Trident Washington and Lee Athletics
 
Athletics Home Athletic Teams Facilities Hall of Fame Sports Releases Contact Sports Information Directions Physical Education Staff Directory Club Sports


Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 Washington and Lee A 2:01.41
Jess Cobb, Tasia Fisher, Abbie Sauter, Allison Rogers
2 Washington and Lee B 2:08.34
Claire Graff, Sarah Bloom, Colette Moryan, Kristine Holda
3 Guilford A 2:17.34
Melissa Naro, Nikki Mallman, Kate Talbot, Robyn Judge
4 Hollins 2:25.69
Megan Hennessey, Cait Rizzardo, Rianna Jones, Emmaline Simpson
5 Guilford B 2:45.53
Emmalee Morris, Ashley Kangarloo, Annie Irving, Leise Greigly


Event 2 Women 200 Yard Freestyle
Name School Finals Time
1 Danielle Cardone, Washington and Lee, 2:07.35
2 Suzie LaFleur, Washington and Lee, 2:09.38
3 Crystal Clusiau, Hollins, 2:09.60
4 Elena Soliz, Guilford, 2:12.75
5 Amy Roberson, Washington and Lee, 2:13.72
6 Kate Talbot, Guilford, 2:23.78
7 Alyssa Galinaitis, Hollins, 2:30.91
8 Anne Rustin, Hollins, 2:33.97
9 Robyn Judge, Guilford, 2:39.19
10 Emily Maass, Hollins, 3:21.69

Event 3 Women 100 Yard Backstroke

Name School Finals Time
1 Keturah Akida, Washington and Lee, 1:06.35
2 Kristine Holda, Washington and Lee, 1:06.78
3 Katie Long, Washington and Lee, 1:09.06
4 Maureen Grant, Washington and Lee, 1:13.06
5 Megan Hennessey, Hollins, 1:14.53
6 Sarah Singleton, Hollins, 1:18.34
7 Melissa Naro, Guilford, 1:19.65
8 Cate McAnulty, Hollins, 1:20.65
9 Annie Irving, Guilford, 1:22.50
10 Emmalee Morris, Guilford, 1:24.75
11 Emmaline Simpson, Hollins, 1:50.81

Event 4 Women 100 Yard Breaststroke
Name School Finals Time
1 Sarah Bloom, Washington and Lee, 1:17.34
2 Tasia Fisher, Washington and Lee, 1:18.60
3 Caroline Hill, Guilford, 1:21.56
4 Amanda Oehlert, Guilford, 1:26.28
5 Cait Rizzardo, Hollins, 1:31.13
6 Nikki Mallman, Guilford, 1:33.50
7 Ashley Kangarloo, Guilford, 1:49.07
-- Ashley Hutton, Hollins, DQ

Event 5 Women 200 Yard Butterfly
Name School Finals Time
1 Colette Moryan, Washington and Lee, 2:23.40
2 Emma Axt, Washington and Lee, 2:24.87
3 Katie Hager, Washington and Lee, 2:35.94
4 Rianna Jones, Hollins, 2:41.63

Event 6 Women 50 Yard Freestyle
Name School Finals Time
1 Jess Cobb, Washington and Lee, 26.47
2 Eva Jane Watkins, Hollins, 26.60
3 Allison Rogers, Washington and Lee, 26.78
4 Suzie LaFleur, Washington and Lee, 26.88
5 Claire Graff, Washington and Lee, 29.63
6 Genevieve Holmes, Guilford, 27.00
7 Gen Uhl, Guilford, 29.84
8 Alyssa Galinaitis, Hollins, 30.28
9 Kris Hohn, Guilford, 31.79
10 Emmaline Simpson, Hollins, 36.69
11 Emily Maass, Hollins, 39.47
12 Leise Greigly, Guilford, 40.63

