Trident Washington and Lee Athletics
 
Athletics Home Athletic Teams Facilities Hall of Fame Sports Releases Contact Sports Information Directions Physical Education Staff Directory Club Sports


Event 1 Women 200 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time
1 R-MC, 1:56.07
2 W&L, 2:05.03

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time
1 W&L, 1:49.40
2 R-MC, 1:53.68
3 W&L B, DQ

Event 3 Women 1000 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Sara Hirsch, R-MC 11:45.75
2 Mandi Kimble, W&L 11:46.36
3 Erin Dougherty, W&L 12:22.55
4 Kelly Hishta, W&L 13:34.13
5 Clare O'Loughlin, R-MC 13:49.57

Event 4 Men 1000 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Michael Kerr, R-MC 11:22.56
2 Paul Juster, W&L 11:56.56

Event 5 Women 200 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Tiffany Pearsall, R-MC 2:01.11
2 Kristine Holda, W&L 2:04.90
3 Sarah Bloom, W&L 2:10.29
4 Jackie Green, W&L 2:10.80
5 Heather Porter, W&L 2:13.49

Event 6 Men 200 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Reed Evans, W&L 1:55.06
2 Pat Tubman, R-MC 1:55.10
3 Clark Barrineau, W&L 1:58.00
4 Ben Neuhaus, R-MC 2:01.22
5 Maxwell Pike, W&L 2:03.87

Event 7 Women 100 Yard Back
Name Yr Team Finals Time
1 Eliz Belch, R-MC 1:03.38
2 Keturah Akida, W&L 1:05.93
3 Sara Hirsch, R-MC 1:08.38
4 Katherine Long, W&L 1:10.58
5 Claire Graff, W&L 1:13.64
6 Steph Szamota, R-MC 1:14.87

Event 8 Men 100 Yard Back

Name Yr Team Finals Time
1 Mike Ginder, W&L 57.76
2 Jim Ambrosio, R-MC 1:01.16
3 Paul LaRaia, W&L 1:03.70
4 David Croushore, W&L 1:04.51
5 Wes Neubeck, R-MC 1:05.48

Event 9 Women 100 Yard Breast
Name Yr Team Finals Time
1 Katie Duff, R-MC 1:10.67
2 Abbie Sauter, W&L 1:16.48
3 Beth Sauer, W&L 1:18.08
4 Erin Dougherty, W&L 1:20.67
5 Amanda Fridley. R-MC 1:22.09

Event 10 Men 100 Yard Breast

Name Yr Team Finals Time
1 Eric Ritter, W&L 1:05.67
2 Kevin Hayes, W&L 1:06.90
3 James Warren, R-MC 1:10.40
4 Michael Lee, W&L 1:12.55
5 Steve Summs, R-MC 1:13.51

Event 11 Women 200 Yard Fly
Name Yr Team Finals Time
1 Erin Ewalt, R-MC 2:16.46
2 Maggie Frye, R-MC 2:27.17
3 Jackie Greene, W&L 2:37.24
4 Laura Westerman, W&L 2:39.86
5 Michelle Salter, W&L 2:54.74

Event 12 Men 200 Yard Fly
Name Yr Team Finals Time
1 Christopher Colby, W&L 2:02.28
2 Drew Catanese, W&L 2:08.27

Event 13 Women 50 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Eliz. Belcher, R-MC 25.75
2 Kristine Holda, W&L 26.63
3 Suzie LaFleur, W&L 26.91
4 Keturah Akida, W&L 27.87
5 Katie Duff, R-MC 28.02
6 Jen Schneller, R-MC 29.80

Event 14 Men 50 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Eric Ritter, W&L 22.32
2 Benjamin Accinelli, W&L 23.93
3 David Croushore, W&L 25.03
4 Wes Neubeck, R-MC 25.11
5 Jim Ambrosio, R-MC 25.63
6 Steve Summs, R-MC 25.67

Event 15 Women 100 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Tiffany Pearsall, R-MC 56.00
2 Kristine Holda, W&L 57.80
3 Sarah Bloom, W&L 59.93
4 Suzie LaFleur, W&L 1:00.58
5 Jen Schneller, R-MC 1:07.71
6 Clare O'Loughlin, W&L 1:09.34

