Trident Washington and Lee Athletics
 
Athletics Home Athletic Teams Facilities Hall of Fame Sports Releases Contact Sports Information Directions Physical Education Staff Directory Club Sports



 
Event 1  Women 200 Yard Free Relay Team Relay Finals Time 
A - Final
1 RMC A 1:42.35
2 RMWC A 1:43.23
3 W&L A 1:43.28
4 ASC A 1:45.22
5 MBC A 1:51.42
6 GC A 1:51.78
7 CND A 1:53.09
8 SBC A 1:56.39
B - Final
9 HU A 1:55.54
10 ASU A 2:04.21 

Event 1  Women 200 Yard Free Relay Team Relay Prelim Time 

Preliminaries
1 RMC A 1:44.36
2 W&L A 1:45.79
3 RMWC A 1:45.86
4 ASC A 1:45.87
5 GC A 1:51.22
6 MBC A 1:53.12
7 CND A 1:53.13
8 SBC A 1:54.27 9 HU A 1:58.42
10 ASU A 2:06.09 

Event 2  Women 500 Yard Free Name Yr         Team Finals Time 
A - Final
1 Pearsall, Tiffany  SO RMC 5:10.65
2 Kimble, Mandi K  SR W&L 5:32.54
3 Bloom, Sarah T  FR W&L 5:38.21
4 Leedom, Kimberly  JR RMC 5:38.73
5 Porter, Heather  FR RMC 5:40.47
6 Notestine, Dana  SO ASC 5:40.80
7 Dougherty, Erin M  SR W&L 5:50.67
8 Green, Jackie L  SR W&L 5:51.24

B - Final
9 Darrell, Leigh  SO SBC 6:07.39
10 Fisher, Tasia S  JR W&L 6:13.75
11 Hishta, Kelly M  FR W&L 6:20.15
12 Jennings, Heather  SO RMWC 6:20.67
13 Russo, Michele  SR CND 6:25.28
14 Schneller, Jennifer  SO RMC 6:29.67
15 Waldt, Becky  JR CND 6:39.14
16 O'Loughlin, Clare  FR RMC 6:43.60 

Event 2  Women 500 Yard Free Name Yr         Team Prelim Time 
Preliminaries

1 Pearsall, Tiffany  SO RMC 5:19.79
2 Kimble, Mandi K  SR W&L 5:36.75
3 Leedom, Kimberly  JR RMC 5:43.38
4 Bloom, Sarah T  FR W&L 5:44.00
5 Porter, Heather  FR RMC 5:44.83
6 Notestine, Dana  SO ASC 5:46.77
7 Dougherty, Erin M  SR W&L 5:51.19
8 Green, Jackie L  SR W&L 5:54.03 
9 Darrell, Leigh  SO SBC 6:07.12
10 Fisher, Tasia S  JR W&L 6:10.08
11 Jennings, Heather  SO RMWC 6:12.93
12 Schneller, Jennifer  SO RMC 6:28.20
13 Hishta, Kelly M  FR W&L 6:31.25
14 Russo, Michele  SR CND 6:31.99
15 O'Loughlin, Clare  FR RMC 6:42.01
16 Waldt, Becky  JR CND 6:42.80 
17 Grune, Ruth  SO ASC 6:51.93
18 Wilson, Dianah  SO CND 7:00.60 
19 Wolfrom, Mindy  JR SBC 7:06.24
20 Smith, Lauren Ashley  FR ASC 7:11.38
21 Porter, Lara  SR GC 7:16.63
22 Hanes, Kate  SO GC 7:35.13
23 Foskey, Amanda  JR MBC 7:48.67
24 Cardillo, Kristen  SR MBC 8:30.40
25 Norman, Hillary  SO MBC 8:52.41 

Event 3  Women 200 Yard IM Name Yr         Team Finals Time 
A - Final

1 Ewalt, Erin  SO RMC 2:12.45
2 Thomason, Kate  JR ASC 2:19.49
3 Sauter, Abbie A  FR W&L 2:20.60
4 Zvonar, Amy  SR ASC 2:20.87
5 Westerman, Laura L  JR W&L 2:22.64
6 Krutko, Yevheniya  FR ASC 2:23.24
7 Frye, Maggie  FR RMC 2:28.06
8 Jeffers, Kelsey  FR SBC 2:28.81