Event 7 Women 100 Yard Freestyle
Name School Finals Time
1 Allison Rogers, Washington and Lee, 58.37
2 Elena Suliz, Guilford, 58.90
3 Abbie Sauter, Washington and Lee, 59.19
4 Eva Jane Watkins, Hollins, 59.78
5 Danielle Cardone, Washington and Lee, 59.94
6 Genevieve Holmes, Guilford, 1:00.50
7 Maureen Grant, Washington and Lee, 1:04.82
8 Gen Uhl, Guilford, 1:05.11
9 Kris Hohn, Guilford, 1:11.78
10 Emmaline Simpson, Hollins, 1:20.87
11 Emily Maass, Hollins, 1:31.50

Event 8 Women 200 Yard Backstroke
Name School Finals Time
1 Katie Hager, Washington and Lee, 2:27.18
2 Keturah Akida, Washington and Lee, 2:31.12
3 Claire Graff, Washington and Lee, 2:37.71
4 Megan Hennessey, Hollins, 2:37.76
5 Cate McAnulty, Hollins, 2:51.94
6 Sarah Singleton, Hollins, 2:59.50
7 Emmalee Morris, Guilford, 3:07.63

Event 9 Women 200 Yard Breaststroke
Name School Finals Time
1 Jess Cobb, Washington and Lee, x2:42.40
2 Sarah Bloom, Washington and Lee, x2:45.81
3 Caroline Hill, Guilford, 3:02.03
4 Cait Rizzardo, Hollins, 3:15.88
5 Anne Rustin, Hollins, 3:18.31
6 Nikki Mallman, Guilford, 3:28.62

Event 10 Women 500 Yard Freestyle
Name School Finals Time
1 Crystal Clusiau, Hollins, 5:45.66
2 Colette Moryan, Washington and Lee, x5:53.44
3 Maureen Grant, Washington and Lee, x5:54.56
4 Suzie LaFleur, Washington and Lee, x5:57.53
5 Rianna Jones, Hollins, 6:07.41
6 Katie Long, Washington and Lee, x6:13.79
7 Kate Talbot, Guilford, 6:29.12
8 Amanda Oehlert, Guilford, 6:32.44

Event 11 Women 100 Yard Butterfly
Name School Finals Time
1 Abbie Sauter, Washington and Lee, 1:05.93
2 Emma Axt, Washington and Lee, 1:07.78
3 Kristine Holda, Washington and Lee, 1:09.28
4 Eva Jane Watkins, Hollins, 1:10.06
5 Sarah Singleton, Hollins, 1:19.37
6 Cate McNulty, Hollins, 1:19.41
7 Annie Irving, Guilford, 1:33.16

Event 12 Women 200 Yard IM
Name School Finals Time
1 Emma Axt, Washington and Lee, 2:23.53
2 Crystal Clusiau, Hollins, 2:23.62
3 Danielle Cardone, Washington and Lee, 2:27.31
4 Tasia Fisher, Washington and Lee, 2:34.91
5 Rianna Jones, Hollins, 2:41.71
6 Robyn Judge, Guilford, 2:50.00
7 Anne Rustin, Hollins, 3:02.15
-- Sarah Bloom, Washington and Lee, DQ

Event 13 Women 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 Washington and Lee A 3:57.47
Jess Cobb, Abbie Sauter, Keturah Akida, Suzie LaFleur
2 Guilford 4:06.69
Elena Soliz, Genevieve Holmes, Gen Uhl, Caroline Hill
3 Washington and Lee B 4:08.00
Kristine Holda, Claire Graff, Maureen Grant, Allison Rogers
4 Hollins A 4:13.81
Eva Jane Watkins, Alyssa Galinaitis, Megan Hennessey, Crystal Clusiau
5 Hollins B 4:49.75
Cate McNulty, Sarah Singleton, Cait Rizzardo, Anne Rustin



Contact: Brian Laubscher
Sports Information Director
PO Drawer 928
Lexington, VA 24450
Phone: 540-463-8670