Trident Washington and Lee Athletics
 
Athletics Home Athletic Teams Facilities Hall of Fame Sports Releases Contact Sports Information Directions Physical Education Staff Directory Club Sports


Event 1 Women 400 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time
1 DePauw University A 4:15.23
1) Doogan, Katie 2) Niezer, Kelly 3) Warsinske, Kelsey 4) Vidas, Denise
2 Washington and Lee A 4:16.22
1) Cobb, Jess 2) Sauter, Abbie 3) Moryan, Colette 4) Holda, Kristine
3 Transylvania University A 4:18.52
1) Jacobs, Kendall 2) Methvin, Jennifer 3)Taylor, Jill 4)Meredith, Liz
4 Washington and Lee B 4:30.22
1) Akida, Keturah 2) Sauer, Beth 3) Westerman, Laura 4) Rogers, Allison
5 Transylvania University B 4:37.79
1) Johnson, Courtney 2) Hafer, Jamie 19 3) Bottoni, Valerie A 4) VanCoppenolle, Lisa
6 DePauw University B 4:39.32
1) Murphy, Madison 2) Mahonney, Anne 3) Hollies, Natalie 4) Weller, Kellie

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time
1 Washington and Lee A 3:41.77
1) Hartmann, Will 2) Frankfort, Stuart 3) Colby, Christopher 4) James, Jonathan
2 Washington and Lee B 3:51.02
1) Hayes, Kevin 2) Brown, Jake 3) Accinelli, Benjamin 4) Evans, Reed
3 Transylvania University A 3:51.16
1) Dail, Zach 19 2) Libra, Kyle 3) Cooper, Christopher 4) Sallee, John 20
4 Washington and Lee C x4:02.14
1) Fitzgerald, Evan 2) Schapiro, Adam 3) Steiner, Joe 4) Croushore, David
--- DePauw University A DQ
1) Marquand, Zach 2) Hinman, Matt 3) Young, Michael 4) Wallace, Gib
--- DePauw University B DQ
1) Vidican, Dan 2) Taylor, Clay 3) Fox, Joe 4) Diaz, Austin

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle

Name School Finals Time
1 Boyer, Jessica Transylvania University 11:14.29
2 Schramm, Erin DePauw University 11:24.42
3 Axt, Emma Washington and Lee 11:26.27
4 Cardone, Danielle Washington and Lee 11:44.59
5 Schouten, Kristen DePauw University 11:49.54
6 Bennett, Heather Transylvania University 12:00.28
7 Grant, Maureen Washington and Lee 12:09.52
8 Staggs, Anna Transylvania University 12:21.55
9 Goss, Meagan DePauw University 12:26.57

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle

Name School Finals Time
1 Barrineau, Clark Washington and Lee 10:43.21
2 Rose, Chris Transylvania University 10:52.49
3 Fitzgerald, Evan Washington and Lee 10:54.66
4 Fosheim, Matt DePauw University 10:58.89
5 Pfeiffer, Travis Transylvania University 11:17.91
6 Prunty, Ian DePauw University 11:20.10
7 Strader, Joshua DePauw University 11:49.66
8 Snedegar, Michael Transylvania University 11:53.92
9 Juster, Paul Washington and Lee 12:11.32

Event 5 Women 200 Yard Freestyle

Name School Finals Time
1 Vidas, Denise DePauw University 2:03.44
2 Lyons, Ashley Transylvania University 2:06.05
3 Axt, Emma Washington and Lee 2:06.39
4 Holda, Kristine Washington and Lee 2:06.45
5 VanCoppenolle, Lisa Transylvania University 2:10.22
6 Johnson, Courtney Transylvania University 2:10.31
7 Winter, Lauren DePauw University 2:11.95
8 Hollies, Natalie DePauw University 2:12.14
9 Bloom, Sarah Washington and Lee 2:12.81
10 Hager, Katie Washington and Lee x2:14.00
11 Bottoni, Valerie A Transylvania University x2:15.38
12 Murphy, Madison DePauw University x2:22.04

