Trident Washington and Lee Athletics
 
Athletics Home Athletic Teams Facilities Hall of Fame Sports Releases Contact Sports Information Directions Physical Education Staff Directory Club Sports


Event 1 Women 200 Meter Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 Washington and Lee A 2:13.73
Keturah Akida, Abbie Sauter, Amy Roberson, Kristine Holda
2 Washington and Lee B 2:20.30
Katie Long, Beth Sauer, Colette Moryan, Allison Rogers
3 Washington and Lee C 2:24.00
Katie Hager, Sarah Bloom, Danielle Cardone, Claire Graff
4 Sweet Briar 2:27.12
Kelsey Jeffers, Brittany Carlton, Katie Walsh, Jennifer Milby

Event 2 Women 800 Meter Freestyle
Name School Finals Time
1 Laura Westerman, Washington and Lee, 10:26.69
2 Maureen Grant, Washington and Lee, 10:41.61
3 Leigh Darrell, Sweet Briar, 11:26.37
4 Sarah Jacobs, Sweet Briar, 11:46.82

Event 3 Women 200 Meter Freestyle

Name School Finals Time
1 Kristine Holda, Washington and Lee, 2:22.47
2 Danielle Cardone, Washington and Lee, 2:23.24
3 Katie Walsh, Sweet Briar, 2:44.71
4 Stephanie Norris, Sweet Briar, 3:05.05

Event 4 Women 100 Meter Backstroke
Name School Finals Time
1 Keturah Akida, Washington and Lee, 1:14.93
2 Katie Hager, Washington and Lee, 1:17.60
3 Kelsey Jeffers, Sweet Briar, 1:20.82
4 Claire Graff, Washington and Lee, 1:23.60
5 Jeanmarie Parker, Sweet Briar, 1:37.41

Event 5 Women 100 Meter Breaststroke
Name School Finals Time
1 Abbie Sauter, Washington and Lee, 1:23.07
2 Brittany Carlton, Sweet Briar, 1:26.67
3 Beth Sauer, Washington and Lee, 1:27.20
4 Sabrina Hall, Sweet Briar, 1:39.18

Event 6 Women 50 Meter Freestyle
Name School Finals Time
1 Allison Rogers, Washington and Lee, 31.03
2 Suzie LaFleur, Washington and Lee, 31.45
3 Sarah Bloom, Washington and Lee, 31.52
4 Jennifer Milby, Sweet Briar, 32.08
5 Susan Lea, Sweet Briar, 39.10
-- Stephanie Norris, Sweet Briar, DQ

Event 7 Women 100 Meter Freestyle
Name School Finals Time
1 Suzie LaFleur, Washington and Lee, 1:07.38
2 Keturah Akida, Washington and Lee, 1:08.02
3 Allison Rogers, Washington and Lee, 1:08.64
4 Jennifer Milby, Sweet Briar, 1:10.16
5 Stephanie Norris, Sweet Briar, 1:24.45

Event 8 Women 200 Meter Backstroke
Name School Finals Time
1 Katie Hager, Washington and Lee, 2:43.39
2 Katie Long, Washington and Lee, 2:47.34
3 Kelsey Jeffers, Sweet Briar, 2:51.76
4 Claire Graff, Washington and Lee, 2:53.18
5 Susan Lea, Sweet Briar, 3:53.13

Event 9 Women 200 Meter Breaststroke
Name School Finals Time
1 Abbie Sauter, Washington and Lee, x2:59.42
2 Sarah Bloom, Washington and Lee, x3:10.23
3 Sabrina Hall, Sweet Briar, 3:34.58
4 Jeanmarie Parker, Sweet Briar, 3:40.94

Event 10 Women 400 Meter Freestyle
Name School Finals Time
1 Emma Axt, Washington and Lee, x4:54.54
2 Kristine Holda, Washington and Lee, x5:16.90
3 Leigh Darrell, Sweet Briar, 5:35.40
4 Sarah Jacobs, Sweet Briar, 5:45.70

Event 11 Women 100 Meter Butterfly
Name School Finals Time
1 Amy Roberson, Washington and Lee, x1:12.21
2 Colette Moryan, Washington and Lee, x1:13.29
3 Danielle Cardone, Washington and Lee, x1:17.16
4 Katie Walsh, Sweet Briar, 1:27.24
5 Susan Lea, Sweet Briar, 1:48.83

Event 12 Women 400 Yard IM
Name School Finals Time
1 Emma Axt, Washington and Lee, 5:31.99
2 Brittany Carlton, Sweet Briar, 5:38.43
3 Laura Westerman, Washington and Lee, 5:45.81
4 Beth Sauer, Washington and Lee, 5:53.27

Event 13 Women 200 Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 Washington and Lee A x2:02.67
Suzie LaFleur, Abbie Sauter, Laura Westerman, Colette Moryan
2 Washington and Lee B x2:04.24
Amy Roberson, Claire Graff, Keturah Akida, Danielle Cardone
3 Sweet Briar A 2:05.35
Kelsey Jeffers, Jennifer Milby, Katie Walsh, Brittany Carlton
4 Washington and Lee C x2:06.58
Allison Rogers, Katie Hager, Sarah Bloom, Katie Long
5 Sweet Briar B 2:19.71
Leigh Darrell, Sarah Jacobs, Sabrina Hall, Jeanmarie Parker




Contact: Brian Laubscher
Sports Information Director
PO Drawer 928
Lexington, VA 24450
Phone: 540-463-8670