Licensed to Gettysburg College        Hy-Tek's Meet Manager 11/10/2007 04:59 PM
                             Demo Meet - 8/3/2007                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettysburg College  'A'                                NT    4:10.56  
     1) Atwood, Valerie                 2) Mpazicos, Stelanie             
     3) Andryauskas, Sarah              4) Reilly, Caitlin                
                  30.82   1:03.45 (1:03.45)     1:37.58 (34.13)   2:15.88 (1:12.43)
        2:43.49 (27.61)     3:15.35 (59.47)     3:41.37 (26.02)     4:10.56 (55.21)
  2 Washington & Lee University-VA  'A'                    NT    4:15.95  
     1) Strachan, Lindsey               2) Mahoney, Susan                 
     3) Miata, Julianne                 4) Worsham, Jenna                 
                  30.73   1:03.41 (1:03.41)     1:36.96 (33.55)   2:16.26 (1:12.85)
        2:44.62 (28.36)   3:18.09 (1:01.83)     3:45.20 (27.11)     4:15.95 (57.86)
  3 Gettysburg College  'B'                                NT    4:23.50  
     1) Boucher, Patrice                2) Kutner, Maxine                 
     3) Slezak, Maggie                  4) McDowell, Lexy                 
                  32.39   1:06.52 (1:06.52)     1:41.53 (35.01)   2:21.58 (1:15.06)
        2:50.23 (28.65)   3:24.97 (1:03.39)     3:52.69 (27.72)     4:23.50 (58.53)
  4 Washington & Lee University-VA  'B'                    NT    4:26.11  
     1) Roberson, Amy                   2) Bazzel, Lynn                   
     3) Moryan, Colette                 4) O'Neil, Tara                   
                  32.49   1:07.99 (1:07.99)     1:42.34 (34.35)   2:22.40 (1:14.41)
        2:51.25 (28.85)   3:25.82 (1:03.42)     3:54.32 (28.50)   4:26.11 (1:00.29)
  5 Bryn Mawr College  'A'                                 NT    4:43.51  
     1) Earle, Lauren 20                2) Bednarczyk, Greta              
     3) Low, Beth 20                    4) Shatz, Allison                 
                  33.96   1:09.72 (1:09.72)     1:48.79 (39.07)   2:33.17 (1:23.45)
        3:04.06 (30.89)   3:39.85 (1:06.68)     4:09.83 (29.98)   4:43.51 (1:03.66)
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washington & Lee University  'B'                       NT    3:45.03  
     1) Fitzgerald, Evan 22             2) Childers, Ian I                
     3) Wilder, Brandon L               4) Barnds, Brandon L              
                  27.52       56.93 (56.93)     1:26.73 (29.80)   2:00.51 (1:03.58)
        2:25.45 (24.94)     2:55.50 (54.99)     3:18.80 (23.30)     3:45.03 (49.53)
  2 Washington & Lee University  'C'                       NT    3:45.62  
     1) Hartmann, Will 21               2) Tomlin, Balam 21               
     3) Stagg, Winston W                4) Sweet, Alex 22                 
                  27.15       56.19 (56.19)     1:27.99 (31.80)   2:05.15 (1:08.96)
        2:29.62 (24.47)     2:58.52 (53.37)     3:20.73 (22.21)     3:45.62 (47.10)
  3 Washington & Lee University  'A'                       NT    3:46.45  
     1) Tatman, Brett A 20              2) Crook, Paul D 21               
     3) Terry, Dorsey B                 4) Talluri, Nick                  
                  28.55       57.95 (57.95)     1:26.90 (28.95)   2:00.92 (1:02.97)
        2:26.55 (25.63)     2:56.84 (55.92)     3:20.12 (23.28)     3:46.45 (49.61)
  4 Gettysburg College  'A'                                NT    3:49.68  
     1) Bennett, Donald                 2) Kaehler, Brian                 
     3) Soult, Alex                     4) Oley, Ross                     
                  28.01       57.69 (57.69)     1:27.58 (29.89)   2:01.69 (1:04.00)
        2:27.16 (25.47)     2:57.93 (56.24)     3:21.93 (24.00)     3:49.68 (51.75)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Keira                 G-Burg                    NT   10:40.47  
                  29.07     1:00.16 (31.09)     1:31.80 (31.64)     2:03.78 (31.98)
        2:35.98 (32.20)     3:08.08 (32.10)     3:40.49 (32.41)     4:12.79 (32.30)
        4:45.24 (32.45)     5:17.76 (32.52)     5:50.23 (32.47)     6:22.78 (32.55)
        6:55.20 (32.42)     7:27.57 (32.37)     8:00.08 (32.51)     8:32.53 (32.45)