Event 6 Men 200 Yard Freestyle

Name School Finals Time
1 Ginder, Michael Washington and Lee 1:48.05
2 Cooper, Aaron Transylvania University 1:51.02
3 Colby, Christopher Washington and Lee 1:52.36
4 Hartmann, Will Washington and Lee 1:53.06
5 James, Jonathan Washington and Lee x1:53.35
6 Graves, Travis Transylvania University 1:54.10
7 Karpinski, Tod DePauw University 1:54.75
8 Wallace, Gib DePauw University 1:54.76
9 Boehm, Landon DePauw University 1:57.60
10 Wallace, Gerry DePauw University x1:57.68
11 Sutton, Joseph Transylvania University 2:07.98
12 Sankovitch, Joshua Transylvania University x2:28.90

Event 7 Women 50 Yard Freestyle

Name School Finals Time
1 Hamil, Madison DePauw University 25.67
2 Jacobs, Katie Transylvania University 26.14
3 Roberson, Amy Washington and Lee 26.58
4 Meredith, Liz Transylvania University 26.64
5 LaFleur, Suzie Washington and Lee 27.05
6 Sauter, Abbie Washington and Lee 27.06
7 Igoe, Carolyn DePauw University 27.56
8 Rogers, Allison Washington and Lee x27.91
9 Hartmann, Lucienne Transylvania University 28.21
10 Teagle, Emily Transylvania University x28.37
11 Weller, Kellie DePauw University 28.70
12 Stori, Sarah DePauw University x31.19

Event 8 Men 50 Yard Freestyle

Name School Finals Time
1 Alexander, Robert DePauw University 22.55
2 Mioduski, Mike DePauw University 23.02
3 Winter, Homer Washington and Lee 23.17
4 Johnson, Ben Transylvania University 23.18
5 McGlaston, Tim Washington and Lee 23.19
5 Sallee, John Transylvania University 23.19
7 Riggs, Peter DePauw University 23.39
8 Mader, David Washington and Lee 23.44
9 Pike, Maxwell Washington and Lee x23.60
10 Hedge, Nick DePauw University x24.74
11 Preston, Josh Transylvania University 25.36
12 Mullins, Nickolas Transylvania University x25.57

Event 9 Women 200 Yard IM

Name School Finals Time
1 Doogan, Katie DePauw University 2:16.17
2 Cobb, Jess Washington and Lee 2:20.20
3 Taylor, Jill Transylvania University 2:20.46
4 Jacobs, Kendall Transylvania University 2:22.86
5 Niezer, Kelly DePauw University 2:25.33
6 Warsinske, Kelsey DePauw University 2:27.42
7 Moryan, Colette Washington and Lee 2:28.05
8 Westerman, Laura Washington and Lee 2:29.42
9 Methvin, Jennifer Transylvania University 2:31.47
10 Sauer, Beth Washington and Lee x2:35.53
11 Wilson, Leah Transylvania University x2:36.72

Event 10 Men 200 Yard IM

Name School Finals Time
1 Kennel, Evan DePauw University 2:02.60
2 Cooper, Christopher Transylvania University 2:04.11
3 Hayes, Kevin Washington and Lee 2:04.38
4 Frankfort, Stuart Washington and Lee 2:05.63
5 Libra, Kyle Transylvania University 2:06.81
6 Accinelli, Benjamin Washington and Lee 2:10.67
7 Beehler, Kiel DePauw University 2:11.80
8 Brown, Jake Washington and Lee x2:16.83
9 Taylor, Clay DePauw University 2:21.69
10 Daulton, Brandon Transylvania University 2:22.78
--- Diaz, Austin DePauw University X2:17.56
--- Sishc, Broc DePauw University DQ

Event 13 Women 200 Yard Butterfly

Name School Finals Time
1 Boyer, Jessica Transylvania University 2:18.85
2 Warsinske, Kelsey DePauw University 2:19.35
3 Taylor, Jill Transylvania University 2:23.03
4 Moryan, Colette Washington and Lee 2:24.94
5 Cardone, Danielle Washington and Lee 2:28.87
6 Westerman, Laura Washington and Lee 2:36.50
7 Mahonney, Anne DePauw University 2:39.92

