2009-10 Men's Cross Country Season Times

November 14, 2009 NCAA Regionals 8th of 24 teams
Name, Yr. Time (Place) 2009 Top Time (8k)
Harrison Tucker, Fy. 28:22 (24th of 174) 26:39 (Oberlin - 10/17)
Rob George, Jr. 29:09 (49th of 174) 27:26 (Oberlin - 10/17)
Ryan Henner, So. 29:15 (52nd of 174) 27:08 (Oberlin - 10/17)
R.Warneford-Thomson, So. 29:25 (56th of 174 26:35 (Oberlin - 10/17)
Ben Stutts, Sr. 29:45 (67th of 174) 27:22 (Oberlin - 10/17)
Evan Sharber, Jr. 30:17 (81st of 174) 29:00.6 (GC - 9/19)
Matt Gossett, So. 30:41 (95th of 174) 27:40 (Oberlin - 10/17)
October 31, 2009 ODAC Championships 3rd of 10 teams (81 points)
Name, Yr. Time (Place) 2009 Top Time (8k)

Harrison Tucker, Fy.

28:17.54 (10th of 96) 26:39 (Oberlin - 10/17)
R. Warneford-Thomson, So. 28:30.27 (12th of 96) 26:35 (Oberlin - 10/17)
Rob George, Jr. 28:54.73 (16th of 96) 27:26 (Oberlin - 10/17)
Ben Stutts, Sr. 29:12.24 (21st of 96) 27:22 (Oberlin - 10/17)
Matt Gossett, So. 29:24.54 (22nd of 96) 27:40 (Oberlin - 10/17)
Ryan Henner, So. 29:41.99 (26th of 96) 27:08 (Oberlin - 10/17)
Michael Shiplet, Sr. 31:07.26 (49th of 96) 29:18.5 (GC - 9/19)
Evan Sharber, Jr. 31:30.93 (55th of 96) 29:00.6 (GC - 9/19)
Vergil Parson, Fy. 32:05.40 (58th of 96) 31:39 (EMU - 10/2)
Chris Veddern, Fy. 32:21.63 (62nd of 96) 31:12 (EMU - 10/2)
Davis Franklin, Jr. 33:37.43 (71st of 96) 31:30 (GMU - 10/2)
David Wilson, Fy. 34:05.50 (74th of 96) 33:17.40 (MI - 9/26)
Bryan Kloster, Fy. 34:43.61 (77th of 96) 33:46.69 (MI - 9/26)
October 17, 2009 Oberlin Inter-Region Rumble 19th of 28 teams (489 pts)
Name, Yr. Time (Place) 2009 Top Time (8K)
Robert Warneford-Thomson, So. 26:35 (74th of 245) 26:35 (Oberlin - 10/17)
Harrison Tucker, Fy. 26:39 (78th of 245) 26:39 (Oberlin - 10/17)
Joe Stusek, Jr. 27:08 (105th of 245) 27:08 (Oberlin - 10/17)
Ryan Henner, So. 27:08 (106th of 245) 27:08 (Oberlin - 10/17)
Ben Stutts, Sr. 27:22 (126th of 245) 27:22 (Oberlin - 10/17)
Rob George, Jr. 27:26 (130th of 245) 27:26 (Oberlin - 10/17)
Matt Gossett, So. 27:40 (143rd of 245) 27:40 (Oberlin - 10/17)



October 3, 2009 George Mason Invitational 8th of 10 teams (233 pts.)
Name, Yr. Time (Place) 2009 Top Time (8K)
Harrison Tucker, Fy. 27:46 (60th of 109) 27:34.1 (GC - 9/19)
Ryan Henner, So. 27:59 (67 of 109) 27:59 (GMU - 10/2)
Robert Warneford-Thomson, So. 28:01 (68th of 109) 27:37.2 (GC - 9/19)
Rob George, Jr. 28:03 (69th of 109) 27:59.5 (GC - 9/19)
Ben Stutts, Sr. 28:32 (78th of 109) 28:19.6 (GC - 9/19)
Matt Gossett, So. 28:42 (81st of 109) 28:42 (GMU - 10/2)
Michael Shiplet, Jr. 29:19 (87th of 109) 29:18.5 (GC - 9/19)
Tyler Gehrs, Fy. 29:25 (90th of 109) 27:54.2 (GC - 9/19)
Davis Franklin, Jr. 31:30 (108th of 109) 31:30 (GMU - 10/2)



