Trident Washington and Lee Athletics
 
Athletics Home Athletic Teams Facilities Hall of Fame Sports Releases Contact Sports Information Directions Physical Education Staff Directory Club Sports


Event 1 Women 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 Washington and Lee A 4:16.31
Jess Cobb, Abbie Sauter, Amy Roberson, Suzie LaFleur
2 Marymount A 4:24.46
Kuziel, Basil, Tom, Spark
3 Washington and Lee B 4:31.09
Katie Long, Beth Sauer, Colette Moryan, Sarah Bloom
4 Marymount B 4:38.28
Potter, Natoli, Christensen, Lyons
5 Washington and Lee C 4:48.53
Claire Graff, Tasia Fisher, Katie Hager, Maureen Grant
6 Marymount C 4:53.53
Marzolf, Ortiz, Ogden, O'Brien

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 Washington and Lee A 3:41.89
Kevin Hayes, Stuart Frankfort, Chris Colby, Maxwell Pike
2 Marymount 3:46.66
Barrett, Harris, Josh Quase, Kindred
3 Washington and Lee B 3:53.55
Evan Fitzgerald, Ben Accinelli, Michael Ginder, Tim McGlaston
4 Washington and Lee C 4:02.85
Homer Winter, David Mader, Joe Steiner, David Croushore

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
Name School Finals Time
1 Danielle Cardone, Washington and Lee, 11:35.77
2 Laura Westerman, Washington and Lee, 11:38.72
3 B. DeBenedetto, Marymount, 12:00.44
4 M. Gunderosn, Marymount, 12:21.48
5 Maureen Grant, Washington and Lee, 12:24.09
6 D. Ogden, Marymount, 13:33.84

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
Name School Finals Time
1 Clark Barrineau, Washington and Lee, 10:28.33
2 Evan Fitzgerald, Washington and Lee, 10:37.69
3 Jake Quase, Marymount, 10:44.53
4 Paul Juster, Washington and Lee, 11:56.25

Event 5 Women 200 Yard Freestyle
Name School Finals Time
1 Kristine Holda, Washington and Lee, 2:02.40
2 T. O'Brien, Marymount, 2:04.88
3 Emma Axt, Washington and Lee, 2:06.35
4 N. Kuziel, Marymount, 2:06.53
5 A. Tom, Marymount, 2:10.46
6 Colette Moryan, Washington and Lee, 2:15.23

Event 6 Men 200 Yard Freestyle

Name School Finals Time
1 Reed Evans, Washington and Lee, 1:51.94
2 Josh Quase, Marymount, 1:53.80
3 Will Hartmann, Washington and Lee, 1:54.08
4 David Croushore, Washington and Lee, 1:54.93
5 J. Kealey, Marymount, 2:07.06

Event 7 Women 50 Yard Freestyle
Name School Finals Time
1 J. Spark, Marymount, 25.86
2 Amy Roberson, Washington and Lee, 27.14
3 Allison Rogers, Washington and Lee, 27.33
4 Suzie LaFleur, Washington and Lee, 27.37
5 R. Valint, Marymount, 27.40
6 A. Christensen, Marymount, 28.29

Event 8 Men 50 Yard Freestyle
Name School Finals Time
1 Tim McGlaston, Washington and Lee, 22.45
2 S. Kindred, Marymount, 22.95
3 W. Harris, Marymount, 23.40
4 Homer Winter, Washington and Lee, 23.74
5 Balam Tomlin, Washington and Lee, 26.18

Event 9 Women 200 Yard IM
Name School Finals Time
1 Abbie Sauter, Washington and Lee, 2:18.84
2 Jess Cobb, Washington and Lee, 2:23.65
3 A. Reischl, Marymount, 2:26.37
4 A. Natoli, Marymount, 2:28.65
5 C. Potter, Marymount, 2:29.86

Event 10 Men 200 Yard IM
Name School Finals Time
1 Stuart Frankfort, Washington and Lee, 2:08.99
2 S. Menard, Marymount, 2:11.52
3 Phil Walotsky, Washington and Lee, 2:16.36
4 Michael Keenan, Washington and Lee, 2:20.87
5 R. DeStefano, Marymount, 2:22.40

Event 11 Women 200 Yard Butterfly
Name School Finals Time
1 Colette Moryan, Washington and Lee, 2:26.70
2 Emma Axt, Washington and Lee, 2:27.56
3 Laura Westerman, Washington and Lee, 2:29.03
4 A. Tom, Marymount, 2:30.05
5 A. Reischl, Marymount, 2:35.03
6 A. Christensen, Marymount, 2:46.98