        9:05.03 (32.50)     9:37.51 (32.48)    10:09.52 (32.01)    10:40.47 (30.95)
  2 Newman, Alex                 G-Burg                    NT   11:09.89  
                  30.16     1:02.51 (32.35)     1:35.46 (32.95)     2:08.89 (33.43)
        2:42.61 (33.72)     3:16.98 (34.37)     3:51.11 (34.13)     4:25.10 (33.99)
        4:58.82 (33.72)     5:32.16 (33.34)     6:05.45 (33.29)     6:38.69 (33.24)
        7:12.25 (33.56)     7:46.07 (33.82)     8:20.04 (33.97)     8:54.31 (34.27)
        9:28.41 (34.10)    10:02.44 (34.03)    10:36.32 (33.88)    11:09.89 (33.57)
  3 Hayden, Tess                 W&L-VA                    NT   11:18.01  
                  30.62     1:03.84 (33.22)     1:38.04 (34.20)     2:12.07 (34.03)
        2:46.13 (34.06)     3:20.25 (34.12)     3:54.37 (34.12)     4:28.35 (33.98)
        5:02.27 (33.92)     5:36.18 (33.91)     6:10.42 (34.24)     6:44.43 (34.01)
        7:18.59 (34.16)     7:52.63 (34.04)     8:27.03 (34.40)     9:01.10 (34.07)
        9:35.72 (34.62)    10:10.26 (34.54)    10:44.53 (34.27)    11:18.01 (33.48)
  4 Shaw, Jessica                W&L-VA                    NT   11:32.14  
                  31.74     1:06.32 (34.58)     1:41.39 (35.07)     2:16.30 (34.91)
        2:51.37 (35.07)     3:26.23 (34.86)     4:01.31 (35.08)     4:36.46 (35.15)
        5:11.53 (35.07)     5:46.53 (35.00)     6:21.37 (34.84)     6:56.25 (34.88)
        7:30.98 (34.73)     8:05.89 (34.91)     8:40.59 (34.70)     9:14.94 (34.35)
        9:49.73 (34.79)    10:24.48 (34.75)    10:59.07 (34.59)    11:32.14 (33.07)
  5 Warren-Shriner, Lindsey   18 BMC                       NT   11:44.06  
                  31.52     1:06.11 (34.59)     1:41.60 (35.49)     2:16.63 (35.03)
        2:52.00 (35.37)     3:26.83 (34.83)     4:01.58 (34.75)     4:37.20 (35.62)
        5:12.24 (35.04)     5:47.01 (34.77)     6:21.92 (34.91)     6:56.98 (35.06)
        7:32.28 (35.30)     8:07.78 (35.50)     8:43.90 (36.12)     9:19.80 (35.90)
        9:56.07 (36.27)    10:32.48 (36.41)    11:08.73 (36.25)    11:44.06 (35.33)
  6 Shatz, Allison               BMC                       NT   12:29.98  
                  32.40     1:08.63 (36.23)     1:45.99 (37.36)     2:23.59 (37.60)
        3:01.16 (37.57)     3:39.21 (38.05)     4:17.33 (38.12)     4:55.62 (38.29)
        5:33.64 (38.02)     6:11.79 (38.15)     6:49.07 (37.28)     7:27.01 (37.94)
        8:05.55 (38.54)     8:43.40 (37.85)     9:21.58 (38.18)    10:00.01 (38.43)
       10:38.45 (38.44)    11:16.23 (37.78)    11:53.13 (36.90)    12:29.98 (36.85)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Austin, Dan B                W&L                       NT   10:28.75  
                  28.73     1:00.21 (31.48)     1:31.76 (31.55)     2:03.31 (31.55)
        2:34.90 (31.59)     3:06.00 (31.10)     3:37.36 (31.36)     4:08.69 (31.33)
        4:40.26 (31.57)     5:11.99 (31.73)     5:43.36 (31.37)     6:14.97 (31.61)
        6:46.82 (31.85)     7:18.42 (31.60)     7:50.03 (31.61)     8:21.70 (31.67)
        8:53.62 (31.92)     9:25.61 (31.99)     9:57.28 (31.67)    10:28.75 (31.47)
  2 Rush, Matt                   G-Burg                    NT   10:42.00  
                  28.66     1:00.05 (31.39)     1:31.89 (31.84)     2:03.88 (31.99)
        2:35.85 (31.97)     3:07.78 (31.93)     3:39.93 (32.15)     4:12.66 (32.73)
        4:45.13 (32.47)     5:17.55 (32.42)     5:50.12 (32.57)     6:22.81 (32.69)
        6:54.99 (32.18)     7:27.63 (32.64)     8:00.33 (32.70)     8:32.91 (32.58)
        9:05.61 (32.70)     9:37.94 (32.33)    10:10.35 (32.41)    10:42.00 (31.65)
  3 Stopenski, Stephen           G-Burg                    NT   10:48.22  
                  28.54       59.96 (31.42)     1:31.79 (31.83)     2:03.23 (31.44)
        2:35.22 (31.99)     3:07.41 (32.19)     3:39.70 (32.29)     4:12.78 (33.08)
        4:45.59 (32.81)     5:18.64 (33.05)     5:51.67 (33.03)     6:25.16 (33.49)
        6:58.44 (33.28)     7:31.71 (33.27)     8:04.84 (33.13)     8:37.58 (32.74)
        9:10.43 (32.85)     9:43.21 (32.78)    10:16.20 (32.99)    10:48.22 (32.02)
  4 Childers, Ian I              W&L                       NT   10:54.91  
                  29.14     1:00.90 (31.76)     1:33.43 (32.53)     2:05.68 (32.25)
