2000-2001 Washington and Lee Riding Results

BINSTED PLACES THIRD AT NATIONAL CHAMPIONSHIPS

CONYERS, Ga. -- Junior Staunton Binsted (Charlotteville, Va./Albemarle) placed third in the novice over fences at the Intercollegiate Horse Show Association (IHSA) National Championships held on May 6 at the Georgia International Horse Park in Conyers, Ga.

Binsted, the first W&L rider to ever qualify for nationals, was leading the competition until the final rider. She and three other competitors were called upon to provide additional testing. During this testing, she finished third overall.

Binsted was among 16 riders competing in the novice over fences and one of two competing from Zone IIII. Riders represented the following colleges: Wisconsin, Kansas State, Purdue, Texas, Colgate, Virginia, College of Charleston, Bucknell, Dickinson, Midway, Mount Holyoke, Massachusetts, Fresno State, St. Lawrence and Brigham Young.

The IHSA consists of over 268 member colleges and 6,000 riders.

 

-- GENERALS --


GENERALS FINISH THIRD AT ODAC MEET

The Washington and Lee riding team placed third out of four teams at the 2001 ODAC riding championships. Individually, senior Annabelle Wirth (Westport, Conn./Greens Farms Academy) and junior Staunton Binsted (Charlottesville, Va./Albemarle) both earned All-ODAC honors.

 

-- GENERALS --


BINSTED FINISHES SECOND AT ZONES; ADVANCES TO NATIONAL COMPETITION

RALEIGH, N.C. -- Junior Staunton Binsted (Charlottesville, Va./Albemarle) finished in second place in the novice over fences event at the riding zones held at North Carolina State University on Friday afternoon. Binsted's finish now qualifies her for the national competition held May 4-6 in Conyers, Ga.

Binsted also placed second at the zones competition on Mar. 30. She becomes the first-ever W&L rider to compete in the national competition.

 

-- GENERALS --


BINSTED QUALIFIES FOR ZONES WITH SECOND PLACE FINISH AT REGIONALS

CHARLOTTESVILLE, Va. -- Junior Staunton Binsted (Charlottesville, Va./Albemarle) finished in second place in the novice over fences event at the riding regionals held at the University of Virginia on Friday afternoon. Binsted's finish now qualifies her for the zone competition held April 13 in Raleigh, N.C.

The Generals produced several other fine performances led by sophomore Tim Marx (Brewster, N.Y./Brewster), senior Kim Russell (Gladwyne, Pa./Agnes Irwin) and junior Tracy Stitt (Hudson, Ohio/Hudson). All three placed fourth in their respective events. Marx competed in the walk-trot, Russell competed in the novice flat and Stitt competed in the intermediate over fences.

Sophomore Kim Kreider (New Richmond, Ohio/New Richmond) placed fifth in the open over fences competition.

Washington and Lee's riding program is in just its second year of varsity competition after competing on the club level for numerous years.

 

-- GENERALS --


Event Codes:  OP-Open * FL - Flat * O/F - Over Fence * INT - Intermediate * NOV - Novice * 
ADV - Advanced * WTC - Walk, Trot, Canter * WT - Walk, Trot