B - Final

9 Libbon, Christina  SO CND 2:24.84
10 Wilson, Marly  SO HU 2:25.15
11 Brosenne, Mary  SO ASU 2:34.12
12 Kukla, Jennifer  SR MBC 2:36.70
13 Davis, Ashley  SO GC 2:38.26
14 Szamota, Stephanie  SO RMC 2:43.46
15 Chilmonik, Kim  FR RMWC 2:54.32
16 Irvin, Kelsey  SO RMWC 2:55.53 

Event 3  Women 200 Yard IM Name Yr         Team Prelim Time 
Preliminaries

1 Ewalt, Erin  SO RMC 2:15.24
2 Thomason, Kate  JR ASC 2:20.78
3 Westerman, Laura L  JR W&L 2:22.27
4 Krutko, Yevheniya  FR ASC 2:22.32
5 Zvonar, Amy  SR ASC 2:23.40
6 Sauter, Abbie A  FR W&L 2:23.85
7 Frye, Maggie  FR RMC 2:25.67
8 Jeffers, Kelsey  FR SBC 2:27.45 
9 Libbon, Christina  SO CND 2:27.62
10 Wilson, Marly  SO HU 2:32.74
11 Brosenne, Mary  SO ASU 2:36.35
12 Davis, Ashley  SO GC 2:38.41
13 Kukla, Jennifer  SR MBC 2:38.49
14 Szamota, Stephanie  SO RMC 2:43.53
15 Irvin, Kelsey  SO RMWC 2:53.26
16 Chilmonik, Kim  FR RMWC 2:56.27 
17 Riegel, Nicole  JR CND 2:57.36
18 Neas, Kayte  SO HU 2:57.77 
19 McEwan, Jess  SR HU 2:58.72
20 Lea, Susan  SO SBC 3:10.85
21 Smith, Christy  JR GC 3:44.88 

Event 4  Women 50 Yard Free Name Yr         Team Finals Time 
A - Final

1 Cuellar, Lourdes  SR RMWC 24.89
2 Belch, Elizabeth  SR RMC 25.14
3 Conrad, Lesley  SR ASC 25.38
4 Holda, Kristine L  SO W&L 25.61
5 Boyd, Sharon  FR GC 25.99
6 Parrow, Becca  SR CND 26.57
7 LaFleur, Suzie M  JR W&L 26.58
8 Akida, Keturah E  SO W&L 27.04
B - Final
9 Guthrie, Brittany  SO RMWC 26.67
10 Edmonds, Kim  FR RMWC 26.81
11 Redmann, Veronika  SO RMWC 27.09
12 Hawks, Ashley  SR ASU 27.25
13 McIntyre, Casey  FR ASC 27.40
14 Bethea, Catherine  FR GC 27.67
15 Fridley, Amanda  SO RMC 27.80
--- Carman, Jenny  SR MBC DQ 

