Trident Washington and Lee Athletics
 
Athletics Home Athletic Teams Facilities Hall of Fame Sports Releases Contact Sports Information Directions Physical Education Staff Directory Club Sports



Event 1 Women 200 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time
1 W&L A 2:02.65
2 W&L B 2:08.44
3 W&L C 2:22.44
4 SBC A 2:28.49

Event 2 Women 1000 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Kimble, Mandi SR W&L 12:03.72
2 Long, Katie FR W&L 12:36.43
3 Green, Jackie SR W&L 12:50.93
4 Mitchell, Molly JR SBC 12:57.00
5 Wolfrom, Mindy SR SBC 15:40.99

Event 3 Women 200 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Westerman, Laura JR W&L 2:10.97
2 Dougherty, Erin SR W&L 2:20.07
3 Parr, Lindsey SR SBC 2:23.76
4 Pottmeyer, Rachel SR SBC 2:38.60
5 Harris, Mary FR W&L 2:50.10

Event 4 Women 100 Yard Back

Name Yr Team Finals Time
1 Akida, Keturah SO W&L 1:05.89
2 Holda, Kristina SO W&L 1:07.10
3 Jeffers, Kelsey FR SBC 1:07.94
4 Hishta, Kelly FR W&L 1:21.22

Event 5 Women 100 Yard Breast

Name Yr Team Finals Time
1 Sauer, Beth SO W&L 1:18.57
2 Salter, Michelle FR W&L 1:22.10
3 Mitchell, Molly JR SBC 1:30.78

Event 6 Women 200 Yard Fly

Name Yr Team Finals Time
1 Sauter, Abbie FR W&L 2:29.47
2 LaFleur, Suzie JR W&L 2:45.81
3 Meade, Joanna JR SBC 2:58.12

Event 7 Women 50 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Bloom, Sarah FR W&L 27.40
2 Westerman, Laura JR W&L 28.23
3 Graff, Claire FR W&L 29.91
4 Parr, Lindsey SR SBC 30.95
5 Pottmeyer, Rachel SR SBC 31.12

Event 8 Women 100 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Green, Jackie SR W&L 1:00.96
2 Westerman, Laura JR W&L 1:01.48
3 Jeffers, Kelsey FR SBC 1:01.87
4 Akida, Keturah SO W&L 1:02.16
5 Meade, Joanna JR SBC 1:07.97
6 Wolfrom, Mindy SR SBC 1:24.56

Event 9 Women 200 Yard Back

Name Yr Team Finals Time
1 Parr, Lindsey SR SBC 2:45.01
2 Harris, Mary FR W&L 3:07.55
--- Kimble, Mandi SR W&L X2:23.93
--- Long, Katie FR W&L X2:31.62

Event 10 Women 200 Yard Breast

Name Yr Team Finals Time
1 Sauter, Abbie FR W&L 2:38.40
2 Fisher, Tasia JR W&L 2:46.63
3 Mitchell, Molly JR SBC 3:11.93

Event 11 Women 500 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Dougherty, Erin SR W&L 6:04.34
2 Mitchell, Molly JR SBC 7:57.29
--- Hishta, Kelly FR W&L X6:41.79
--- Salter, Michelle FR W&L X6:44.66

Event 12 Women 100 Yard Fly

Name Yr Team Finals Time
1 Jeffers, Kelsey FR SBC 1:10.53
2 Pottmeyer, Rachel SR SBC 1:30.17
--- Bloom, Sarah FR W&L X1:07.44
--- Kimble, Mandi SR W&L X1:08.14
--- Graff, Claire FR W&L X1:23.18

Event 13 Women 200 Yard IM
Name Yr Team Finals Time
1 Holda, Kristina SO W&L 2:26.86
2 Sauer, Beth SO W&L 2:33.23
3 LaFleur, Suzie JR W&L 2:34.11
4 Meade, Joanna JR SBC 2:45.95

Event 14 Women 200 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 SBC A 2:14.82
--- W&L B X1:55.07
--- W&L A X1:55.94
--- W&L C X1:58.15


Contact: Brian Laubscher
Sports Information Director
PO Drawer 928
Lexington, VA 24450
Phone: 540-463-8670