        2:38.54 (32.86)     3:11.51 (32.97)     3:44.43 (32.92)     4:17.47 (33.04)
        4:50.73 (33.26)     5:23.72 (32.99)     5:57.21 (33.49)     6:30.67 (33.46)
        7:04.07 (33.40)     7:37.52 (33.45)     8:10.65 (33.13)     8:43.98 (33.33)
        9:16.88 (32.90)     9:49.95 (33.07)    10:23.03 (33.08)    10:54.91 (31.88)
  5 Schapiro, Adam            21 W&L                       NT   11:14.86  
                  29.72     1:02.84 (33.12)     1:36.43 (33.59)     2:10.47 (34.04)
        2:44.97 (34.50)     3:19.09 (34.12)     3:53.16 (34.07)     4:27.17 (34.01)
        5:01.31 (34.14)     5:35.41 (34.10)     6:09.61 (34.20)     6:43.98 (34.37)
        7:17.63 (33.65)     7:51.20 (33.57)     8:25.44 (34.24)     8:59.72 (34.28)
        9:33.56 (33.84)    10:07.70 (34.14)    10:41.39 (33.69)    11:14.86 (33.47)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Caitlin              G-Burg                    NT    2:01.31  
                  29.04     1:00.00 (30.96)     1:31.13 (31.13)     2:01.31 (30.18)
  2 Smith, Jackie                W&L-VA                    NT    2:02.02  
                  28.64       59.67 (31.03)     1:30.53 (30.86)     2:02.02 (31.49)
  3 Wright, Katie                G-Burg                    NT    2:03.83  
                  29.02     1:00.57 (31.55)     1:32.68 (32.11)     2:03.83 (31.15)
  4 Strachan, Lindsey            W&L-VA                    NT    2:04.26  
                  29.05     1:00.66 (31.61)     1:33.25 (32.59)     2:04.26 (31.01)
  5 Weaver, Celia             18 BMC                       NT    2:05.08  
                  28.73     1:00.33 (31.60)     1:32.45 (32.12)     2:05.08 (32.63)
  6 Lincoln, Molly               G-Burg                    NT    2:06.02  
                  28.80     1:00.89 (32.09)     1:33.81 (32.92)     2:06.02 (32.21)
  7 Blatchly, Sarah              BMC                       NT    2:07.78  
                  28.79     1:00.43 (31.64)     1:33.62 (33.19)     2:07.78 (34.16)
  8 Cardone, Danielle            W&L-VA                    NT    2:10.59  
                  30.48     1:03.99 (33.51)     1:37.56 (33.57)     2:10.59 (33.03)
  9 O'Neil, Tara                 W&L-VA                    NT    2:10.89  
                  30.54     1:03.48 (32.94)     1:37.45 (33.97)     2:10.89 (33.44)
 10 Slattery, Cailin             W&L-VA                    NT    2:17.94  
                  30.44     1:04.24 (33.80)     1:40.47 (36.23)     2:17.94 (37.47)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGlaston, Tim            22 W&L                       NT    1:48.22  
                  25.35       53.42 (28.07)     1:20.94 (27.52)     1:48.22 (27.28)
  2 Diebold, Chris M          20 W&L                       NT    1:50.47  
                  25.24       53.12 (27.88)     1:21.37 (28.25)     1:50.47 (29.10)
  3 Taft, Adam                   G-Burg                    NT    1:51.70  
                  25.95       54.39 (28.44)     1:22.94 (28.55)     1:51.70 (28.76)
  4 Tatman, Brett A           20 W&L                       NT    1:52.15  
                  26.04       54.09 (28.05)     1:23.38 (29.29)     1:52.15 (28.77)
  5 Barnds, Brandon L            W&L                       NT    1:52.85  
                  26.00       54.28 (28.28)     1:23.54 (29.26)     1:52.85 (29.31)
  6 Levin, Pete                  G-Burg                    NT    1:54.04  
                  25.80       53.97 (28.17)     1:23.50 (29.53)     1:54.04 (30.54)
  7 Hartmann, Will            21 W&L                       NT    1:54.22  
                  25.76       54.38 (28.62)     1:24.08 (29.70)     1:54.22 (30.14)
  8 Talluri, Nick                W&L                       NT    1:55.60  
                  26.15       55.02 (28.87)     1:25.57 (30.55)     1:55.60 (30.03)
  9 Elsey, Ryan J                W&L                       NT    1:56.03  
                  26.57       55.34 (28.77)     1:24.88 (29.54)     1:56.03 (31.15)
 10 Bennett, Donald              G-Burg                    NT    1:58.26  
                  26.85       56.21 (29.36)     1:27.73 (31.52)     1:58.26 (30.53)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mulderrig, Maggie            G-Burg                    NT      25.48  
  2 Miata, Julianne              W&L-VA                    NT      25.88  
