Licensed to Washington & Lee University
                                      Hy-Tek's Meet Manager 10/27/2007 02:49 PM
            Washington and Lee Vs Trasylvania 2007-08 - 10/27/2007             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Washington and Lee University  'A'                          4:15.62   11  
     1) Strachan, Lindsey               2) Bazzel, Lynn                   
     3) Roberson, Amy                   4) Worsham, Jenna                 
       29.82  1:01.94    33.48  1:12.29    29.56  1:03.52    27.03    57.87
  2 Transylvania University  'A'                                4:22.80    4  
     1) Jacobs, Kendall                 2) Meredith, Liz                  
     3) Hagan, Monica                   4) Grosser, Clare                 
       32.49  1:06.95    35.79  1:16.91    28.89  1:02.22    27.11    56.72
  3 Washington and Lee University  'B'                          4:25.82    2  
     1) O'Neil, Tara                    2) Mahoney, Susan                 
     3) Moryan, Colette                 4) Bolies, Katie                  
       32.92  1:09.52    33.36  1:12.53    29.03  1:02.64    28.83  1:01.13
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Washington and Lee University  'A'                          3:46.48   11  
     1) Fitzgerald, Evan 22             2) Childers, Ian I                
     3) Schapiro, Adam 21               4) McGlaston, Tim 22              
       27.16    56.13    30.09  1:04.98    26.53    57.96    22.27    47.41
  2 Transylvania University  'A'                                3:47.40    4  
     1) Rueff, Carl                     2) Cooper, Christopher            
     3) Mullen, Ben                     4) Botsko, George                 
       27.58    57.66    29.22  1:03.05    25.67    56.04    24.66    50.65
  3 Washington and Lee University  'B'                          3:52.45    2  
     1) Hartmann, Will 21               2) Tomlin, Balam 21               
     3) Steiner, Joe 21                 4) Sweet, Alex 22                 
       26.54    55.10    32.41  1:10.95    27.16    59.38    22.45    47.02
 -- Washington and Lee University  'C'                         X3:44.11  
     1) Diebold, Chris M 20             2) Crook, Paul D 21               
     3) Terry, Dorsey B                 4) Tatman, Brett A 20             
       27.16    56.84  1:00.93  1:56.94    23.61    50.33                  
 -- Washington and Lee University  'D'                         X3:46.14  
     1) Stagg, Winston W                2) Gonzalez, Josh A               
     3) Wilder, Brandon L               4) Elsey, Ryan J                  
       26.23    55.16    29.41  1:04.74  1:18.68  1:46.24                  
 -- Transylvania University  'B'                               X4:06.25  
     1) Vetter, Matthew                 2) Porter, Daniel                 
     3) Goss, Kyle                      4) Lloyd, Logan                   
       30.66  1:03.63    33.08  1:11.76    25.28    56.07    25.95    54.79
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayden, Tess                 W&L                           11:18.03    9  
      31.08   33.60   33.91   33.93   33.91   33.90   33.85   34.13
      34.35   34.25   34.20   33.85   34.14   34.25   34.40   34.24
      34.45   34.06   34.29   33.24                                
  2 Shaw, Jessica                W&L                           11:31.37    4  
      31.29   34.19   34.41   34.84   34.95   34.88   34.71   34.85
      35.01   34.82   34.85   34.89   34.89   34.92   34.67   34.73
      35.08   34.86   34.73   33.80                                
  3 Toy, Kasey                   TU                            11:45.94    3  
      31.41   34.39   34.21   34.95   34.87   35.10   35.17   34.46
      35.62   35.23   35.42   35.61   35.71   35.84   36.27   35.87
      36.46   36.53   36.35   36.47                                
  4 Washburn, Sammy              TU                            11:49.68    2  
      31.10   34.12   34.77   34.74   35.08   35.32   35.78   36.02
      35.75   35.66   36.09   36.32   36.30   36.03   36.08   36.40
      36.52   36.09   36.43   35.08                                
  5 Cardone, Danielle            W&L                           12:08.06    1  
      32.81   36.09   36.65   36.65   36.86   36.47   36.50   36.55
      36.52   36.49   36.46   36.72   36.67   37.04   36.68   36.79
      36.82   36.36   36.41   36.52                                
  6 Dorris, Claire               TU                            12:20.01  
      31.69   35.69   36.66   36.91   37.27   37.00   37.29   37.28
      37.68   37.49   37.45   37.74 1:15.65   37.58 3:06.63        
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Austin, Dan B                W&L                           10:23.78    9  
      28.23   30.73   30.84   31.05   30.97   31.02   31.25   31.14
      31.54   31.45   31.50   31.49   31.72   31.74   31.90   31.76
      31.67   31.71   31.38   30.69                                
  2 Kent, Kevin                  TU                            11:06.45    4  
      29.46   32.43   33.54   33.73   33.41   33.58   33.64   33.99
      33.97   33.84   33.42   33.83   33.38   34.08   33.90   33.68
      33.94   33.55   33.21   31.87                                
  3 Tackett, Greg                TU                            11:27.77    3  
      29.47   33.14   34.06   34.73   34.72   34.81   34.88   34.76
      34.83   35.01   35.14   34.84   34.99   35.05   35.09   35.22
      35.02   35.01   34.19   32.81                                
 -- Corn, Kevin T                W&L                          X10:49.70  
      28.02   31.11   31.65   31.84   32.57   32.95   33.24   33.79
      33.69   33.66   33.62   33.68   31.83   32.81   32.79   33.01
