W&L Wrestling Places Sixth at W&J Invitational

W&L Wrestling Places Sixth at W&J Invitational

WASHINGTON, Pa. – The Washington and Lee wrestling team claimed three place-winners and finished sixth out of 16 teams at the Washington & Jefferson Invitational on Saturday.

Wheeling Jesuit led the way with 128.5 team points and was followed by Southern Maine with 125.5 and Millersville with 116.0.  The Generals tallied 82.0 points, just five points behind host W&J, which was fifth.  Heidelberg finished fourth with 101.0 points.

The top individual wrestler for the Generals was sophomore 133-pounder Zach Bylykbashi (Southington, Conn. / Southington), who went 3-1 overall and placed second in his bracket.  He opened with an 11-4 victory over Logan Adkins of Wheeling Jesuit and then tallied a win by fall (2:13) over Alex Holt of Thomas More.  He registered another pin in the semifinals over Jaylen Hill of Wheeling Jesuit (2:33), before dropping a 9-4 decision to Nolan Whitely of Wheeling Jesuit in the title match.

First-year Rexx Hallyburton (Bishop, Ga. / Oconee County) logged a fourth-place finish in the 197-pound bracket after going 3-2 overall.  He opened with a pin of Christian Gonzalez of Middlesex (4:02) and then posted an 11-10 victory over Ryan Shank of Waynesburg.  He downed Evan Morrill of Millersville, 6-4, before being pinned by Dylan Roth of Heidelberg in 2:47.  In the third-place match, Darren Decker of Heidelberg notched a 9-7 victory.

First-year Shane Conners (Mount Airy, Md. / South Carroll) finished his day with a 5-1 overall record en route to placing fifth in the 157-pound weight class.  He opened with a pin of Middlesex's Mike Desantis in 1:43 and then notched a 12-2 decision over Michael Wilson of Muskingum.  Conners was knocked off by D.J Mele of Millersville by a score of 10-7, but he rebounded to post decisions over Malachi Marlow of Thomas More (10-7) and Ryan Dailey of West Liberty (12-1).  He then pinned Peyton Geary of Waynesburg in 5:27 in the fifth-place match.

Washington and Lee returns to action on Friday when it travels to Davidson College for a 7:00 pm dual meet with the Wildcats.

-- http://www.generalssports.com --

125 Pounds
Aaron Wildonger (Millersville) d. Ethan Hartman (W&L); 13-3
Ethan Hartman (W&L) d. Dillen Lewis (Muskingum); 19-7
Ethan Hartman (W&L) d. Thomas Schnitker (Heidelberg); 4-3
Brendan Williamson (Heidelberg) d. Ethan Hartman (W&L); 7-2 

133 Pounds
Zach Bylykbashi (W&L) d. Logan Adkins (Wheeling Jesuit); 11-4
Zach Bylykbashi (W&L) d. Alex Holt (Thomas More); Fall 2:13
Zach Bylykbashi (W&L) d. Jaylen Hill (Wheeling Jesuit); Fall 2:33
Nolan Whitely (Wheeling Jesuit) d. Zach Bylykbashi (W&L); 9-4 [Champ. Match]

141 Pounds
Alex Pollera (W&L) d. Carson Rhoads (Buena Vista); 11-1
Alex Pollera (W&L) d. Corey Conrad (Heidelberg); 9-1
Kollin Clark (Wheeling Jesuit) d. Alex Pollera (W&L); Fall 3:34
Brendan Weir (Southern Maine) d. Alex Pollera (W&L); 5-2

149 Pounds
Jason Miller (Thiel) d. Chris McCrackin (W&L); 16-1
Chris McCrackin (W&L) d. Kegan McAlpine (Thomas More); Fall 4:25
Zachary Papin (W&L) d. Chris McCrackin (W&L); Fall 2:50

Shane Vaughan (Buena Vista) d. Michael Dik (W&L); 7-0
Michael Dik (W&L) d. Matt Wheeler (Southern Maine); Fall 1:42
Michael Dik (W&L) d. Alex Gallagher (PSU-Mont Alto); 10-1
Michael Dik (W&L) d. Josh Cornell (West Liberty); 9-7
Jason Miller (Thiel) d. Michael Dik (W&L); 11-4

Zachary Papin (W&L) d. Nick Burkett (Thiel); Fall 2:04
David Charles (Millersville) d. Zachary Papin (W&L); 16-1
Zachary Papin (W&L) d. Chris McCrackin (W&L); Fall 2:50
Zachary Papin (W&L) d. Shawn Jones (Millersville); 19-1
Shane Vaughan (Buena Vista) d. Zachary Papin (W&L); Fall 4:16

157 Pounds
Shane Conners (W&L) d. Mike Desantis (Middlesex); Fall 1:43
Shane Conners (W&L) d. Michael Wilson (Muskingum); 12-2
D.J. Mele (Millersville) d. Shane Conners (W&L); 6-2
Shane Conners (W&L) d. Malachi Marlow (Thomas More); 10-7
Shane Conners (W&L) d. Ryan Dailey (West Liberty); 12-1
Shane Conners (W&L) d. Peyton Geary (Wheeling Jesuit); Fall 5:27 [5th Place Match)

165 Pounds
Cam Cianci (Thiel) d. Andrew Taylor (W&L); 9-5
Andrew Taylor (W&L) d. Cody Eggers (Wheeling Jesuit); 7-1
Chris Nuss (Thiel) d. Andrew Taylor (W&L); Fall 2:15

Joe Scott (W&L) d. Trevon Ward (Thomas More); 17-2
Shane Ruhnke (Millersville) d. Joe Scott (W&L); Fall 0:23
Joe Scott (W&L) d. Tanner Walker (Muskingum); 16-4
Justice Avery (Wheeling Jesuit) d. Joe Scott (W&L); 4-3

Alec Horne (W&L) d. Dreux Harper (Thiel); 11-6
Anthony Smith (Wheeling Jesuit) d. Alec Horne (W&L); 11-6
Andrew Nelson (Buena Vista) d. Alec Horne (W&L); 14-4

184 Pounds
Darren Decker (Heidelberg) d. Iszak Morgan (W&L); Fall 1:04
Iszak Morgan (W&L) d. Carlos Kusic (West Liberty); 7-1
Avery Jones (Thomas More) d. Iszak Morgan (W&L); Fall 1:20

Rexx Hallyburton (W&L) d. Christian Gonzalez (Middlesex); Fall 4:02
Rexx Hallyburton (W&L) d. Ryan Shank (Waynesburg); 11-10
Rexx Hallyburton (W&L) d. Evan Morrill (Millersville); 6-4
Dylan Roth (Heidelberg) d. Rexx Hallyburton (W&L); Fall 2:47
Darren Decker (Heidelberg) d. Rexx Hallyburton (W&L); 9-7 [3rd Place Match]

285 Pounds
Maxwell Lacey (Wheeling Jesuit) d. Matt Kaminer (W&L); 5-0
Matt Kaminer (W&L) d. Thomas Foss (Southern Maine); Fall 0:24
Matt Kaminer (W&L) d. Chase Morrison (Heidelberg); 3-2
Nicholas Kumburis (W&J) d. Matt Kaminer (W&L); 5-0