Trident Washington and Lee Athletics
 
Athletics Home Athletic Teams Facilities Hall of Fame Sports Releases Contact Sports Information Directions Physical Education Staff Directory Club Sports


Licensed to Bryn Mawr College Hy-Tek's Meet Manager 11/20/2004 03:36 PM
BMC vs WLU vs DC - 11/20/2004
Results

Event 1 Women 400 Yard Medley Relay

===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Washington & Lee University 'A' 4:13.95
1) Cobb, Jess FR 2) Sauter, Abbie SO
3) Roberson, Amy FR 4) Holda, Kristine L JR
2 Dickinson College 'A' 4:18.40
1) Younkins, Karen 2) Thran, Heidi
3) Mariner, Lisa 4) Studley, Tara
3 Dickinson College 'B' 4:27.36
1) Sacks, Rachel 2) Dingman, Kim
3) Connolly, Liza 4) McAllister, Lindsay
4 Washington & Lee University 'B' 4:30.49
1) Akida, Keturah SO 2) Fisher, Tasia S SR
3) Moryan, Colette FR 4) Hager, Katie FR
5 Bryn Mawr College 'A' 4:37.77
1) Wolfe, Jeni 2) Meringoff, Tory
3) Gaydosh, Kayla 4) Brindisi, Jenny
6 Bryn Mawr College 'B' 4:57.67
1) Lennon, Beth 2) Zelenski, Nicki
3) Chen, Lily 4) Ale, Whitney

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay

===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Washington & Lee University 'A' 3:46.39
1) Hartmann, Will FR 2) Frankfort, Stuart FR
3) Colby, Chris S SR 4) Evans, Reed A JR
2 Dickinson College 'A' 3:50.97
1) Daugherty, Craig 2) Ditzler, Mike
3) Mercatili, Phil 4) Cooper, Ben
3 Washington & Lee University 'B' 3:51.76
1) Hayes, Kevin D SO 2) Brown, Jake FR
3) Accinelli, Ben A SO 4) Winter, Homer FR
4 Washington & Lee University 'C' x3:57.82
1) Fitzgerald, Evan FR 2) Mader, Dave FR
3) Steiner, Joe FR 4) Croushore, Dave D SO
5 Washington & Lee University 'D' x4:09.87
1) Juster, Paul J SO 2) Lee, Michael SR
3) Schapiro, Adam FR 4) Braunscheidel, Mike FR

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle

===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Ogren, Kim DC 11:10.66
2 Axt, Emma FR W&L 11:23.11
3 Cardone, Danielle FR W&L 11:41.41
4 Wolfe, Jeni BMC 11:46.97
5 Herring, Beth DC 12:05.79
6 Folcarelli, Meg BMC 12:06.54

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Barrineau, Clark M JR W&L 10:17.59
2 Fitzgerald, Evan FR W&L 10:36.12
3 Kimball, Everett DC 10:53.60
4 Shehan, Trey FR W&L 11:18.69
5 Juster, Paul J SO W&L x12:10.24

Event 5 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Gormley, Maurade DC 2:03.77
2 Holda, Kristine L JR W&L 2:04.54
3 Connolly, Liza DC 2:06.43
4 Claxton, Stacy BMC 2:07.45
5 Cardone, Danielle FR W&L 2:09.39
6 Westerman, Laura L SR W&L 2:09.89
7 Sacks, Rachel DC 2:13.83
8 Folcarelli, Meg BMC 2:14.88
9 Grant, Maureen FR W&L x2:16.25
10 Gage, Heather BMC 2:20.15
11 Grannis, Laura BMC x2:39.82
12 D'Altorio, Marissa DC x2:41.76

Event 6 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Colby, Chris S SR W&L 1:52.41
2 Daugherty, Craig DC 1:53.06
3 Evans, Reed A JR W&L 1:54.71
4 Hulme, Andy DC 1:56.51
5 Isaacs, Rob DC 1:57.00
6 Croushore, Dave D SO W&L 1:58.62
7 Steiner, Joe FR W&L x2:03.57
8 Keely, Jason DC x2:08.84