      32.38   32.09   33.18   31.79                                
 -- Childers, Ian I              W&L                          X10:56.75  
      28.56   31.77   32.25   32.70   33.00   33.46   33.27   33.51
      33.71   33.59   33.27   33.10   33.22   33.26   33.55   33.19
      33.06   33.26   33.00   32.02                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jackie                W&L                            2:00.37    9  
      28.04   30.56   30.65   31.12                                
  2 Strachan, Lindsey            W&L                            2:05.48    4  
      29.02   31.81   32.23   32.42                                
  3 Grosser, Clare               TU                             2:09.72    3  
      29.40   33.44   33.64   33.24                                
  4 O'Neil, Tara                 W&L                            2:11.89    2  
      30.82   34.06   33.62   33.39                                
  5 Staggs, Anna                 TU                             2:16.90    1  
      30.94   34.46   35.19   36.31                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Giesen, Jonathan G           W&L                            1:51.89    9  
      25.65   28.64   29.09   28.51                                
  2 Hartmann, Will            21 W&L                            1:52.95    4  
      25.97   29.04   29.14   28.80                                
  3 Pfeiffer, Travis             TU                             1:57.60    3  
      26.79   29.58   30.94   30.29                                
  4 Mullen, Ben                  TU                             1:57.81    2  
      27.29   29.94   30.66   29.92                                
  5 Lloyd, Logan                 TU                             2:04.06    1  
    1:00.02   30.42   33.62                                        
 -- Talluri, Nick                W&L                           X1:54.25  
      25.31   29.65   30.13   29.16                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Miata, Julianne              W&L                              25.45    9  
  2 Simpson, Sarah               W&L                              26.07    4  
  3 Meredith, Liz                TU                               26.98    3  
  4 Hartmann, Lucie              TU                               28.17    2  
  5 Staggs, Anna                 TU                               28.62    1  
  6 Ray, Ruchira                 W&L                              30.51  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Gentles, Charlie T           W&L                              23.04    9  
  2 Botsko, George               TU                               23.14    4  
  3 Hanson, Ryan A               W&L                              23.24    3  
  4 Bastin, Daniel               TU                               23.25    2  
  5 Terry, Dorsey B              W&L                              24.13    1  
  6 Grisham, Ben                 TU                               24.43  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Worsham, Jenna               W&L                            2:20.44    9  
      30.12   37.91   41.26   31.15                                
  2 Mahoney, Susan               W&L                            2:20.50    4  
      30.99   37.41   40.21   31.89                                
  3 Wilson, Annie                TU                             2:24.70    3  
      30.87   36.92   43.66   33.25                                
  4 Bazzel, Lynn                 W&L                            2:25.31    2  
      30.57   38.60   41.17   34.97                                
  5 Jacobs, Kendall              TU                             2:30.53    1  
      33.68   37.89   43.12   35.84                                
  6 Preston, Kayla               TU                             2:40.60  
      33.47   40.25   47.82   39.06                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Crook, Paul D             21 W&L                            1:59.31    9  
      25.89   30.66   34.87   27.89                                
  2 Rueff, Carl                  TU                             2:06.52    4  
      26.60   31.54   38.49   29.89                                
  3 Cooper, Christopher          TU                             2:08.26    3  
      26.42   34.41   37.30   30.13                                
  4 Goss, Kyle                   TU                             2:10.83    2  
      27.02   34.43   40.18   29.20                                
 -- Diebold, Chris M          20 W&L                           X2:08.88  
      26.31   32.43   40.81   29.33                                
 -- Colicchio, Tom M             W&L                           X2:19.78  
      27.87   33.89   44.05   33.97                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Miata, Julianne              W&L                            2:19.68    9  
      31.37   36.31   36.50   35.50                                
  2 Hagan, Monica                TU                             2:21.53    4  
      31.22   36.04   36.90   37.37                                
  3 Wilson, Annie                TU                             2:30.86    3  
      32.24   37.77   40.55   40.30                                
  4 Preston, Kayla               TU                             2:45.06    2  
      35.37   41.26   44.16   44.27                                
 -- Moryan, Colette              W&L                           X2:20.99  
      30.89 1:12.48   37.62                                        
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullen, Ben                  TU                             2:08.97    9  
      28.61   33.31   33.28   33.77                                