October 2, 2009 EMU Invitational No Team Score
Name, Yr. Time (Place) 2009 Top Time (8k)
Christopher Veddern, Fy. 31:12 (4th of 21) 31:12 (EMU - 10/2)
Vergil Parson, Fy. 31:39 (5th of 21) 31:39 (EMU - 10/2)
David Wilson, Fy. 33:48 (8th of 21) 33:17.40 (MI - 9/26)
Bryan Kloster, Fy. 36:25 (12th of 21) 33:46.69 (MI - 9/26)



September 26, 2009 Maroon Invitational No Team Score
Name, Yr. Time (Place) 2009 Top Time (8k)
Vergil Parson, Fy. 31:52.42 (34th of 64) 31:52.42 (MI - 9/26)
Christopher Veddern, So. 32:22.78 (38th of 64) 32:22.78 (MI - 9/26)
David Wilson, Fy. 33:17.40 (45th of 64) 33:17.40 (MI - 9/26)
Bryan Kloster, Fy. 33:46.69 (49th of 64) 33:46.69 (MI - 9/26)






September 19, 2009 Guilford XC Festival 1st of 9 teams (34 pts)
Name, Yr. Time (Place) 2009 Top Time (8k)
Joe Stusek, Jr. 27:22.6 (3rd of 75) 27:22.6 (GC - 9/19)
Harrison Tucker, Fy. 27:34.1 (4th of 75) 27:34.1 (GC - 9/19)
R. Warneford-Thomson, So. 27:37.2 (7th of 75) 27:37.2 (GC - 9/19)
Tyler Gehrs, Fy. 27:54.2 (9th of 75) 27:54.2 (GC - 9/19)
Rob George, Fy. 27:59.5 (11th of 75) 27:59.5 (GC - 9/19)
Ryan Henner, So. 28:02.8 (12th of 75) 28:02.8 (GC - 9/19)
Ben Stutts, Sr. 28:19.6 (16th of 75) 28:19.6 (GC - 9/19)
Matt Gossett, So. 28:49.4 (20th of 75) 28:49.4 (GC - 9/19)
Evan Sharber, Jr. 29:00.6 (22nd of 75) 29:00.6 (GC - 9/19)
Michael Shiplet, Jr. 29:18.5 (23rd of 75) 29:18.5 (GC - 9/19)
James Grasso, Fy. 30:14.4 (40th of 75) 30:14.4 (GC - 9/19)



September 12, 2009

W&L Invitational 2nd of 8 teams (31 pts.)



Name, Yr. Time (Place) 2009 Top Time (8K)
Harrison Tucker, Fy. 28:45 (1st of 68) 28:45 (W&L - 9/12)
Joe Stusek, Jr. 29:22 (4th of 68) 29:22 (W&L - 9/12)
Tyler Gehrs, Fy. 29:30 (7th of 68) 29:30 (W&L - 9/12)
Matt Gossett, So. 29:36 (9th of 68) 29:36 (W&L - 9/12)
Rob George, Jr. 29:43 (10th of 68) 29:43 (W&L - 9/12)
Ben Stutts, Sr. 29:47 (11th of 68) 29:47 (W&L - 9/12)
Ryan Henner, So. 30:08 (14th of 68) 30:08 (W&L - 9/12)
Evan Sharber, Jr. 30:17 (15th of 68) 30:17 (W&L - 9/12)
Jack Ivy, Jr. 30:37 (18th of 68) 30:37 (W&L - 9/12)
Michael Shiplet, Jr. 30:53 (19th of 68) 30:53 (W&L - 9/12)
James Grasso, Fy. 31:46 (31st of 68) 31:46 (W&L - 9/12)
Chris Veddern, So. 33:30 (43rd of 68) 33:30 (W&L - 9/12)
David Wilson, Fy. 33:51 (44th of 68) 33:51 (W&L - 9/12)
Vergil Parson, Fy. 33:53 (45th of 68) 33:53 (W&L - 9/12)
Bryan Kloster, Fy. 33:57 (46th of 68) 33:57 (W&L - 9/12)