Event 4  Women 50 Yard Free Name Yr         Team Prelim Time 
Preliminaries

1 Belch, Elizabeth  SR RMC 25.13
2 Cuellar, Lourdes  SR RMWC 25.65
3 Holda, Kristine L  SO W&L 25.71
4 Parrow, Becca  SR CND 25.76
5 Boyd, Sharon  FR GC 25.81
6 Conrad, Lesley  SR ASC 26.02
7 Akida, Keturah E  SO W&L 26.44
8 LaFleur, Suzie M  JR W&L 26.65 
9 Guthrie, Brittany  SO RMWC 26.92
10 Edmonds, Kim  FR RMWC 27.02
11 Redmann, Veronika  SO RMWC 27.17
12 McIntyre, Casey  FR ASC 27.18
13 Hawks, Ashley  SR ASU 27.26 
14 Carman, Jenny  SR MBC 27.41
15 Bethea, Catherine  FR GC 27.58
16 Fridley, Amanda  SO RMC 28.29 
17 Ishikawa, Reiko  SR MBC 28.34
18 Petit, Mary  FR HU 28.54 
19 Hollingworth, Josanne  FR RMWC 28.78
20 Mittelholtz, Elsa  FR SBC 29.36
21 Sadowski, Dacia  FR RMWC 29.61
22 Pottmeyer, Rachel  SR SBC 30.13
23 Bell, Amy  SR GC 30.34
24 Tokic, Maja  FR ASC 30.63
25 Puntervold, Kiki  SR ASC 31.08
26 Norris, Stephanie  FR SBC 31.13
27 Strader, Cherilyn  FR GC 31.58
28 Harris, Mary M  FR W&L 31.82
29 Alfonso, Natalia  SO HU 32.04
30 Lewinstein, Elise  FR RMWC 32.26
31 Reuter, Hannah  SO ASC 32.36
32 Belton, Aislinn  SO ASC 32.61
33 Neal, Samantha  FR ASU 37.52 

Event 5  Women 400 Yard Medley Relay Team Relay Finals Time 
A - Final

1 RMC A 4:02.02
2 W&L A 4:14.32
3 ASC A 4:18.40
4 MBC A 4:37.29
5 CND A 4:39.23
6 SBC A 4:49.57
7 HU A 5:14.55
--- RMWC A DQ
B - Final
--- GC A DQ 

Event 5  Women 400 Yard Medley Relay Team Relay Prelim Time 
Preliminaries

1 RMC A 4:17.33
2 W&L A 4:17.55
3 ASC A 4:20.43
4 RMWC A 4:22.24
5 MBC A 4:39.71
6 CND A 4:41.31
7 SBC A 4:49.93
8 HU A 5:14.45 9 GC A 5:57.07

 Event 6  Women 200 Yard Medley Relay Team Relay Finals Time 
A - Final

1 RMC A 1:53.10
2 W&L A 1:55.56
3 ASC A 1:58.29
4 RMWC A 1:59.52
5 MBC A 2:06.64
6 CND A 2:07.28
7 SBC A 2:12.92
8 GC A 2:13.03
B - Final
9 ASU A 2:13.79
10 HU A 2:23.58 

Event 6  Women 200 Yard Medley Relay Team Relay Prelim Time 
Preliminaries

1 W&L A 1:58.30
2 ASC A 1:59.02
3 RMWC A 2:01.76
4 RMC A 2:06.08
5 MBC A 2:06.29
6 CND A 2:09.36
7 GC A 2:11.72
8 SBC A 2:12.45 9 HU A 2:14.50
10 ASU A 2:15.42 

Event 7  Women 400 Yard IM Name Yr         Team Finals Time 
A - Final

1 Ewalt, Erin  SO RMC 4:38.95
2 Kimble, Mandi K  SR W&L 4:57.84
3 Ware, Jessica  SO RMWC 4:57.95
4 Krutko, Yevheniya  FR ASC 5:00.13
5 Bloom, Sarah T  FR W&L 5:05.73
6 Fenner, Shona  FR MBC 5:08.38
7 Leedom, Kimberly  JR RMC 5:08.63
8 Sauer, Beth P  SO W&L 5:09.76

B - Final

9 Libbon, Christina  SO CND 5:08.41
10 Porter, Heather  FR RMC 5:09.67
11 Mitchell, Molly  SO SBC 5:21.53
12 Dougherty, Erin M  SR W&L 5:23.63
13 Meade, Joanna  SO SBC 5:41.06
14 Moe, Birget  SO RMWC 5:45.30
15 Arnold, Kat  SR RMWC 5:57.15
16 Russo, Michele  SR CND 5:58.24 