  3 Close, Demery                G-Burg                    NT      25.94  
  4 Simpson, Sarah               W&L-VA                    NT      26.37  
  5 Low, Beth                 20 BMC                       NT      26.79  
  6 Boucher, Patrice             G-Burg                    NT      26.98  
  7 Moyer, Megan                 G-Burg                    NT      27.77  
  8 Bolies, Katie                W&L-VA                    NT      28.31  
  9 Boyer, Julie                 G-Burg                    NT      28.61  
 10 Palasits, Teresa          18 BMC                       NT      29.70  
 11 Ray, Ruchira                 W&L-VA                    NT      29.96  
 12 Graham, Kali                 BMC                       NT      33.54  
 13 Good, IO                     BMC                       NT      34.07  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crook, Paul D             21 W&L                       NT      22.80  
  2 Tobin, Andrew                G-Burg                    NT      23.93  
  3 Wilder, Brandon L            W&L                       NT      24.26  
  4 Oley, Ross                   G-Burg                    NT      24.50  
  5 Anderson, Matt            21 W&L                       NT      24.54  
  6 Murray, Peter                G-Burg                    NT      24.75  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Keira                 G-Burg                    NT    2:16.25  
                  28.85     1:03.69 (34.84)     1:44.50 (40.81)     2:16.25 (31.75)
  2 Pettine, Alison              G-Burg                    NT    2:20.25  
                  30.16     1:07.54 (37.38)     1:47.59 (40.05)     2:20.25 (32.66)
  3 Mahoney, Susan               W&L-VA                    NT    2:20.37  
                  30.87     1:07.69 (36.82)     1:48.62 (40.93)     2:20.37 (31.75)
  4 Worsham, Jenna               W&L-VA                    NT    2:22.14  
                  30.51     1:08.84 (38.33)     1:49.73 (40.89)     2:22.14 (32.41)
  5 Bazzel, Lynn                 W&L-VA                    NT    2:28.72  
                  30.77     1:09.38 (38.61)     1:52.70 (43.32)     2:28.72 (36.02)
  6 Roberson, Amy                W&L-VA                    NT    2:33.48  
                  33.48     1:11.66 (38.18)     1:51.43 (39.77)     2:33.48 (42.05)
  7 Sisson, Meredith          19 BMC                       NT    2:34.47  
                  32.26     1:11.84 (39.58)     1:58.70 (46.86)     2:34.47 (35.77)
  8 Warren-Shriner, Lindsey   18 BMC                       NT    2:34.96  
                  34.36     1:16.47 (42.11)     2:01.90 (45.43)     2:34.96 (33.06)
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bacon, Matt                  G-Burg                    NT    2:07.22  
                  26.99       58.99 (32.00)     1:37.69 (38.70)     2:07.22 (29.53)
  2 Gonzalez, Josh A             W&L                       NT    2:07.52  
                  26.39       59.51 (33.12)     1:39.01 (39.50)     2:07.52 (28.51)
  3 O'Donnell, Carey             G-Burg                    NT    2:08.96  
                  27.66     1:01.08 (33.42)     1:38.94 (37.86)     2:08.96 (30.02)
  4 Hanson, Ryan A               W&L                       NT    2:09.90  
                  25.65       57.72 (32.07)     1:37.12 (39.40)     2:09.90 (32.78)
  5 Steiner, Joe              21 W&L                       NT    2:17.32  
                  28.01     1:03.73 (35.72)     1:44.72 (40.99)     2:17.32 (32.60)
  6 Walsh, Michael               G-Burg                    NT    2:19.18  
                  28.33     1:03.35 (35.02)     1:46.58 (43.23)     2:19.18 (32.60)
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slezak, Maggie               G-Burg                    NT    2:16.70  
                  29.57     1:03.82 (34.25)     1:39.50 (35.68)     2:16.70 (37.20)
  2 Moryan, Colette              W&L-VA                    NT    2:22.01  
                  31.15     1:06.89 (35.74)     1:44.29 (37.40)     2:22.01 (37.72)
  3 Heller, Alyson               G-Burg                    NT    2:22.09  
                  31.28     1:06.53 (35.25)     1:43.45 (36.92)     2:22.09 (38.64)
  4 Miata, Julianne              W&L-VA                    NT    2:25.05  