Event 14 Men 200 Yard Butterfly

Name School Finals Time
1 Colby, Christopher Washington and Lee 2:03.03
2 Sishc, Broc DePauw University 2:06.58
3 Schapiro, Adam Washington and Lee 2:12.68
4 Evans, Reed Washington and Lee 2:13.64
5 Graves, Travis Transylvania University 2:16.87
6 Fox, Joe DePauw University 2:17.18
7 Boehm, Landon DePauw University 2:17.39
8 Young, Michael DePauw University x2:18.23
9 Rose, Chris Transylvania University 2:25.28
10 Steiner, Joe Washington and Lee x2:29.43

Event 15 Women 100 Yard Freestyle

Name School Finals Time
1 Hamil, Madison DePauw University 56.40
2 Holda, Kristine Washington and Lee 57.05
3 Jacobs, Katie Transylvania University 57.09
4 Vidas, Denise DePauw University 58.08
5 Roberson, Amy Washington and Lee 58.34
6 LaFleur, Suzie Washington and Lee 58.98
7 Meredith, Liz Transylvania University 59.21
8 Rogers, Allison Washington and Lee x59.24
9 Igoe, Carolyn DePauw University 1:01.14
10 Hartmann, Lucienne Transylvania University 1:01.54
11 Stori, Sarah DePauw University x1:09.27
12 Taraba, Christina Transylvania University x1:10.07

Event 16 Men 100 Yard Freestyle

Name School Finals Time
1 Alexander, Robert DePauw University 50.11
1 Mioduski, Mike DePauw University 50.11
3 McGlaston, Tim Washington and Lee 51.01
4 Winter, Homer Washington and Lee 51.51
5 Riggs, Peter DePauw University 51.56
6 Mader, David Washington and Lee 51.75
7 Johnson, Ben Transylvania University 52.02
8 Pike, Maxwell Washington and Lee x52.08
9 Krein, Matt DePauw University x54.21
10 Preston, Josh Transylvania University 57.61
11 Mullins, Nickolas Transylvania University 59.08

Event 17 Women 200 Yard Backstroke

Name School Finals Time
1 Doogan, Katie DePauw University 2:15.42
2 Cobb, Jess Washington and Lee 2:15.79
3 Johnson, Courtney Transylvania University 2:23.09
4 Hollies, Natalie DePauw University 2:24.96
5 Akida, Keturah Washington and Lee 2:27.26
6 Hager, Katie Washington and Lee 2:27.28
7 Bennett, Heather Transylvania University 2:27.63
8 Long, Katie Washington and Lee x2:30.01
9 Teagle, Emily Transylvania University 2:32.19
10 Murphy, Madison DePauw University 2:34.14
11 Bottoni, Valerie A Transylvania University x2:35.38
12 Weller, Kellie DePauw University x2:36.65

Event 18 Men 200 Yard Backstroke

Name School Finals Time
1 Ginder, Michael Washington and Lee 1:57.72
2 Kennel, Evan DePauw University 1:57.80
3 Hartmann, Will Washington and Lee 2:02.43
4 Cooper, Aaron Transylvania University 2:03.09
5 Hayes, Kevin Washington and Lee 2:05.81
6 Beehler, Kiel DePauw University 2:11.91
7 Dail, Zach 19 Transylvania University 2:14.13
8 Wallace, Gerry DePauw University 2:16.79
9 Vidican, Dan DePauw University x2:18.42
10 Croushore, David Washington and Lee x2:21.80

Event 19 Women 500 Yard Freestyle

Name School Finals Time
1 Boyer, Jessica Transylvania University 5:29.51
2 Schramm, Erin DePauw University 5:34.88
3 Axt, Emma Washington and Lee 5:35.72
4 Lyons, Ashley Transylvania University 5:47.13
5 Schouten, Kristen DePauw University 5:48.56
6 Staggs, Anna Transylvania University 5:55.06
7 Grant, Maureen Washington and Lee 5:58.27
8 Goss, Meagan DePauw University 6:00.60
9 Bloom, Sarah Washington and Lee 6:02.44
10 Wilson, Leah Transylvania University x6:22.10

