February 23, 2013

W&L Wrestling Finishes Eighth at Centennial Championships

BALTIMORE, Md. – The Washington and Lee wrestling team was in action on Saturday at the Centennial Conference Championships hosted by Johns Hopkins. 

Washington and Lee finished eighth out of the nine teams in the event with 14 points.  Ursinus won the league title with 113 points and was followed by Johns Hopkins in second with 98 points.  McDaniel finished third with 48 points, NYU was fifth with 44 points and was followed by the Merchant Marine Academy (37), Stevens Institute (33), Gettysburg (17), W&L (14) and Muhlenberg (13.5).

The Generals had two placewinners on the day as first-year Tyler Kaelin (Crestwood, Ky. / Oldham County) finished fourth in the 141-pound weight class and first-year Grant Cokeley (Charleston, W.Va. / George Washington) placed fourth in the 285 pound weight class.

Kaelin fell to Ursinus' Elisha Gaylor in the opening round by a score of 13-3, then knocked off Steven's Robert Ranalli in the consolations, 9-1.  He also defeated Benjamin Mitchell of McDaniel by fall (6:17), before dropping a 7-5 decision to Corbin Lee of NYU in the third-place match.

Cokeley's day began with a loss to McDaniel's Chris Galletta (Fall 5:32), before he posted two straight wins in the consolation bracket.  He defeated Jared Schlett of Gettysburg by fall (4:58) and then posted a 2-1 win over Anthony Chu of NYU.  His day ended when he lost in a rematch with Galletta in the third-place match.  Galletta won on riding time in overtime.

Washington and Lee will return to action on Saturday as it competes in the NCAA East Regional hosted by Gettysburg College.  Action begins at 9:00 am.

-- http://www.generalssports.com --

141 Pounds
Elisha Gaylor (Ursinus) d. Tyler Kaelin (W&L); 13-3
Tyler Kaelin (W&L) d. Robert Ranalli (Stevens); 9-1
Tyler Kaelin (W&L) d. Benjamin Mitchell (McDaniel); Fall 6:17
Corbin Lee (NYU) d. Tyler Kaelin (W&L); 7-5 (Third Place Match)

149 Pounds
Bernard Watson (USMMA) d. Matt Howell (W&L); 17-4
Matt Howell (W&L) d. Jon Faul (Gettysburg); 5-1
Matt Howell (W&L) d. Tim Gainsborg (McDaniel); 8-0
Matthew Parker (Muhlenberg) d. Matt Howell (W&L); 3-0

157 Pounds
Sam Friedfeld (NYU) d. Josh Weldon (W&L); 12-5
Josh Weldon (W&L) d. Matthew Goldstein (Muhlenberg); 10-6
Will Caufman (Gettysburg) d. Josh Weldon (W&L); 8-6

165 Pounds
Christian Ostrowski (Johns Hopkins) d. Zac Richey (W&L); TF, 16-1 (6:52)
Josh Moore (McDaniel) d. Zac Richey (W&L); 13-0

174 Pounds
Zach Thomson (Gettysburg) d. Ron Tassoni (W&L); 13-1
Michael Williams (Ursinus) d. Ron Tassoni (W&L); 5-4

184 Pounds
Daniel Manganaro (Ursinus) d. Morgan Moskal (W&L); Fall 3:37
Scott Forrester (McDaniel) d. Morgan Moskal (W&L); Fall 4:54

197 Pounds
Ricky Fisher (USMMA) d. Connor Smithson (W&L); Fall 2:40
Ricky Tisinger (McDaniel) d. Connor Smithson (W&L); 8-1

285 Pounds
Chris Galletta (McDaniel) d. Grant Cokeley (W&L); Fall 5:32
Grant Cokeley (W&L) d. Jared Schlett (Gettysburg); Fall 4:58
Grant Cokeley (W&L) d. Anthony Chu (NYU); 2-1
Chris Galletta (McDaniel) d. Grant Cokeley (W&L); 3-3 Riding Time (Third Place Match)