Feb. 24     at Hollins Tournament

T6th of 11 teams
Team Standings
1.      Hollins         49 pts.
2.      RMWC            36 pts.
3.      Bridgewater     34 pts.
4.      JMU             31 pts.
5.      Va. Tech        29 pts.
6.      W&L         25 pts.
7.      UVA             25 pts.
8.      Radford         25 pts.
9.      Lynchburg       19 pts.
10.     Longwood        15 pts.
11.     Hampden-Sydney  6 pts.
Top Individual Finishers: Kim Kreider OP O/F 6th place OP FL 2nd place Annabelle Wirth OP FL 2nd place OP O/F 2nd place Staunton Binsted INT O/F 5th place INT FL 2nd place Beth Brennan INT FL 4th place NOV O/F 6th place Angel Daniels NOV FL 4th place NOV O/F 5th place Maria Syska WTC 5th place Eline Haenebalcke WT 2nd place Feb. 9 at RMWC Tournament
3rd of 11 teams Team Standings 1. RMWC 35 pts. 2. Hollins 29 pts. 3. W&L 28 pts. 4. Radford 25 pts. 5. UVA 23 pts. 6. Va. Tech 21 pts. 7. Bridgewater 16 pts. 8. Lynchburg 14 pts. 9. JMU 13 pts. 10. Longwood 9 pts. 11. Hampden-Sydney 3 pts.
Top Individual Finishers: Kim Kreider OP O/F 1st place OP FL 6th place Annabelle Wirth OP FL 1st place OP O/F 3rd place Staunton Binsted INT O/F 3rd place Miriam Rodgers INT FL 4th place Tracy Stitt INT FL 6th place Liza Tucker NOV FL 1st place Angel Daniels NOV FL 2nd place Lee Kirven WTC 6th place Eline Haenebalcke WT 4th place Feb. 4 at Virginia Tournament 7th of 11 teams Team Standings 1. UVA 32 pts. 2. RMWC 26 pts. 3. Hollins 24 pts. 3. JMU 24 pts. 5. Bridgewater 19 pts. 6. Va. Tech 16 pts. 7. W&L 14 pts. 8. Lynchburg 11 pts. 9. Radford 6 pts. 10. Longwood 3 pts. 11. Hampden-Sydney 0 pts.
Top Individual Finishers: Kim Kreider OP O/F 6th place Annabelle Wirth OP FL 6th place Staunton Binsted INT O/F No place Tracy Stitt INT FL 6th place Beth Brennan NOV O/F 2nd place Liza Tucker NOV FL 3rd place Avery Gholston WTC 5th place Dec. 1 at RMWC Tournament 7th of 11 teams Team Standings 1. RMWC 38 pts. 1. UVA 38 pts. 3. JMU 32 pts. 4. Hollins 27 pts. 5. Radford 21 pts. 6. W&L 20 pts. 7. Bridgewater 19 pts. 8. Va. Tech 16 pts. 9. Lynchburg 13 pts. 10. Hampden-Sydney 8 pts. 11. Longwood 7 pts.
Top Individual Finishers: Annabelle Wirth OP O/F No place OP FL 4th place Angel Daniels NOV O/F 6th place NOV FL 2nd place Tracy Stitt INT O/F 1st place Kim Kreider OP O/F 4th place OP FL 2nd place Avery Gholston WTC 4th place Tim Marx WT 4th place Katie Riley OP FL 3rd Place Staunton Binsted INT FL No place Lee Kirven WTC 6th place Heather Lancaster INT FL No Place Liza Tucker NOV O/F 3rd place NOV FL No place Miriam Rodgers INT FL No place Heather Lancaster INT FL No place Huan Song WT No place Nov. 17 at JMU Tournament 7th of 11 teams Team Standings 1. Virginia 39 pts. 2. Hollins 37 pts. 3. Va. Tech 36 pts. 4. JMU 35 pts. 5. RMWC 28 pts. 6. Radford 24 pts. 7. W&L 19 pts. 8. Bridgewater 18 pts. 9. Longwood 12 pts. 10. Lynchburg 10 pts. 11. Hampden-Sydney 0 pts.
Top Individual Finishers: Beth Brennan NOV O/F 3rd place INT FL 2nd place Annabelle Wirth OP FL 2nd place Angel Daniels NOV O/F 5th place NOV FL No place Tracy Stitt INT FL No place INT O/F No place Kim Kreider OP O/F 4th place OP FL 4th place Avery Gholston ADV WTC 3rd place Tim Marx WT 4th place Katie Riley OP FL No Place Staunton Binsted INT FL 5th place Lee Kirven ADV WTC 4th place Heather Lancaster INT FL No Place Oct. 20 at Hollins Tournament Tied 3rd of 11 teams Team Standings 1. Hollins 38 pts. 2. Virginia 37 pts. 3. W&L 33 pts. 3. RMWC 33 pts. 5. JMU 30 pts. 6. Radford 26 pts. 7. Va. Tech 25 pts. 8. Lynchburg 24 pts. 9. Bridgewater 17 pts. 10. Longwood 8 pts. 11. Hampden-Sydney 2 pts.
Top Individual Finishers: Kim Kreider OP O/F 1st place OP FL 4th place Annabelle Wirth OP O/F 3rd place OP FL 4th place Tracy Stitt INT O/F 4th place INT FL 5th place Beth Brennan NOV O/F 4th place INT FL 2nd place Staunton Binsted NOV O/F 3rd place Liza Tucker NOV FL 1st place Avery Gholston ADV WTC 4th place Tim Marx WT 1st place Oct. 1 at Virginia Tech Tournament 5th of 10 teams Top Individual Finishers: Tim Marx WT 2nd place Avery Gholston ADV WTC 6th place Stauton Binsted NOV O/F 2nd place Tracy Stitt INT FL 2nd place INT O/F 5th place Kim Kreider OP O/F 4th place OP FL 3rd place Liza Tucker NOV FL 1st place Kim Russell NOV FL 3rd place Sep. 23 at Radford Tournament 5th of 11 teams Top Individual Finishers: Tim Marx WT 2nd place Avery Gholston ADV WTC 2nd place Lee Kirvin NOV FL 4th place Angel Daniels NOV FL 0 Kate Ewald NOV FL 5th place Beth Brennan INT FL 3rd place NOV O/F 0 Stauton Binsted INT FL 0 NOV O/F 4th place Tracy Stitt INT FL 4th place INT O/F 3rd place Annabelle Wirth OP O/F 6th place OP FL 0 Kim Kreider OP O/F 4th place OP FL 2nd place Maren Moroney OP FL 0