                
  4 Hayden, Tess                 W&L                       NT    2:19.54    2  
      33.05   34.95   35.70   35.84                                
  5 Weinstein, Brielle           W&L                       NT    2:20.62    1  
      33.57   35.79   35.94   35.32                                
  6 Seffens, Andrea              W&L                       NT   x2:21.43  
      33.19   36.22   36.75   35.27                                
  7 Sheehan, Kim                 Hopkins                   NT    2:23.18  
      33.41   36.11   37.26   36.40                                
 -- Soley, Teresa                W&L                       NT   X2:24.38  
      31.99   35.36   37.75   39.28                                
 -- Camp, Krista                 W&L                       NT   X2:27.66  
      30.84   36.96   45.34   34.52                                
 -- Pityk, Rachel                W&L                       NT   X2:28.96  
      34.44   38.18   38.91   37.43                                
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, John              21 Hopkins                   NT    1:54.56    9  
      27.21   29.12   28.86   29.37                                
  2 Washnock, Chris              W&L                       NT    1:55.09    4  
      27.59   29.51   29.32   28.67                                
  3 Marsh, Wayde                 W&L                       NT    1:59.66    3  
      28.47   30.87   30.23   30.09                                
  4 Harder, Brad                 W&L                       NT    2:00.72    2  
      27.76   30.30   31.39   31.27                                
  5 Das, Durgesh                 Hopkins                   NT    2:02.06    1  
      28.33   31.03   31.17   31.53                                
  6 Coggin, Dylan                Hopkins                   NT    2:03.30  
      28.23   31.12   32.00   31.95                                
  7 Ericson, Will                W&L                       NT   x2:04.15  
      28.84   31.91   32.29   31.11                                
  8 Youngdahl, Preston           Hopkins                   NT   x2:06.39  
      28.47   31.58   33.57   32.77                                
 
Event 20  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tsay, Annie                  Hopkins                   NT    2:28.76    9  
      33.35   38.16   38.31   38.94                                
  2 Bazzel, Lynn                 W&L                       NT    2:31.69    4  
      33.71   38.00   39.34   40.64                                
  3 Fredericks, Dana             W&L                       NT    2:36.14    3  
      34.92   39.27   40.56   41.39                                
  4 Kozlowski, MaryClaire     20 Hopkins                   NT    2:40.66    2  
      36.67   40.81   41.57   41.61                                
  5 Moryan, Claire               W&L                       NT    2:45.98    1  
      37.81   42.45   42.92   42.80                                
  6 Schwartz, Erin               W&L                       NT   x2:47.69  
      37.32   42.10   44.60   43.67                                
 
Event 21  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nam, Tim                     Hopkins                   NT    2:11.91    9  
      30.36   33.36   33.75   34.44                                
  2 Razavi, Chris             20 Hopkins                   NT    2:17.18    4  
      30.83   34.19   35.35   36.81                                
  3 Childers, Ian I              W&L                       NT    2:17.22    3  
      30.87   34.73   35.54   36.08                                
  4 Stagg, Winston W             W&L                       NT    2:18.02    2  
      32.62   35.66   34.50   35.24                                
  5 Heijne, Erik                 Hopkins                   NT    2:19.89    1  
      31.06   35.76   36.37   36.70                                
  6 Price, Christopher           Hopkins                   NT   x2:22.05  
      31.74   36.06   36.82   37.43                                
  7 Corn, Kevin T                W&L                       NT    2:25.18  
      32.31   36.52   37.81   38.54                                
  8 Hanson, Ryan A               W&L                       NT   x2:25.34  
      31.79   36.53   38.21   38.81                                
 -- Hester, Jared                W&L                       NT   X2:34.36  
      33.20   38.99   40.66   41.51                                
 -- LaFleur, Alex                W&L                       NT   X2:39.85  
      33.24   40.52   43.12   42.97                                
 
Event 22  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howard, Cathy                Hopkins                   NT    5:21.21    9  
      28.94   31.78   32.90   32.67   32.96   32.70   32.77   32.29
      32.38   31.82                                                
  2 Heslin, Kathleen          20 Hopkins                   NT    5:27.06    4  
      29.83   33.20   33.64   33.62   33.51   33.15   32.89   32.72
      32.60   31.90                                                
  3 Starnes, Elizabeth           W&L                       NT    5:28.11    3  
      29.80   33.42   33.34   33.46   33.27   33.40   33.39   33.42
      33.10   31.51                                                
  4 Mensch, Rachel               W&L                       NT    5:37.62    2  
      29.73   33.41   33.87   34.12   33.94   34.26   34.51   34.85
      34.85   34.08                                                
  5 Ross, Kelly Mae              W&L                       NT    5:39.94    1  
      30.84   33.98   34.38   34.52   34.47   34.42   34.35   34.41
      34.60   33.97                                                
  6 Hudak, Joanie                W&L                       NT   x5:43.09  
      31.57   34.14   34.03   34.55   34.30   34.52   34.63   35.31
      35.35   34.69                                                
 