Event 20 Men 500 Yard Freestyle

Name School Finals Time
1 Fitzgerald, Evan Washington and Lee 5:10.57
2 Barrineau, Clark Washington and Lee 5:12.50
3 Fosheim, Matt DePauw University 5:14.01
4 Karpinski, Tod DePauw University 5:16.27
5 Rose, Chris Transylvania University 5:19.26
6 Marquand, Zach DePauw University 5:22.42
7 Evans, Reed Washington and Lee 5:22.47
8 Pfeiffer, Travis Transylvania University 5:23.72
9 Prunty, Ian DePauw University x5:29.72
10 Snedegar, Michael Transylvania University 5:49.51
11 Juster, Paul Washington and Lee x5:49.97
12 Sutton, Joseph Transylvania University x5:59.70

Event 23 Women 200 Yard Breaststroke

Name School Finals Time
1 Sauter, Abbie Washington and Lee 2:37.98
2 Niezer, Kelly DePauw University 2:40.07
3 Fisher, Tasia Washington and Lee 2:42.14
4 Mahonney, Anne DePauw University 2:42.40
5 Jacobs, Kendall Transylvania University 2:42.50
6 Sauer, Beth Washington and Lee 2:45.97
7 Methvin, Jennifer Transylvania University 2:48.06
8 VanCoppenolle, Lisa Transylvania University 2:49.14
9 Winter, Lauren DePauw University 2:50.56
10 Taraba, Christina Transylvania University x3:22.94

Event 24 Men 200 Yard Breaststroke

Name School Finals Time
1 Cooper, Christopher Transylvania University 2:19.40
2 Frankfort, Stuart Washington and Lee 2:20.16
3 Libra, Kyle Transylvania University 2:21.92
4 Mioduski, Mike DePauw University 2:24.25
5 Hinman, Matt DePauw University 2:25.77
6 Wallace, Gib DePauw University 2:27.21
7 Brown, Jake Washington and Lee 2:27.62
8 Taylor, Clay DePauw University x2:30.86
9 Schapiro, Adam Washington and Lee 2:32.07
10 Accinelli, Benjamin Washington and Lee x2:32.72
11 Daulton, Brandon Transylvania University 2:36.74

Event 25 Women 400 Yard Freestyle Relay

Team Relay Finals Time
1 Washington and Lee A 3:54.87
1) Cardone, Danielle 2) Bloom, Sarah 3) LaFleur, Suzie 4) Roberson, Amy
2 Transylvania University A 3:55.60
1) Jacobs, Katie 2) Bennett, Heather 3) Hartmann, Lucienne 4) Lyons, Ashley
3 DePauw University A 3:55.98
1) Igoe, Carolyn 2) Schramm, Erin 3) Winter, Lauren 4) Hamil, Madison
4 Transylvania University B 4:09.46
1) Teagle, Emily 2) Staggs, Anna 3) Wilson, Leah 4) Hafer, Jamie 19
5 Washington and Lee B 4:11.78
1) Hager, Katie 2) Long, Katie 3) Akida, Keturah 4) Grant, Maureen

Event 26 Men 400 Yard Freestyle Relay

Team Relay Finals Time
1 Washington and Lee A 3:19.66
1) Ginder, Michael 2) Winter, Homer 3) McGlaston, Tim 4) James, Jonathan
2 DePauw University A 3:19.93
1) Boehm, Landon 2) Karpinski, Tod 3) Alexander, Robert 4) Kennel, Evan
24.51 51.61 24.05 50.87 22.94 48.93 23.05 48.52
3 Transylvania University A 3:24.33
1) Cooper, Aaron 2) Johnson, Ben 3) Sallee, John 20 4) Graves, Travis
4 Washington and Lee B 3:28.63
1) Pike, Maxwell 2) Croushore, David 3) Barrineau, Clark 4) Mader, David
5 DePauw University B 3:28.79
1) Sishc, Broc 2) Wallace, Gerry 3) Riggs, Peter 4) Beehler, Kiel
6 Transylvania University B 3:49.47
1) Pfeiffer, Travis 2) Preston, Josh 3) Snedegar, Michael 4) Sutton, Joseph


Contact: Brian Laubscher
Sports Information Director
PO Drawer 928
Lexington, VA 24450
Phone: 540-463-8670