Event 7 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Foltz, Stacey DC 25.77
2 Tammany, Lauren DC 25.97
3 Roberson, Amy FR W&L 26.27
4 Sauter, Abbie SO W&L 26.90
5 Rogers, Allison FR W&L 27.11
6 LaFleur, Suzie M SR W&L x27.30
7 Dingman, Kim DC 27.86
8 Meringoff, Tory BMC 29.22
9 Chen, Lily BMC 29.58
10 Ship, Meredith DC x29.71
11 Brindisi, Jenny BMC 29.85
12 Barlet, Laura BMC x38.59

Event 8 Men 50 Yard Freestyle

===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 McGlaston, Tim FR W&L 22.38
2 Cooper, Ben DC 22.65
3 Frankfort, Stuart FR W&L 22.83
4 Pike, Maxwell SO W&L 23.13
5 Winter, Homer FR W&L x23.64
6 Horvath, Geoff DC 24.84
7 Voss, Thomas DC 26.98
-- Wood, Jason DC DQ

Event 9 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Cobb, Jess FR W&L 2:18.05
2 Studley, Tara DC 2:20.72
3 Gaydosh, Kayla BMC 2:22.59
4 Axt, Emma FR W&L 2:23.65
5 Bloom, Sarah SO W&L 2:26.05
6 Berg, Kirstin DC 2:26.49
7 Sauer, Beth JR W&L x2:29.55
8 McDevitt, Suzanne DC 2:33.84
9 Ale, Whitney BMC 2:40.60

Event 10 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Hayes, Kevin D SO W&L 2:02.85
2 Hartmann, Will FR W&L 2:03.32
3 Brown, Jake FR W&L 2:12.97
4 Mercatili, Phil DC 2:13.05
5 Ditzler, Mike DC 2:13.80
6 Walotsky, Phil SR W&L x2:17.33

Event 11 Women 200 Yard Butterfly

===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Mariner, Lisa DC 2:18.78
2 Gaydosh, Kayla BMC 2:19.66
3 Claxton, Stacy BMC 2:23.87
4 Moryan, Colette FR W&L 2:24.47
5 Sauer, Beth JR W&L 2:38.49
6 Bloom, Sarah SO W&L 2:38.58

Event 12 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Colby, Chris S SR W&L 2:02.09
2 Daugherty, Craig DC 2:06.67
3 Schapiro, Adam FR W&L 2:08.18
4 Accinelli, Ben A SO W&L 2:09.96
5 Steiner, Joe FR W&L x2:19.48

Event 13 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Holda, Kristine L JR W&L 55.74
2 Foltz, Stacey DC 55.79
3 Tammany, Lauren DC 56.46
4 Akida, Keturah SO W&L 58.76
5 Thran, Heidi DC 58.81
6 LaFleur, Suzie M SR W&L 58.91
7 Rogers, Allison FR W&L x59.15
8 Brindisi, Jenny BMC 1:05.43
9 Ale, Whitney BMC 1:09.26
10 D'Altorio, Marissa DC x1:14.04
11 Grannis, Laura BMC 1:14.88
12 Barlet, Laura BMC x1:31.48

Event 14 Men 100 Yard Freestyle

===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 McGlaston, Tim FR W&L 50.38
2 Cooper, Ben DC 50.50
3 Wood, Jason DC 51.42
4 Pike, Maxwell SO W&L 51.60
5 Mader, Dave FR W&L 52.88
6 Hulme, Andy DC 54.16
7 Horvath, Geoff DC x54.48
8 Braunscheidel, Mike FR W&L x55.70

Event 15 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Cobb, Jess FR W&L 2:16.02
2 Younkins, Karen DC 2:23.52
3 Hager, Katie FR W&L 2:24.19
4 Long, Katie SO W&L 2:24.56
5 Berg, Kirstin DC 2:24.82
6 Sacks, Rachel DC 2:25.83
7 McAllister, Lindsay DC x2:26.50
8 Wolfe, Jeni BMC 2:26.57
9 Lennon, Beth BMC 2:32.68
10 Graff, Claire SO W&L x2:37.80