Event 12 Men 200 Yard Butterfly
Name School Finals Time
1 Chris Colby, Washington and Lee, 2:00.64
2 B. Barrett, Marymount, 2:06.49
3 A. Portare, Marymount, 2:09.31
4 Adam Schapiro, Washington and Lee, 2:11.27
5 Joe Steiner, Washington and Lee, 2:19.22
6 S. Menard, Marymount, 2:23.93

Event 13 Women 100 Yard Freestyle
Name School Finals Time
1 Kristine Holda, Washington and Lee, 55.94
2 J. Spark, Marymount, 56.33
3 Allison Rogers, Washington and Lee, 58.84
4 Suzie LaFleur, Washington and Lee, 1:00.19
5 M. Lyons, Marymount, 1:01.76
6 L. Ferguson, Marymount, 1:02.82

Event 14 Men 100 Yard Freestyle
Name School Finals Time
1 Josh Quase, Marymount, 50.35
2 Maxwell Pike, Washington and Lee, 50.50
3 W. Harris, Marymount, 50.97
4 Kevin Hayes, Washington and Lee, 52.15
5 S. Kindred, Marymount, 52.55
6 Will Hartmann, Washington and Lee, 53.50

Event 15 Women 200 Yard Backstroke
Name School Finals Time
1 Jess Cobb, Washington and Lee, 2:17.12
2 N. Kuziel, Marymount, 2:21.34
3 R. Valint, Marymount, 2:24.87
4 Katie Hager, Washington and Lee, 2:25.07
5 Katie Long, Washington and Lee, 2:28.96
6 C. Potter, Marymount, 2:31.96

Event 16 Men 200 Yard Backstroke
Name School Finals Time
1 Michael Ginder, Washington and Lee, 2:01.44
2 Evan Fitzgerald, Washington and Lee, 2:12.16
3 J.P. Goshco, Marymount, 2:13.10
4 M. Evans, Marymount, 2:14.37
5 Ben Accinelli, Washington and Lee, 2:14.85
6 J. Kealey, Marymount, 2:18.45

Event 17 Women 500 Yard Freestyle
Name School Finals Time
1 T. O'Brien, Marymount, 5:36.16
2 Danielle Cardone, Washington and Lee, 5:43.91
3 Sarah Bloom, Washington and Lee, 5:47.63
4 M. Gunderson, Marymount, 5:56.54
5 Claire Graff, Washington and Lee, 6:24.61
6 B. DeBenedetto, Marymount, 6:59.49

Event 18 Men 500 Yard Freestyle
Name School Finals Time
1 Clark Barrineau, Washington and Lee, 5:05.00
2 Reed Evans, Washington and Lee, 5:05.17
3 Jake Quase, Marymount, 5:16.12
4 Michael Keenan, Washington and Lee, 5:49.07
5 R. DeStefano, Marymount, 6:02.83

Event 19 Women 200 Yard Breaststroke
Name School Finals Time
1 Abbie Sauter, Washington and Lee, 2:32.94
2 A. Natoli, Marymount, 2:39.77
3 Tasia Fisher, Washington and Lee, 2:41.63
4 Beth Sauer, Washington and Lee, 2:42.40
5 E. Basil, Marymount, 2:44.81
6 L. Ferguson, Marymount, 2:45.71

Event 20 Men 200 Yard Breaststroke
Name School Finals Time
1 Stuart Frankfort, Washington and Lee, x2:19.53
2 S. Menard, Marymount, 2:24.87
3 A. Portare, Marymount, 2:26.50
4 Michael Lee, Washington and Lee, x2:47.61

Event 21 Women 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 Washington and Lee A, x3:54.86
Kristine Holda, Allison Rogers, Laura Westerman, Amy Roberson
2 Marymount A 3:55.38
O'Brien, Reischl, Valint, De Benedetto
3 Washington and Lee B x4:10.06
Danielle Cardone, Sarah Bloom, Claire Graff, Katie Hager
4 Marymount B 4:11.08
Gunderson, Ferguson, Lyons, Basil
5 Marymount C x4:26.53
Marzolf, Ogden, Ortiz, Potter

Event 22 Men 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 Washington and Lee A 3:24.11
Tim McGlaston, Will Hartmann, Reed Evans, Michael Ginder
2 Washington and Lee B 3:28.52
Maxwell Pike, David Mader, Clark Barrineau, Chris Colby
3 Washington and Lee C 3:28.66
Kevin Hayes, Evan Fitzgerald, Homer Winter, Ben Accinelli
4 Marymount A 3:29.54
Jake Quase, Barrett, Portare, Goshco







Contact: Brian Laubscher
Sports Information Director
PO Drawer 928
Lexington, VA 24450
Phone: 540-463-8670