                  31.18     1:07.33 (36.15)     1:45.57 (38.24)     2:25.05 (39.48)
  5 Earle, Lauren             20 BMC                       NT    2:32.19  
                  34.59     1:12.75 (38.16)     1:52.91 (40.16)     2:32.19 (39.28)
  6 Sisson, Meredith          19 BMC                       NT    2:40.80  
                  33.50     1:13.50 (40.00)     1:56.58 (43.08)     2:40.80 (44.22)
 
Event 12  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andryauskas, Sarah           G-Burg                    NT      59.62  
                  28.10       59.62 (31.52)                                        
  2 Mulderrig, Maggie            G-Burg                    NT    1:03.07  
                  28.98     1:03.07 (34.09)                                        
  3 Persing, Johanna             G-Burg                    NT    1:04.42  
                  30.15     1:04.42 (34.27)                                        
  4 Boyer, Julie                 G-Burg                    NT    1:06.14  
                  30.81     1:06.14 (35.33)                                        
 
Event 13  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Brandon L            W&L                       NT    2:05.27  
                  27.05       58.59 (31.54)     1:31.13 (32.54)     2:05.27 (34.14)
  2 Gentles, Charlie T           W&L                       NT    2:10.01  
                  28.64     1:01.31 (32.67)     1:35.35 (34.04)     2:10.01 (34.66)
  3 Terry, Dorsey B              W&L                       NT    2:10.93  
                  28.41     1:00.94 (32.53)     1:35.18 (34.24)     2:10.93 (35.75)
  4 Bacon, Matt                  G-Burg                    NT    2:11.96  
                  28.20     1:00.78 (32.58)     1:36.00 (35.22)     2:11.96 (35.96)
  5 Levin, Pete                  G-Burg                    NT    2:16.09  
                  29.44     1:02.74 (33.30)     1:38.77 (36.03)     2:16.09 (37.32)
 
Event 14  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Caitlin              G-Burg                    NT      55.75  
                  27.03       55.75 (28.72)                                        
  2 Ferrer, Susannah             G-Burg                    NT      56.95  
                  27.65       56.95 (29.30)                                        
  3 Worsham, Jenna               W&L-VA                    NT      57.88  
                  27.97       57.88 (29.91)                                        
  4 Simpson, Sarah               W&L-VA                    NT      57.92  
                  27.73       57.92 (30.19)                                        
  5 Low, Beth                 20 BMC                       NT      58.93  
                  28.08       58.93 (30.85)                                        
  6 Purdy, Rosie                 W&L-VA                    NT      59.48  
                  27.86       59.48 (31.62)                                        
  7 Moyer, Megan                 G-Burg                    NT    1:00.24  
                  28.84     1:00.24 (31.40)                                        
  8 Ver Hoeve, EB                BMC                       NT    1:07.79  
                  31.44     1:07.79 (36.35)                                        
  9 Ray, Ruchira                 W&L-VA                    NT    1:10.07  
                  32.29     1:10.07 (37.78)                                        
 
Event 15  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzalez, Josh A             W&L                       NT      50.33  
                  24.31       50.33 (26.02)                                        
  2 Elsey, Ryan J                W&L                       NT      51.21  
                  24.15       51.21 (27.06)                                        
  3 Tobin, Andrew                G-Burg                    NT      51.63  
                  25.06       51.63 (26.57)                                        
  4 Soult, Alex                  G-Burg                    NT      53.58  
                  25.34       53.58 (28.24)                                        
  5 Anderson, Matt            21 W&L                       NT      53.94  