Event 23  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morlock, Kevin               Hopkins                   NT    4:51.75    9  
      25.55   28.31   29.55   29.45   29.95   29.87   29.70   30.17
      29.87   29.33                                                
  2 Wilder, Brandon L            W&L                       NT    4:55.08    4  
      26.13   28.23   29.80   30.14   29.76   30.36   30.10   30.50
      30.26   29.80                                                
  3 Gehrs, Tyler                 W&L                       NT    4:55.64    3  
      26.55   29.05   29.43   30.09   30.07   30.40   30.52   30.33
      30.03   29.17                                                
  4 Niemiec, Stephen             Hopkins                   NT    4:56.13    2  
      26.15   28.55   29.47   30.08   30.23   30.68   30.84   30.94
      30.07   29.12                                                
  5 Giesen, Jonathan G           W&L                       NT    4:57.62    1  
      26.70   29.21   29.96   30.38   30.73   30.55   30.48   30.50
      30.32   28.79                                                
  6 Watson, Matt                 Hopkins                   NT    4:57.72  
      26.94   29.71   29.99   30.09   30.02   30.45   30.19   30.57
      30.51   29.25                                                
  7 Contag, Alec                 Hopkins                   NT   x4:58.58  
      27.11   30.15   30.73   30.36   30.82   31.16   30.66   30.94
      29.39   27.26                                                
  8 Absher, Ben                  W&L                       NT   x5:00.35  
      27.09   29.92   30.17   30.38   30.70   30.34   30.42   30.54
      30.52   30.27                                                
 -- Austin, Dan B                W&L                       NT   X5:02.28  
      27.15   30.23   30.79   30.93   30.66   30.34   30.85   31.18
      30.45   29.70                                                
 
Event 24  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Elizabeth            Hopkins                   NT    1:01.26    9  
      28.63   32.63                                                
  2 Dennis, Caitlin           21 Hopkins                   NT    1:01.34    4  
      28.24   33.10                                                
  3 Rolfe, Delaney               W&L                       NT    1:01.50    3  
      28.80   32.70                                                
  4 Heslin, Meagan            20 Hopkins                   NT    1:04.23    2  
      30.01   34.22                                                
  5 Moore, Colleen               W&L                       NT    1:07.11    1  
      31.07   36.04                                                
  6 Krasnov, Stephanie           W&L                       NT    1:08.03  
      30.89   37.14                                                
  7 Pinney, Ryan                 W&L                       NT   x1:10.39  
      32.47   37.92                                                
 -- Guynn, Becky                 W&L                       NT   X1:08.96  
      32.83   36.13                                                
 
Event 25  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Nick                Hopkins                   NT      52.01    9  
      24.24   27.77                                                
  2 Stirling, Brian              W&L                       NT      52.33    4  
      23.88   28.45                                                
  3 Gisriel, Carter              Hopkins                   NT      52.36    3  
      24.50   27.86                                                
  4 Stirling, Jeff               W&L                       NT      52.58    2  
      23.80   28.78                                                
  5 Moisiades, Spiros         21 Hopkins                   NT      54.40    1  
      25.10   29.30                                                
  6 Barnds, Brandon L            W&L                       NT      54.55  
      25.23   29.32                                                
  7 Woods, Tyler                 Hopkins                   NT     x55.22  
      25.52   29.70                                                
  8 Terry, Dorsey B              W&L                       NT     x55.50  
      25.65   29.85                                                
 -- Ho, Jason                    Hopkins                   NT     X53.90  
      24.70   29.20                                                
 -- Hartman, Ryan                W&L                       NT     X56.21  
      26.06   30.15                                                
 
Event 26  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salvati, Katie               W&L                       NT    4:58.44    9  
      30.03   35.82   36.17   35.41   43.00   45.12   36.72   36.17
  2 Ross, Brittany               W&L                       NT    5:02.11    4  
      31.58   36.28   39.74   37.90   43.25   43.09   35.90   34.37
  3 Camp, Krista                 W&L                       NT    5:16.08    3  
      33.09   40.03   39.99   38.74   45.68   46.01   36.47   36.07
 -- Spach, Margaret              Hopkins                   NT   X4:48.50  
      31.10   36.40   38.87   37.45   40.78   39.38   32.36   32.16
 -- Wain, Nicole                 Hopkins                   NT   X4:51.19  
      31.12   36.66   38.43   37.42   41.70   41.30   32.87   31.69
 -- Kozlowski, MaryClaire     20 Hopkins                   NT   X4:57.83  
      32.01   36.43   40.09   39.11   42.36   41.87   34.15   31.81
 