  2 Schapiro, Adam            21 W&L                            2:10.05    4  
      28.61   33.83   34.71   32.90                                
  3 Goss, Kyle                   TU                             2:13.41    3  
      29.01   33.39   36.24   34.77                                
  4 Steiner, Joe              21 W&L                            2:16.17    2  
      29.88   33.60   35.54   37.15                                
  5 Lloyd, Logan                 TU                             2:21.84    1  
      30.35   35.62   37.50   38.37                                
 -- Wilder, Brandon L            W&L                           X2:04.78  
      27.20   31.06   32.56   33.96                                
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Grosser, Clare               TU                               57.37    9  
      27.79   29.58                                                
  2 Worsham, Jenna               W&L                              57.44    4  
      27.80   29.64                                                
  3 Hartmann, Lucie              TU                             1:00.81    3  
      29.25   31.56                                                
 -- Simpson, Sarah               W&L                             X56.64  
      27.48   29.16                                                
 -- Bolies, Katie                W&L                           X1:02.16  
      29.77   32.39                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Talluri, Nick                W&L                              50.28    9  
      24.46   25.82                                                
  2 Botsko, George               TU                               50.94    4  
      24.66   26.28                                                
  3 Fitzgerald, Evan          22 W&L                              50.99    3  
      24.35   26.64                                                
  4 Bastin, Daniel               TU                               51.46    2  
      24.44   27.02                                                
  5 Vetter, Matthew              TU                               54.05    1  
      25.37   28.68                                                
  6 Terry, Dorsey B              W&L                              56.07  
      26.68   29.39                                                
 
Event 15  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayden, Tess                 W&L                            2:21.30    9  
      33.40   35.74   36.05   36.11                                
  2 Jacobs, Kendall              TU                             2:24.58    4  
      34.89   37.10   37.36   35.23                                
  3 Hagan, Monica                TU                             2:28.14    3  
      35.44   37.94   37.57   37.19                                
 -- Shaw, Jessica                W&L                           X2:22.62  
      34.86   36.34   36.02   35.40                                
 -- Roberson, Amy                W&L                           X2:25.25  
      34.58   37.05   37.16   36.46                                
 
Event 16  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Rueff, Carl                  TU                             2:03.53    9  
      29.29   31.30   31.98   30.96                                
  2 Tatman, Brett A           20 W&L                            2:03.72    4  
      30.18   31.30   31.19   31.05                                
  3 Grisham, Ben                 TU                             2:22.42    3  
      31.29   35.35   38.21   37.57                                
 -- Stagg, Winston W             W&L                           X2:02.79  
      28.94   32.45   31.12   30.28                                
 -- Hanson, Ryan A               W&L                           X2:13.51  
      30.69   34.14   34.69   33.99                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jackie                W&L                            5:30.53    9  
      29.55   33.74   33.78   34.19   33.12   33.19   33.04   33.83
      33.54   32.55                                                
  2 Toy, Kasey                   TU                             5:46.80    4  
      30.82   33.54   33.88   34.12   34.31   35.42   35.51   36.78
      36.58   35.84                                                
  3 Washburn, Sammy              TU                             5:48.10    3  
      31.15   34.36   34.77   35.25   35.39   35.81   35.90   35.24
      35.59   34.64                                                
 -- Strachan, Lindsey            W&L                           X5:34.53  
      30.21   33.61   33.96   34.04   33.91   33.66   33.94   33.95
      34.16   33.09                                                
 -- Cardone, Danielle            W&L                           X5:54.39  
      32.38   35.51   35.84   36.07   36.26   35.72   36.28   35.65
      35.66   35.02                                                
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweet, Alex               22 W&L                            4:58.28    9  
      26.62   29.60   30.49   30.85   30.65   30.33   30.56   30.40
      30.15   28.63                                                
  2 McGlaston, Tim            22 W&L                            5:05.08    4  
      25.99   29.87   30.67   31.04   30.69   30.63   31.44   32.02
      31.87   30.86                                                
  3 Pfeiffer, Travis             TU                             5:22.17    3  
      27.71   31.15   32.46   32.82   33.19   33.67   34.03   33.70
      32.49   30.95                                                
  4 Kent, Kevin                  TU                             5:23.20    2  