                  26.12       53.94 (27.82)                                        
 
Event 16  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strachan, Lindsey            W&L-VA                    NT    2:13.39  
                  32.18     1:05.50 (33.32)     1:39.66 (34.16)     2:13.39 (33.73)
  2 Close, Demery                G-Burg                    NT    2:14.03  
                  31.88     1:04.97 (33.09)     1:39.78 (34.81)     2:14.03 (34.25)
  3 Atwood, Valerie              G-Burg                    NT    2:20.61  
                  32.72     1:07.79 (35.07)     1:43.95 (36.16)     2:20.61 (36.66)
  4 Shaw, Jessica                W&L-VA                    NT    2:22.04  
                  34.48     1:10.49 (36.01)     1:46.58 (36.09)     2:22.04 (35.46)
  5 Earle, Lauren             20 BMC                       NT    2:32.32  
                  36.66     1:15.33 (38.67)     1:54.66 (39.33)     2:32.32 (37.66)
  6 Cardone, Danielle            W&L-VA                    NT    2:33.60  
                  37.11     1:16.34 (39.23)     1:55.29 (38.95)     2:33.60 (38.31)
  7 Shatz, Allison               BMC                       NT    2:39.54  
                  37.70     1:18.15 (40.45)     1:59.29 (41.14)     2:39.54 (40.25)
  8 Bolies, Katie                W&L-VA                    NT    2:44.22  
                  37.58     1:19.08 (41.50)     2:02.34 (43.26)     2:44.22 (41.88)
 
Event 17  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taft, Adam                   G-Burg                    NT    2:01.24  
                  29.22     1:00.14 (30.92)     1:31.27 (31.13)     2:01.24 (29.97)
  2 Sweet, Alex               22 W&L                       NT    2:01.51  
                  29.64     1:00.35 (30.71)     1:31.29 (30.94)     2:01.51 (30.22)
  3 Bennett, Donald              G-Burg                    NT    2:03.90  
                  29.66     1:01.33 (31.67)     1:33.38 (32.05)     2:03.90 (30.52)
  4 Fitzgerald, Evan          22 W&L                       NT    2:04.43  
                  29.33     1:00.51 (31.18)     1:32.70 (32.19)     2:04.43 (31.73)
  5 Walsh, Michael               G-Burg                    NT    2:17.69  
                  32.07     1:06.52 (34.45)     1:42.05 (35.53)     2:17.69 (35.64)
  6 Colicchio, Tom M             W&L                       NT    2:21.22  
                  31.52     1:05.98 (34.46)     1:43.47 (37.49)     2:21.22 (37.75)
 
Event 18  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Keira                 G-Burg                    NT    5:20.71  
                  29.67     1:01.28 (31.61)     1:33.60 (32.32)     2:05.90 (32.30)
        2:38.42 (32.52)     3:11.04 (32.62)     3:43.69 (32.65)     4:16.19 (32.50)
        4:48.83 (32.64)     5:20.71 (31.88)                                        
  2 Newman, Alex                 G-Burg                    NT    5:27.61  
                  29.86     1:02.28 (32.42)     1:35.35 (33.07)     2:08.45 (33.10)
        2:41.31 (32.86)     3:14.57 (33.26)     3:48.01 (33.44)     4:21.05 (33.04)
        4:54.79 (33.74)     5:27.61 (32.82)                                        
  3 Hayden, Tess                 W&L-VA                    NT    5:31.30  
                  30.51     1:03.44 (32.93)     1:37.24 (33.80)     2:11.26 (34.02)
        2:45.04 (33.78)     3:18.69 (33.65)     3:52.50 (33.81)     4:25.77 (33.27)
        4:59.07 (33.30)     5:31.30 (32.23)                                        
  4 Smith, Jackie                W&L-VA                    NT    5:31.81  
                  30.23     1:03.31 (33.08)     1:37.47 (34.16)     2:11.74 (34.27)
        2:45.11 (33.37)     3:18.77 (33.66)     3:52.87 (34.10)     4:26.94 (34.07)
        4:59.90 (32.96)     5:31.81 (31.91)                                        
  5 Weaver, Celia             18 BMC                       NT    5:34.39  
                  30.32     1:03.00 (32.68)     1:36.36 (33.36)     2:09.78 (33.42)
        2:43.51 (33.73)     3:17.52 (34.01)     3:51.55 (34.03)     4:26.24 (34.69)
        5:00.66 (34.42)     5:34.39 (33.73)                                        
  6 Blatchly, Sarah              BMC                       NT    5:40.59  
                  30.81     1:03.95 (33.14)     1:37.71 (33.76)     2:12.12 (34.41)
