W&L Wrestling Places Fourth at the W&J Invitational

W&L Wrestling Places Fourth at the W&J Invitational

WASHINGTON, Pa. – The Washington and Lee wrestling team claimed six place-winners en route to posting a fourth-place finish out of 13 teams at the Washington & Jefferson Invitational on Saturday afternoon.

Leading the way for the Generals were first-year 133-pounder Matt Muller (Roanoke, Va. / Patrick Henry) and senior 184-pounder Brandon Lefore (Morgan Hill, Calif. / Ann Sobrato), who both finished in second-place in their respective weight classes.  Junior Zach Bylykbashi (Southington, Conn. / Southington) finished third in the 141-pound weight class, while senior Matt Kaminer (Hewlett, N.Y. / George W. Hewlett), junior Michael Dik (Boxford, Mass. / St. John's Prep) and sophomore Shane Conners (Mount Airy, Md. / South Carroll) all finished fourth in their weight brackets.

Muller posted a 3-1 overall record on the day, notching a pair of wins by major decision.  He advanced to the championship match with a 15-4 win over Kenny Byers of Thomas More and then fell to Alex Baider of Millersville in the title match by a score of 6-1.

Lefore went 2-1 overall, recording decisions over Jake Paulson of PSU-Behrend (5-4) and Mike Mahon of Waynesburg (4-1).  He then dropped a 4-1 decision to Aidan Pasiuk of Wheeling Jesuit in the final match.

Bylykbashi opened with a pair of wins, before succumbing to Daniel Romero of Wheeling Jesuit by a score of 5-3.  He then notched a 7-4 victory over Jared Donahue of Wheeling Jesuit in the third-place match to finish the day 3-1 overall.

Kaminer went 3-2 overall at 285 pounds, opening with three wins, including pins in each of his first two matches.  He dropped an 8-3 decision to Garrett Wesneski of Lycoming in the third-place match.

Dik went 2-2 overall on the day at 149 pounds.  He opened with two wins by fall, before dropping each of his next two, including a 15-2 loss to D.J. Mele of Millersville in the third-place match.

Conners also went 2-2 overall at 157 pounds.  He posted wins by major decision and technical fall to open his tournament, before suffering a pair of one-point defeats.  He was felled by Connor Craig of Wheeling Jesuit by a score of 2-1 in the third-place match.

Waynesburg took the team title with 153.5 points and was followed by Wheeling Jesuit in second-place with 145.0 points.  Lycoming (102.5) was third and W&L was fourth with 94.5 points.  Millersville rounded out the Top 5 with 88.5 points.

Washington and Lee returns to action next Sunday when it competes in the Star City Open held at the Salem Civic Center.

 -- http://www.generalssports.com --

125 Pounds
Connor Sheehan (Millersville) d. Ethan Hartman (W&L); 10-3
Ethan Hartman (W&L) d. Cory Bable (Thiel); 11-6
Mason Brainard (Heidelberg) d. Ethan Hartman (W&L); 15-7

133 Pounds
Matt Muller (W&L) d. Matthew O'Connor (Thiel); 18-3
Matt Muller (W&L) d. Tanner Yenter (Thomas More); 12-9
Matt Muller (W&L) d. Kenny Byers (Thomas More); 15-4
Alex Baider (Millersville) d. Matt Muller (W&L); 6-1 (Champ. Match)

141 Pounds
Zach Bylykbashi (W&L) d. Tyler Hogue (Wheeling Jesuit); 12-4
Zach Bylykbashi (W&L) d. Tyler Alberts (Wheeling Jesuit); 9-3
Daniel Romero (Wheeling Jesuit) d. Zach Bylykbashi (W&L); 5-3
Zach Bylykbashi (W&L) d. Jared Donahue (Wheeling Jesuit); 7-4 (Third-Place Match)

149 Pounds
Michael Dik (W&L) d. Brandon Miller (PSU-Behrend); Fall 0:53
Michael Dik (W&L) d. Martin Mitchell (UMBC); Fall 4:08
Samuel Florentino (W&J) d. Michael Dik (W&L); 4-2
D.J. Mele (Millersville) d.  Michael Dik (W&L); 15-2 (Third-Place Match) 

Devin Jefferson (Middlesex) d. Will Medick (W&L); 6-2
Christian Rivera (Wheeling Jesuit) d. Will Medick (W&L); 16-4

157 Pounds
Shane Conners (W&L) d. Jake Ognibene (PSU-Behrend); 19-4
Shane Conners (W&L) d. Kyle Drick (Lycoming); 19-1
Hayden Swartwood (Lycoming) d. Shane Conners (W&L); 3-2
Connor Craig (Wheeling Jesuit) d. Shane Conners (W&L); 2-1 (Third-Place Match) 

165 Pounds
Tristan Brady (Wheeling Jesuit) d. Patrick Hofstedt (W&L); Fall 5:17
Patrick Hofstedt (W&L) d. Ethan Kenney (Fayette); Injury Def.
Dillon Charlton (Waynesburg) d. Patrick Hofstedt (W&L); 10-2

Shane Rose (Lycoming) d. Colby Boudreau (W&L); Fall 4:42
Colby Boudreau (W&L) d. Tim Carter (UMBC); Fall 6:00
Andrew Taylor (W&L) d. Colby Boudreau (W&L); Fall 3:47 

Andrew Taylor (W&L) d. Donnie Kerr (PSU-Behrend); 9-1
Tyler Rendina (UMBC) d. Andrew Taylor (W&L); Fall 1:06
Andrew Taylor (W&L) d. Gunnar Dawson (Thomas More); 5-3
Andrew Taylor (W&L) d. Colby Boudreau (W&L); Fall 3:47
Kyle Bennett (Lycoming) d. Andrew Taylor (W&L); Fall 4:18

184 Pounds
Brandon Lefore (W&L) d. Jake Paulson (PSU-Behrend); 5-4
Brandon Lefore (W&L) d. Mike Mahon (Waynesburg); 4-1
Aidan Pasiuk (Wheeling Jesuit) d. Brandon Lefore (W&L); 4-1 (Championship Match)

William Oberschelp (W&J) d. Will Kuenne (W&L); 10-8
Will Kuenne (W&L) d. Dakota Pfeiffer (Lycoming); 9-4
Jake Parsons (PSU-Behrend) d. Will Kuenne (W&L); Fall 4:27

285 Pounds
Matt Kaminer (W&L) d. Joseph Marino (Thomas More); Fall 2:45
Matt Kaminer (W&L) d. James Kimbrough (Thiel); Fall 2:39
Matt Kaminer (W&L) d. Zachary Yackenchick (Millersville); 9-4
Terrence Fanning (Wheeling Jesuit) d. Matt Kaminer (W&L); 10-1
Garrett Wesneski (Lycoming) d. Matt Kaminer (W&L); 8-3 (Third-Place Match)