      27.33   30.20   31.77   33.16   33.65   33.49   33.97   34.25
      33.72   31.66                                                
  5 Tackett, Greg                TU                             5:34.13    1  
      28.51   32.42   33.53   33.88   33.98   34.44   34.58   34.71
      34.60   33.48                                                
 -- Barnds, Brandon L            W&L                           X5:12.20  
      27.03   30.08   31.40   32.60   32.09   32.14   31.71   31.84
      31.91   31.40                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Meredith, Liz                TU                             2:45.58    9  
      37.25   42.67   42.70   42.96                                
  2 Dorris, Claire               TU                             2:46.64    4  
      37.86   42.52   43.22   43.04                                
  3 Nardone, Annaria             W&L                            2:56.98    3  
      39.86   45.11   46.38   45.63                                
 -- Bazzel, Lynn                 W&L                           X2:39.05  
      36.02 2:03.03                                                
 -- Mahoney, Susan               W&L                           X2:39.89  
      36.45   40.54   41.49   41.41                                
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Childers, Ian I              W&L                            2:19.52    9  
      31.70   36.12   36.20   35.50                                
  2 Cooper, Christopher          TU                             2:23.26    4  
      31.90   37.44   36.90   37.02                                
  3 Corn, Kevin T                W&L                            2:29.64    3  
      33.25   37.43   38.44   40.52                                
  4 Porter, Daniel               TU                             2:39.69    2  
      35.03   39.85   43.57   41.24                                
  5 Tomlin, Balam             21 W&L                            2:48.78    1  
      36.31   43.15   44.81   44.51                                
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Transylvania University  'A'                                4:00.92   11  
     1) Dorris, Claire                  2) Wilson, Annie                  
     3) Washburn, Sammy                 4) Toy, Kasey                     
       29.14  1:00.73    28.10    59.14    28.79  1:00.81    28.12  1:00.24
  2 Washington and Lee University  'B'                          4:04.25    4  
     1) Roberson, Amy                   2) O'Neil, Tara                   
     3) Moryan, Colette                 4) Bolies, Katie                  
       28.85    59.77    28.75  1:00.19    28.86  1:00.71    30.32  1:03.58
 -- Washington and Lee University  'A'                         X3:52.44  
     1) Miata, Julianne                 2) Smith, Jackie                  
     3) Hayden, Tess                    4) Simpson, Sarah                 
       27.94    57.85    27.31    58.54    28.09    59.60    26.72    56.45
 -- Transylvania University  'B'                               X4:15.04  
     1) Staggs, Anna                    2) Hartmann, Lucie                
     3) Preston, Kayla                  4) Meredith, Liz                  
       29.78  1:03.47    29.22  1:01.86    31.63  1:07.80    29.08  1:01.91
 -- Washington and Lee University  'C'                         X4:17.70  
     1) Cardone, Danielle               2) Shaw, Jessica                  
     3) Slattery, Cailin                4) Ray, Ruchira                   
       29.81  1:08.79    24.37    56.94    28.81  1:01.87    15.09  1:10.10
 
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Washington and Lee University  'A'                          3:16.22   11  
     1) McGlaston, Tim 22               2) Fitzgerald, Evan 22            
     3) Hartmann, Will 21               4) Sweet, Alex 22                 
       22.98    48.37    24.45    50.82    23.55    50.18    22.23    46.85
  2 Transylvania University  'A'                                3:32.27    4  
     1) Goss, Kyle                      2) Bastin, Daniel                 
     3) Kent, Kevin                     4) Vetter, Matthew                
       24.62    52.78    24.45    52.70    25.82    54.10    24.28    52.69
  3 Transylvania University  'B'                                3:42.28    2  
     1) Tackett, Greg                   2) Pfeiffer, Travis               
     3) Porter, Daniel                  4) Lloyd, Logan                   
       26.49    55.76    25.80    55.02    27.40    57.01    25.69    54.49
 -- Washington and Lee University  'B'                         X3:16.99  
     1) Diebold, Chris M 20             2) Crook, Paul D 21               
     3) Talluri, Nick                   4) Tatman, Brett A 20             
       23.59    49.54    22.89    47.81    23.98    50.08    23.61    49.56
 -- Washington and Lee University  'C'                         X3:22.78  
     1) Austin, Dan B                   2) Stagg, Winston W               
     3) Barnds, Brandon L               4) Gonzalez, Josh A               
       25.13    52.12    23.97    50.99    23.39    49.89    23.50    49.78
 -- Washington and Lee University  'D'                         X3:30.00  
     1) Hanson, Ryan A                  2) Giesen, Jonathan G             
     3) Schapiro, Adam 21               4) Wilder, Brandon L              
       24.71    52.08    24.51    51.27    26.06    55.00    24.48    51.65
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Washington and Lee University       108   2. Transylvania University              82
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Washington and Lee University       116   2. Transylvania University              82