Event 16 Men 100 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Pat Tubman, R-MC 51.50
2 Christopher Colby, W&L 51.52
3 David Croushore, W&L 55.32
4 Paul Juster, W&L 56.54
5 Michael Kerr, R-MC 1:03.89

Event 17 Women 200 Yard Back
Name Yr Team Finals Time
1 Erin Ewalt, R-MC 2:14.01
2 Mandi Kimble, W&L 2:25.75
3 Katherine Long, W&L 2:31.36
4 Keturah Akida, W&L 2:34.62
5 Heather Porter, R-MC 2:36.32
6 Steph Szamota, R-MC 2:46.47

Event 18 Men 200 Yard Back
Name Yr Team Finals Time
1 Paul LaRaia, W&L 2:13.16
2 Drew Catanese, W&L 2:19.04
3 Benjamin Accinelli, W&L 2:22.18
4 Ben Neuhaus, R-MC 2:26.50

Event 19 Women 200 Yard Breast
Name Yr Team Finals Time
1 Katie Duff, R-MC 2:37.56
2 Abbie Sauter, W&L 2:43.86
3 Beth Sauer, W&L 2:44.86
4 Tasia Fisher, W&L 2:50.18
5 Amanda Fridley, R-MC 3:04.89

Event 20 Men 200 Yard Breast
Name Yr Team Finals Time
1 Kevin Hayes, W&L 2:26.14
2 Clark Barrineau, W&L 2:31.32
2 James Warren, R-MC 2:31.32
4 Steve Summs, R-MC 2:41.62
5 Michael Lee, W&L 2:45.10

Event 21Women 500 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Sarah Bloom, W&L 5:45.49
2 Sara Hirsch, R-MC 5:57.61
3 Erin Dougherty, W&L 6:04.32
4 Beth Sauer, W&L 6:04.65
5 Clare O'Loughlin, R-MC 6:52.59

Event 22 Men 500 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Eric Ritter, W&L 5:09.48
2 Reed Evans, W&L 5:26.11
3 Ben Neuhaus, R-MC 5:27.49
4 Michael Kerr, R-MC 5:35.40
5 Paul Juster, W&L 5:49.62

Event 23 Women 100 Yard Fly
Name Yr Team Finals Time
1 Eliz. Belch, R-MC 1:02.00
2 Maggie Frye, R-MC 1:04.45
3 Jackie Green, W&L 1:08.37
4 Laura Westerman, W&L 1:08.94
5 Suzie LaFleur, W&L 1:10.33
6 Jen Schneller, R-MC 1:23.88

Event 24 Men 100 Yard Fly
Name Yr Team Finals Time
1 Christopher Colby, W&L 54.37
2 Drew Catanese, W&L 55.90
3 Benjamin Accinelli, W&L 57.94
4 Pat Tubman, R-MC 1:01.01

Event 25 Women 200 Yard IM
Name Yr Team Finals Time
1 Erin Ewalt, R-MC 2:18.34
2 Abbie Sauter, W&L 2:26.11
3 Mandi Kimble, W&L 2:30.13
4 Laura Westerman, W&L 2:31.62
5 Heather Porter, R-MC 2:38.39
6 Steph Szamota, R-MC 2:48.68

Event 26 Men 200 Yard IM

Name Yr Team Finals Time
1 James Warren, R-MC 2:16.80
2 Wes Neubeck, R-MC 2:21.91
Ex Michael Ginder, W&L 2:08.18
Ex Paul LaRaia, W&L 2:10.92
Ex Clark Barrineau, W&L 2:15.99

Event 27 Women 200 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 R-MC, 1:45.88
2 W&L A, 1:47.38
3 W&L B, 1:56.97

Event 28 Men 400 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 R-MC, 1:37.30
Ex W&L, 1:33.08


Contact: Brian Laubscher
Sports Information Director
PO Drawer 928
Lexington, VA 24450
Phone: 540-463-8670