Event 16 Men 200 Yard Backstroke

===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Hartmann, Will FR W&L 2:03.42
2 Hayes, Kevin D SO W&L 2:05.53
3 Mercatili, Phil DC 2:10.27
4 Schapiro, Adam FR W&L 2:20.04

Event 17 Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Ogren, Kim DC 5:27.03
2 Gormley, Maurade DC 5:30.19
3 Axt, Emma FR W&L 5:30.38
4 Cardone, Danielle FR W&L 5:42.30
5 Westerman, Laura L SR W&L 5:46.33
6 Claxton, Stacy BMC 5:47.38
7 Grant, Maureen FR W&L x5:54.19
8 Folcarelli, Meg BMC 5:55.16
9 Herring, Beth DC 5:57.71
10 McDevitt, Suzanne DC x6:01.69
11 Gage, Heather BMC 6:11.14

Event 18 Men 500 Yard Freestyle

===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Fitzgerald, Evan FR W&L 5:04.16
2 Kimball, Everett DC 5:10.47
3 Isaacs, Rob DC 5:10.62
4 Juster, Paul J SO W&L 5:38.97
5 Voss, Thomas DC 5:49.79
-- Barrineau, Clark M JR W&L X4:58.93
-- Shehan, Trey FR W&L X5:30.06

Event 19 Women 200 Yard Breaststroke

===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Ogren, Kim DC 2:31.40
2 Sauter, Abbie SO W&L 2:34.14
3 Thran, Heidi DC 2:37.60
4 Dingman, Kim DC 2:38.08
5 Fisher, Tasia S SR W&L 2:38.89
6 Sauer, Beth JR W&L 2:42.86
7 Ship, Meredith DC x2:49.77
8 Meringoff, Tory BMC 2:52.76
9 Zelenski, Nicki BMC 3:11.52

Event 20 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Brown, Jake FR W&L 2:25.74
2 Ditzler, Mike DC 2:27.04
3 Keely, Jason DC 2:29.32
4 Walotsky, Phil SR W&L 2:32.97
5 Horvath, Geoff DC 2:33.88
6 Lee, Michael SR W&L 2:36.12

Event 21 Women 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Dickinson College 'B' 3:47.39
1) Foltz, Stacey 2) Tammany, Lauren
3) Studley, Tara 4) Mariner, Lisa
2 Dickinson College 'A' 3:52.16
1) Connolly, Liza 2) Gormley, Maurade
3) Berg, Kirstin 4) McAllister, Lindsay
3 Washington & Lee University 'A' 3:52.62
1) Akida, Keturah SO 2) LaFleur, Suzie M SR
3) Westerman, Laura L SR 4) Roberson, Amy FR
4 Washington & Lee University 'B' 4:01.55
1) Rogers, Allison FR 2) Hager, Katie FR
3) Moryan, Colette FR 4) Bloom, Sarah SO
5 Washington & Lee University 'C' x4:23.17
1) Graff, Claire SO 2) Grant, Maureen FR
3) Long, Katie SO 4) Fisher, Tasia S SR
6 Bryn Mawr College 'A' 4:46.50
1) Gage, Heather 2) Lennon, Beth
3) Chen, Lily 4) Barlet, Laura

Event 22 Men 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Dickinson College 'A' 3:27.18
1) Kimball, Everett 2) Wood, Jason
3) Isaacs, Rob 4) Hulme, Andy
-- Washington & Lee University 'C' X3:32.11
1) Pike, Maxwell SO 2) Barrineau, Clark M JR
3) Shehan, Trey FR 4) Evans, Reed A JR
-- Washington & Lee University 'A' X3:34.37
1) McGlaston, Tim FR 2) Walotsky, Phil SR
3) Braunscheidel, Mike FR 4) Winter, Homer FR
-- Washington & Lee University 'B' X3:37.83
1) Accinelli, Ben A SO 2) Lee, Michael SR
3) Croushore, Dave D SO 4) Mader, Dave FR


Contact: Brian Laubscher
Sports Information Director
PO Drawer 928
Lexington, VA 24450
Phone: 540-463-8670