        2:47.06 (34.94)     3:22.20 (35.14)     3:57.03 (34.83)     4:32.16 (35.13)
        5:06.64 (34.48)     5:40.59 (33.95)                                        
 
Event 19  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diebold, Chris M          20 W&L                       NT    5:02.47  
                  26.36       55.72 (29.36)     1:26.28 (30.56)     1:57.06 (30.78)
        2:27.93 (30.87)     2:59.21 (31.28)     3:30.31 (31.10)     4:01.03 (30.72)
        4:32.16 (31.13)     5:02.47 (30.31)                                        
  2 Austin, Dan B                W&L                       NT    5:05.20  
                  28.52       59.74 (31.22)     1:30.90 (31.16)     2:01.99 (31.09)
        2:33.04 (31.05)     3:03.78 (30.74)     3:34.37 (30.59)     4:05.07 (30.70)
        4:35.29 (30.22)     5:05.20 (29.91)                                        
  3 Stopenski, Stephen           G-Burg                    NT    5:11.05  
                  27.53       58.11 (30.58)     1:29.64 (31.53)     2:01.87 (32.23)
        2:33.90 (32.03)     3:06.24 (32.34)     3:38.50 (32.26)     4:10.38 (31.88)
        4:42.15 (31.77)     5:11.05 (28.90)                                        
  4 Rush, Matt                   G-Burg                    NT    5:11.40  
                  27.79       58.22 (30.43)     1:29.51 (31.29)     2:01.06 (31.55)
        2:32.73 (31.67)     3:04.39 (31.66)     3:36.14 (31.75)     4:07.53 (31.39)
        4:39.73 (32.20)     5:11.40 (31.67)                                        
  5 Childers, Ian I              W&L                       NT    5:20.10  
                  28.58     1:00.43 (31.85)     1:32.69 (32.26)     2:05.80 (33.11)
        2:38.68 (32.88)     3:11.23 (32.55)     3:43.91 (32.68)     4:16.96 (33.05)
        4:49.09 (32.13)     5:20.10 (31.01)                                        
 
Event 20  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mpazicos, Stelanie           G-Burg                    NT    2:34.91  
                  35.62     1:14.46 (38.84)     1:54.73 (40.27)     2:34.91 (40.18)
  2 Mahoney, Susan               W&L-VA                    NT    2:35.55  
                  35.96     1:15.99 (40.03)     1:56.09 (40.10)     2:35.55 (39.46)
  3 Rhoads, Megan                G-Burg                    NT    2:39.13  
                  36.65     1:16.76 (40.11)     1:57.58 (40.82)     2:39.13 (41.55)
  4 Shaw, Jessica                W&L-VA                    NT    2:41.09  
                  37.53     1:18.28 (40.75)     1:59.76 (41.48)     2:41.09 (41.33)
  5 Nardone, Annaria             W&L-VA                    NT    2:58.53  
                  39.78     1:25.98 (46.20)     2:13.05 (47.07)     2:58.53 (45.48)
  6 Bednarczyk, Greta            BMC                       NT    2:58.81  
                  40.74     1:25.40 (44.66)     2:11.99 (46.59)     2:58.81 (46.82)
  7 Belova, Katia                BMC                       NT    3:00.51  
                  40.77     1:26.39 (45.62)     2:12.86 (46.47)     3:00.51 (47.65)
 
Event 21  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stagg, Winston W             W&L                       NT    2:19.04  
                  32.65     1:09.25 (36.60)     1:44.94 (35.69)     2:19.04 (34.10)
  2 Crook, Paul D             21 W&L                       NT    2:20.12  
                  31.79     1:08.34 (36.55)     1:44.51 (36.17)     2:20.12 (35.61)
  3 Kaehler, Brian               G-Burg                    NT    2:23.89  
                  32.09     1:08.91 (36.82)     1:46.07 (37.16)     2:23.89 (37.82)
  4 O'Donnell, Carey             G-Burg                    NT    2:24.88  
                  33.41     1:10.11 (36.70)     1:47.25 (37.14)     2:24.88 (37.63)
  5 Hildebrand, Matt             G-Burg                    NT    2:39.23  
                  35.24     1:15.59 (40.35)     1:57.47 (41.88)     2:39.23 (41.76)
  6 Tomlin, Balam             21 W&L                       NT    2:42.08  
                  35.39     1:16.94 (41.55)     2:00.11 (43.17)     2:42.08 (41.97)
 
Event 22  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettysburg College  'A'                                NT    3:47.68  
     1) Close, Demery                   2) Mulderrig, Maggie              