Event 7  Women 400 Yard IM Name Yr         Team Prelim Time 
Preliminaries

1 Ewalt, Erin  SO RMC 4:47.33
2 Kimble, Mandi K  SR W&L 5:02.42
3 Krutko, Yevheniya  FR ASC 5:03.15
4 Ware, Jessica  SO RMWC 5:04.00
5 Fenner, Shona  FR MBC 5:09.97
6 Bloom, Sarah T  FR W&L 5:10.74
7 Sauer, Beth P  SO W&L 5:11.83
8 Leedom, Kimberly  JR RMC 5:12.55 
9 Porter, Heather  FR RMC 5:14.44
10 Libbon, Christina  SO CND 5:16.15
11 Dougherty, Erin M  SR W&L 5:27.25
12 Mitchell, Molly  SO SBC 5:30.82
13 Meade, Joanna  SO SBC 5:42.43
14 Moe, Birget  SO RMWC 5:44.23
15 Arnold, Kat  SR RMWC 5:56.29
16 Russo, Michele  SR CND 6:01.65 
17 Durfey, Autum  FR RMWC 6:04.24
18 Fiske, Brandi  SR RMWC 6:22.01 
19 Riegel, Nicole  JR CND 6:23.80
--- Chilmonik, Kim  FR RMWC DQ

Event 8  Women 100 Yard Fly Name Yr         Team Finals Time 
A - Final

1 Belch, Elizabeth  SR RMC 59.54
2 Cuellar, Lourdes  SR RMWC 1:00.43
3 Conrad, Lesley  SR ASC 1:00.92
4 Frye, Maggie  FR RMC 1:02.37
5 Thomason, Kate  JR ASC 1:02.90
6 Duff, Katie  FR RMC 1:03.26
7 Boyd, Sharon  FR GC 1:04.45
8 Green, Jackie L  SR W&L 1:05.65

B - Final

9 McIntyre, Casey  FR ASC 1:06.13
10 LaFleur, Suzie M  JR W&L 1:06.59
11 Spicer, Katie  SO MBC 1:09.89
12 Petit, Mary  FR HU 1:13.28
13 Meade, Joanna  SO SBC 1:16.45
14 McClurg, Sarah  SR HU 1:17.86
15 Sadowski, Dacia  FR RMWC 1:19.65
16 Irvin, Kelsey  SO RMWC 1:20.90 

Event 8  Women 100 Yard Fly Name Yr         Team Prelim Time 
Preliminaries

1 Belch, Elizabeth  SR RMC 1:01.13
2 Conrad, Lesley  SR ASC 1:01.74
3 Frye, Maggie  FR RMC 1:03.02
3 Boyd, Sharon  FR GC 1:03.02
5 Thomason, Kate  JR ASC 1:03.46
6 Cuellar, Lourdes  SR RMWC 1:03.73
7 Duff, Katie  FR RMC 1:04.09
8 Green, Jackie L  SR W&L 1:06.44 
9 McIntyre, Casey  FR ASC 1:06.61
10 LaFleur, Suzie M  JR W&L 1:07.02
11 Spicer, Katie  SO MBC 1:10.79
12 Meade, Joanna  SO SBC 1:17.32
13 Petit, Mary  FR HU 1:18.20
14 McClurg, Sarah  SR HU 1:19.20
15 Sadowski, Dacia  FR RMWC 1:20.24
16 Irvin, Kelsey  SO RMWC 1:21.04 
17 Norman, Hillary  SO MBC 1:44.05
--- Carman, Jenny  SR MBC X1:08.23
--- Smith, Christy  JR GC DQ 

Event 9  Women 200 Yard Free Name Yr         Team Finals Time 
A - Final

1 Pearsall, Tiffany  SO RMC 1:54.11
2 Holda, Kristine L  SO W&L 2:00.25
3 Westerman, Laura L  JR W&L 2:05.83
4 Notestine, Dana  SO ASC 2:08.04
5 Wilson, Marly  SO HU 2:10.36
6 Bethea, Catherine  FR GC 2:10.37
7 Guthrie, Brittany  SO RMWC 2:14.26
8 Long, Katie H  FR W&L 2:16.41

