W&L Wrestling Finishes Third in the Centennial Conference Championship

W&L Wrestling Finishes Third in the Centennial Conference Championship

LEXINGTON, Va. – The Washington and Lee wrestling team claimed four medalists and finished third out of eight teams at the Centennial Conference Championship held at the Warner Center on Saturday.

The Generals' third-place finish is their highest-ever since joining the conference in 1998.  Stevens claimed its fourth straight title with 100.0 points and was followed by the Merchant Marine Academy in second with 61.5 points.  W&L tallied 56.5 points for third, while Gettysburg was fourth with 56.0 points.  Johns Hopkins (51.0), Ursinus (43.5), Muhlenberg (31.5) and McDaniel (4.5) rounded out the teams in the field.  Zach Wilhelm of Stevens was named the tournament's outstanding wrestler.

W&L claimed four runner-up finishes on the day, with junior Zach Bylykbashi (Southington, Conn. / Southington) placing second at 141 pounds, first-year Bryce Crew (St. Mary's, Ga. / Camden County) finishing second at 149 pounds, senior Brandon Lefore (Morgan Hill, Calif. / Ann Sobrato) finishing second at 174 pounds and sophomore Rexx Hallyburton (Bishop, Ga. / Oconee County) placing second at 184 pounds.  Additionally, sophomore Shane Conners (Mount Airy, Md. / South Carroll) and senior Matt Kaminer (Hewlett, N.Y. / George W. Hewlett) competed in the third-place match in their respective weight classes.

Bylykbashi posted a pair of decisions to advance to the 141-pound final, where he dropped an 8-4 decision to first-year Brett Kaliner of Stevens.

Crew notched two wins by fall to easily advance to the 149-pound final, where he was pinned by sophomore Dylan Van Sickell of Stevens in 2:36.

Lefore pinned his opening opponent and produced a major decision in the semifinals.  In the finals of 174 pounds, he was knocked off by sophomore Joshua Glantzmann of the Merchant Marine Academy by a score of 2-0 in overtime.

Hallyburton downed his quarterfinal and semifinal opponents by decision, but couldn't outlast Johns Hopkins junior Isaac Morales in the championship match at 184 pounds, falling 3-2 in overtime.

Conners and Kaminer both advanced through the back draw to compete for a third-place medal, but both were defeated in overtime in the third-place match.  Conners dropped a 4-3 overtime decision to first-year Dominic Reyes of Johns Hopkins at 157 pounds and Kaminer suffered a 3-1 overtime setback to junior Billy McGinley of Ursinus at 285 pounds.

Washington and Lee will return to action on Thursday when it the reserves will compete in a dual match at Averett at 7:00 pm.

-- http://www.generalssports.com  

125 Pounds
Christian Vallis (JHU) d. Ethan Hartman (W&L); TF, 17-0 (3:46)
Ethan Hartman (W&L) d. Cliff Cornell (Muhlenberg); 8-4
Lenny Ogozalek (GC) d. Ethan Hartman (W&L); Fall 2:56

133 Pounds
Ricky Cavallo (JHU) d. Matt Muller (W&L); TF, 17-1 (2:29)
Louie Carusillo (GC) d. Matt Muller (W&L); Fall 1:19

141 Pounds
Zach Bylykbashi (W&L) d. Jahmally Willie (McDaniel); 13-6
Zach Bylykbashi (W&L) d. Sean Thompson (GC); 8-4
Brett Kaliner (ST) d. Zach Bylykbashi (W&L); 8-4 (First-Place Match)

149 Pounds
Bryce Crew (W&L) d. Scott Miser (McDaniel); Fall 1:46
Bryce Crew (W&L) d. Colin Devlin (GC); Fall 2:03
Dylan Van Sickell (ST) d. Bryce Crew (W&L); Fall 2:36 (First-Place Match)

157 Pounds
Shane Conners (W&L) d. Cole Nagle (McDaniel); Fall 2:20
Kieran Duggan (USMMA) d. Shane Conners (W&L); 7-6
Shane Conners (W&L) d. Faryd Daza (Muhlenberg); 19-6
Dominick Reyes (JHU) d. Shane Conners (W&L); 4-3 (OT) (Third-Place Match)

165 Pounds
Nathan Wertheimer (JHU) d. Alec Horne (W&L); 4-2 (OT)
Alec Horne (W&L) d. Zachary Goranson (UC); 6-4
Dylan Schwartz (Muhlenberg) d. Alec Horne (W&L); 11-6 

174 Pounds
Brandon Lefore (W&L) d. Logan Laughlin (Muhlenberg); Fall 2:04
Brandon Lefore (W&L) d. Josh Smith (ST); 10-1
Joshua Glantzman (USMMA) d. Brandon Lefore (W&L); 2-0 (OT) (First-Place Match)

184 Pounds
Rexx Hallyburton (W&L) d. Crawford Oswald (GC); 7-1
Rexx Hallyburton (W&L) d. Kurtis Hahn (USMMA); 6-3
Isaac Morales (JHU) d. Rexx Hallyburton (W&L); 3-2 (OT) (First-Place Match)

197 Pounds
Gennaro Cerminara (Muhlenberg) d. Zach England (W&L); Fall 1:43
Zach England (W&L) d. Karl Tayeb (JHU); Fall 2:34
Deon Edmond (UC) d. Zach England (W&L); Fall 2:45

285 Pounds
Matt Kaminer (W&L) d. Joseph Moreno (ST); 9-3
Victor Raigoza (USMMA) d. Matt Kaminer (W&L); 1-0
Matt Kaminer (W&L) d. Scott Schaeffer (Muhlenberg); 3-2
Billy McGinley (UC) d. Matt Kaminer (W&L); 3-1 (OT) (Third-Place Match)