Event 27  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Washnock, Chris              W&L                       NT    4:15.18    9  
      26.88   31.45   31.73   30.36   37.95   37.22   30.29   29.30
  2 Lynch, Patrick               Hopkins                   NT    4:21.38    4  
      26.93   31.33   33.38   33.58   37.89   37.91   30.64   29.72
  3 Wilder, Brandon L            W&L                       NT    4:22.85    3  
      26.64   31.36   36.02   36.02   37.24   38.16   28.98   28.43
  4 Kowalsky, Markus             Hopkins                   NT    4:25.43    2  
      28.35   31.98   34.70   33.39   38.72   37.79   31.54   28.96
  5 Gisolfi, Nick                Hopkins                   NT    4:27.02    1  
      27.71   33.30   34.44   34.21   38.42   40.32   31.39   27.23
  6 Stagg, Winston W             W&L                       NT    4:27.05  
      28.35   33.08   35.69   36.05   36.90   37.41   30.08   29.49
  7 Gonzalez, Josh A             W&L                       NT   x4:29.76  
      27.40   31.87   36.22   35.93   40.37   40.05   29.14   28.78
  8 Hall, Phillip                Hopkins                   NT   x4:30.92  
      26.94   32.68   35.63   33.40   40.35 1:11.55   30.37        
 -- Murphy, Connor               Hopkins                   NT   X4:25.64  
      26.47   31.46   33.52   33.97   38.57   39.45   32.16   30.04
 -- Cullo, Frank                 W&L                       NT   X4:36.50  
      28.67   33.50   35.04   34.21   40.60   41.77   31.90   30.81
 
Event 28  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Washington & Lee University  'A'                       NT    1:43.72   11  
     1) Simpson, Sarah                  2) Brassfield, Izzy               
     3) Fredericks, Dana                4) Worsham, Jenna                 
       25.92    26.22    26.09    25.49                                    
  2 Washington & Lee University  'B'                       NT    1:46.14    4  
     1) Cassada, Jocelyn                2) Hayden, Tess                   
     3) Starnes, Elizabeth              4) Bock, Megan                    
       26.69    26.47    26.61    26.37                                    
  3 Washington & Lee University  'C'                       NT   x1:50.86  
     1) Mensch, Rachel                  2) Soley, Teresa                  
     3) Guynn, Becky                    4) Krasnov, Stephanie             
       27.01    28.69    27.22    27.94                                    
 -- Johns Hopkins University  'A'                          NT   X1:40.47  
     1) Tsay, Annie                     2) Gardner, Eleanor               
     3) Ghemigian, Khristine            4) Rogers, Elizabeth              
       25.04    24.75    25.94    24.74                                    
 -- Johns Hopkins University  'B'                          NT   X1:45.74  
     1) Ferriero, Kristen               2) Kent, Lindsey                  
     3) Villegas, Daniela               4) Dennis, Caitlin 21             
       26.82    26.39    25.63    26.90                                    
 -- Washington & Lee University  'E'                       NT   X1:50.69  
     1) McCampbell, Ann                 2) Moryan, Claire                 
     3) Ross, Brittany                  4) Seffens, Andrea                
       27.76    29.62    26.33    26.98                                    
 -- Johns Hopkins University  'C'                          NT   X1:50.87  
     1) Sheehan, Kim                    2) Heslin, Meagan 20              
     3) Culver, Heidi                   4) Howard, Cathy                  
       27.51    29.03    27.71    26.62                                    
 -- Washington & Lee University  'D'                       NT   X1:53.69  
     1) Pityk, Rachel                   2) Schwartz, Erin                 
     3) Hudak, Joanie                   4) Pinney, Ryan                   
       28.69    28.31    27.84    28.85                                    
 
Event 29  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Washington & Lee University  'A'                       NT    1:26.02   11  
     1) Sykes, Rick                     2) Talluri, Nick                  
     3) Gehrs, Tyler                    4) Barnds, Brandon L              
       21.78    21.80    21.34    21.10                                    
  2 Johns Hopkins University  'A'                          NT    1:26.26    4  
     1) Mahoney, Neil                   2) Zandee, Eddy                   
     3) Bulakul, Teddy 22               4) Thomas, John 21                
       22.19    21.52    21.31    21.24                                    
  3 Johns Hopkins University  'B'                          NT    1:27.89    2  
     1) Gisriel, Carter                 2) Coggin, Dylan                  
     3) Woods, Tyler                    4) Ho, Jason                      
       21.90    22.01    21.85    22.13                                    
  4 Washington & Lee University  'B'                       NT    1:29.88  
     1) Marsh, Wayde                    2) Stirling, Jeff                 
     3) Gonzalez, Josh A                4) Dexter, Ian                    
       22.66    22.57    22.55    22.10                                    
  5 Johns Hopkins University  'C'                          NT   x1:30.67  
     1) Raynard, Dan                    2) Whelan, Chris 22               
     3) Nam, Tim                        4) Youngdahl, Preston             
       22.28    22.68    22.87    22.84                                    
  6 Washington & Lee University  'C'                       NT   x1:35.27  
     1) LaFleur, Alex                   2) Giesen, Jonathan G             
     3) Hanson, Ryan A                  4) Harder, Brad                   
       25.37    22.86    23.28    23.76