W&L Wrestling Claims Five Placewinners at ONU Invitational

W&L Wrestling Claims Five Placewinners at ONU Invitational

ADA, Ohio – The Washington and Lee wrestling team claimed five place-winners and one champion en route to a ninth-place finish out of 11 teams at the Ohio Northern Invitational on Saturday.

Heidelberg took the team title with 166 points, while Tiffin (145.0) and Ohio Northern (144) finished second and third, respectively.  Campbellsville was fourth (115) and was followed by Waynesburg (111.5), Otterbein (98.5), Adrian (85.5), Alma (84.0), W&L (77.5), Muskingum (72.5) and Trine (38.0).

Leading the way for the Generals was sophomore Zach Bylykbashi (Southington, Conn. / Southington), who won the 133-pound weight class with a 4-0 overall record.  Additionally, first-years Shane Conners (Mount Airy, Md. / South Carroll) and Rexx Hallyburton (Bishop, Ga. / Oconee County) both took third place in their respective weight classes, while sophomore Michael Dik (Boxford, Mass. / St. John's Prep) and junior Zachary Papin (Carrollton, Texas / St. Mark's) each placed eighth in their brackets.

Bylykbashi opened his tournament with a 17-0 technical fall over Michael Bellan of Heidelberg.  He then posted 5-3 wins over both Aaron Rugnao of Campbellsville and Brad Taton of Ohio Northern, before registering a 6-4 overtime victory over Ryan Hornack of Heidelberg in the championship match.

Conners won his first two matches of the tournament, logging a 16-0 technical fall over Jonathan Muntz of Muskingum and pin of Moah Messerall of Heidelberg (2:57).  He then dropped an 8-4 decision to Dylan Steward of Adrian, but recovered to post an 8-3 win over Jared Fleming of Alma in the consolation bracket.  Conners finished his day with a 12-1 win over Matthew Claxton of Waynesburg in the third-place match.

Hallyburton was seeded third, but was pinned by Otterbein's Corbin Bensold in 4:55 in his opening match.  He then went 5-0 in the consolation bracket to claim third-place honors.  He received a forfeit win over Tyler Hammack of Heidelberg and then registered a 10-6 decision over Alex Bair of Ohio Northern.  Next up was a 7-3 win over JayCee Jensen of Trine and a 3-1 victory over Jared Chambers, also of Trine.  Hallyburton completed his day with a medical forfeit win over Ryan Shank of Waynesburg in the third-place match.

Dik completed his day with a 3-3 overall record, losing to Drew Mandell of Adrian by fall (1:10) in the seventh-place match.  Papin logged a 2-3 record on the day, dropping a 5-4 decision to Trevor Reed of Ohio Northern in the seventh-place match.

Washington and Lee returns to action on December 19 when it hosts the W&L Duals beginning at 9:00 am.

-- http://www.generalssports.com --

125 Pounds
Tristan Buxton (Waynesburg) d. Ethan Hartman (W&L); 15-3
Landon Elliott (Tiffin) d. Ethan Hartman (W&L); 10-3

133 Pounds
Zach Bylykbashi (W&L) d. Michael Bellan (Heidelberg); TF, 17-0
Zach Bylykbashi (W&L) d. Aaron Rugnao (Campbellsville); 5-3
Zach Bylykbashi (W&L) d. Brad Taton (Ohio Northern); 5-3
Zach Bylykbashi (W&L) d. Ryan Hornack (Heidelberg); 6-4 (OT) (Champ. Match)

141 Pounds
Michael Dik (W&L) d. Kyle Briggs (Adrian); 9-0
Michael Dik (W&L) d. Corey Conrad (Heidelberg); 5-3
Jacob Anderson (Alma) d. Michael Dik (W&L); 8-3
Michael Dik (W&L) d. Grant Aaberg (Heidelberg); TF, 19-2
Jeff Andrews (Ohio Northern) d. Michael Dik (W&L); 7-0
Drew Mandell (Adrian) d. Michael Dik (W&L); Fall 1:10 (7th-Place Match)

Jayce Carr (Campbellsville) d. Alex Pollera (W&L); TF, 17-1
Alex Pollera (W&L) d. Corey Conrad (Heidelberg); 10-1
Alex Pollera (W&L) d. Toby Warrington (Muskingum); Forfeit
Drew Mandell (Adrian) d. Alex Pollera (W&L); Fall 1:30

149 Pounds
Zachary Papin (W&L) d. Anthony Lesko (Alma); Fall 1:55
Trey Grine (Tiffin) d. Zachary Papin (W&L); TF, 16-1
Zachary Papin
(W&L) d. Evyn Bryant (Alma); TF, 16-1
Dallas O'Green (Heidelberg) d. Zachary Papin (W&L); TF, 18-3
Trevor Reed (Ohio Northern) d. Zachary Papin (W&L); 5-4 (7th-Place Match)

157 Pounds
Shane Conners (W&L) d. Jonathan Muntz (Muskingum); TF, 16-0
Shane Conners (W&L) d. Noah Messerall (Heidelberg); Fall 2:57
Dylan Steward (Adrian) d. Shane Conners (W&L); 8-4
Shane Conners (W&L) d. Jared Fleming (Alma); 8-3
Shane Conners (W&L) d. Matthew Claxton (Waynesburg); 12-1 (3rd-Place Match)

Matthew Claxton (Waynesburg) d. Colby Boudreau (W&L); TF, 16-0
Kyler Barringer (Ohio Northern) d. Colby Boudreau (W&L); Fall 4:22

165 Pounds
Hayden Bronne (Tiffin) d. Andrew Taylor (W&L); Fall 0:30
Max Dole (Ohio Northern) d. Andrew Taylor (W&L); 11-0

Ricky Renton (Otterbein) d. Alec Horne (W&L); 6-3
Brandon Gay (Trine) d. Alec Horne (W&L); 17-4 

184 Pounds
Dillen Decker (Heidelberg) d. Zach Francis (W&L); Fall 3:58
Anthony Cole-Young (Muskingum) d. Zach Francis (W&L); 14-2

Trent Hullett (Alma) d. Iszak Morgan (W&L); Fall 4:32
Iszak Morgan (W&L) d. Junior Benitez (Ohio Northern); Fall 2:49
John Cooper (Adrian) d. Iszak Morgan (W&L); Fall 3:00

Corbin Bunsold (Otterbein) d. Rexx Hallyburton (W&L); Fall 4:55
Rexx Hallyburton (W&L) d. Tyler Hammack (Heidelberg); Forfeit
Rexx Hallyburton (W&L) d. Alex Bair (Ohio Northern); 10-6
Rexx Hallyburton (W&L) d. JayCee Jensen (Trine); 7-3
Rexx Hallyburton (W&L) d. Jared Chambers (Trine); 3-1
Rexx Hallyburton (W&L) d. Ryan Shank (Waynesburg); Medical Forfeit (3rd-Place Match)

285 Pounds
Gage Archer (Otterbein) d. Matt Kaminer (W&L); 5-2
Chase Carter (Trine) d. Matt Kaminer (W&L); 9-7