     3) Ferrer, Susannah                4) Pettine, Alison                
                  26.76       56.33 (56.33)     1:23.50 (27.17)     1:52.50 (56.17)
        2:19.60 (27.10)     2:49.46 (56.96)     3:16.76 (27.30)     3:47.68 (58.22)
  2 Washington & Lee University-VA  'A'                    NT    3:51.22  
     1) Smith, Jackie                   2) Hayden, Tess                   
     3) Roberson, Amy                   4) Simpson, Sarah                 
                  27.51       56.82 (56.82)     1:24.47 (27.65)     1:55.47 (58.65)
        2:22.71 (27.24)     2:53.87 (58.40)     3:21.10 (27.23)     3:51.22 (57.35)
  3 Gettysburg College  'B'                                NT    3:55.17  
     1) Atwood, Valerie                 2) Wright, Katie                  
     3) McDowell, Lexy                  4) Slezak, Maggie                 
                  28.83   1:00.18 (1:00.18)     1:27.86 (27.68)     1:58.51 (58.33)
        2:26.08 (27.57)     2:57.19 (58.68)     3:24.57 (27.38)     3:55.17 (57.98)
  4 Washington & Lee University-VA  'B'                    NT    4:02.35  
     1) O'Neil, Tara                    2) Purdy, Rosie                   
     3) Moryan, Colette                 4) Bolies, Katie                  
                  28.95   1:00.31 (1:00.31)     1:27.94 (27.63)     1:59.58 (59.27)
        2:28.09 (28.51)   3:00.06 (1:00.48)     3:29.41 (29.35)   4:02.35 (1:02.29)
  5 Bryn Mawr College  'A'                                 NT    4:11.35  
     1) Sisson, Meredith 19             2) Warren-Shriner, Lindsey 18     
     3) Blatchly, Sarah                 4) Weaver, Celia 18               
                  30.44   1:05.46 (1:05.46)     1:37.04 (31.58)   2:11.48 (1:06.02)
        2:39.98 (28.50)     3:10.68 (59.20)     3:39.13 (28.45)   4:11.35 (1:00.67)
  6 Bryn Mawr College  'B'                                 NT    4:39.85  
     1) Bednarczyk, Greta               2) Belova, Katia                  
     3) Ver Hoeve, EB                   4) Palasits, Teresa 18            
                  34.33   1:11.12 (1:11.12)     1:46.14 (35.02)   2:25.27 (1:14.15)
        2:57.54 (32.27)   3:34.36 (1:09.09)     4:04.11 (29.75)   4:39.85 (1:05.49)
 
Event 23  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washington & Lee University  'A'                       NT    3:23.40  
     1) Steiner, Joe 21                 2) Elsey, Ryan J                  
     3) Talluri, Nick                   4) Sweet, Alex 22                 
                  27.17       56.02 (56.02)     1:19.73 (23.71)     1:47.05 (51.03)
        2:10.44 (23.39)     2:36.66 (49.61)     2:58.56 (21.90)     3:23.40 (46.74)
  2 Gettysburg College  'A'                                NT    3:23.66  
     1) Levin, Pete                     2) Rush, Matt                     
     3) Stopenski, Stephen              4) Taft, Adam                     
                  24.63       51.42 (51.42)     1:15.52 (24.10)     1:42.42 (51.00)
        2:06.34 (23.92)     2:34.39 (51.97)     2:57.25 (22.86)     3:23.66 (49.27)
  3 Washington & Lee University  'B'                       NT    3:27.70  
     1) Colicchio, Tom M                2) Giesen, Jonathan G             
     3) Fitzgerald, Evan 22             4) McGlaston, Tim 22              
                  26.72       56.56 (56.56)     1:21.51 (24.95)     1:48.88 (52.32)
        2:13.31 (24.43)     2:40.23 (51.35)     3:02.48 (22.25)     3:27.70 (47.47)
  4 Washington & Lee University  'C'                       NT    3:27.78  
     1) Schapiro, Adam 21               2) Hanson, Ryan A                 
     3) Diebold, Chris M 20             4) Barnds, Brandon L              
                  26.14       54.56 (54.56)     1:19.23 (24.67)     1:46.94 (52.38)
        2:10.64 (23.70)     2:37.35 (50.41)     3:00.68 (23.33)     3:27.78 (50.43)
  5 Gettysburg College  'B'                                NT    3:31.31  
     1) Oley, Ross                      2) Soult, Alex                    
     3) Bacon, Matt                     4) Tobin, Andrew                  
                  25.75       54.44 (54.44)     1:19.56 (25.12)     1:47.25 (52.81)
        2:11.72 (24.47)     2:40.13 (52.88)     3:04.13 (24.00)     3:31.31 (51.18)