B - Final

9 Darrell, Leigh  SO SBC 2:17.55
10 Jennings, Heather  SO RMWC 2:19.23
11 Hishta, Kelly M  FR W&L 2:19.68
12 Spicer, Katie  SO MBC 2:21.34
13 Ishikawa, Reiko  SR MBC 2:22.06
14 Arnold, Kat  SR RMWC 2:23.06
15 Schneller, Jennifer  SO RMC 2:24.64
16 O'Loughlin, Clare  FR RMC 2:28.67 

Event 9  Women 200 Yard Free Name Yr         Team Prelim Time 
Preliminaries

1 Pearsall, Tiffany  SO RMC 1:57.06
2 Holda, Kristine L  SO W&L 2:02.51
3 Westerman, Laura L  JR W&L 2:06.68
4 Notestine, Dana  SO ASC 2:08.74
5 Bethea, Catherine  FR GC 2:10.47
6 Guthrie, Brittany  SO RMWC 2:12.44
7 Wilson, Marly  SO HU 2:14.85
8 Long, Katie H  FR W&L 2:16.19 
9 Darrell, Leigh  SO SBC 2:17.94
10 Spicer, Katie  SO MBC 2:20.24
11 Jennings, Heather  SO RMWC 2:22.83
12 Arnold, Kat  SR RMWC 2:23.38
13 Ishikawa, Reiko  SR MBC 2:23.82
14 Hishta, Kelly M  FR W&L 2:24.06
15 Schneller, Jennifer  SO RMC 2:25.94
16 O'Loughlin, Clare  FR RMC 2:29.26 
17 Grune, Ruth  SO ASC 2:31.29
18 Norris, Stephanie  FR SBC 2:37.31 
19 Wilson, Dianah  SO CND 2:39.41
20 Hanes, Kate  SO GC 2:47.26
21 Casey, Elisabeth  SO ASC 2:59.14
--- Hawks, Ashley  SR ASU DQ 

Event 10  Women 100 Yard Breast Name Yr         Team Finals Time 
A - Final

1 Duff, Katie  FR RMC 1:08.57
2 Fenner, Shona  FR MBC 1:12.35
3 Sauter, Abbie A  FR W&L 1:13.01
4 Zvonar, Amy  SR ASC 1:13.18
5 Sauer, Beth P  SO W&L 1:13.84
6 Edmonds, Kim  FR RMWC 1:14.09
7 Hawks, Ashley  SR ASU 1:15.39
8 Kukla, Jennifer  SR MBC 1:16.09

B - Final

9 Fisher, Tasia S  JR W&L 1:15.33
10 Fridley, Amanda  SO RMC 1:17.68
11 Redmann, Veronika  SO RMWC 1:17.70
12 Long, Amanda  FR CND 1:19.21
13 Tokic, Maja  FR ASC 1:25.61
14 Alfonso, Natalia  SO HU 1:26.46
15 Fiske, Brandi  SR RMWC 1:27.16
16 Puntervold, Kiki  SR ASC 1:27.96 

Event 10  Women 100 Yard Breast Name Yr         Team Prelim Time 
Preliminaries

1 Duff, Katie  FR RMC 1:08.29
2 Fenner, Shona  FR MBC 1:12.81
3 Zvonar, Amy  SR ASC 1:13.06
4 Sauter, Abbie A  FR W&L 1:13.60
5 Sauer, Beth P  SO W&L 1:13.63
6 Edmonds, Kim  FR RMWC 1:14.49
7 Hawks, Ashley  SR ASU 1:15.52
8 Kukla, Jennifer  SR MBC 1:15.53 
9 Fisher, Tasia S  JR W&L 1:16.64
10 Long, Amanda  FR CND 1:19.40
11 Redmann, Veronika  SO RMWC 1:19.97
12 Fridley, Amanda  SO RMC 1:20.60
13 Tokic, Maja  FR ASC 1:25.56
14 Fiske, Brandi  SR RMWC 1:26.05
15 Puntervold, Kiki  SR ASC 1:27.00
16 Alfonso, Natalia  SO HU 1:28.08 
17 Neal, Samantha  FR ASU 1:28.65
18 Chen, Jenny  SO MBC 1:29.22 
19 Smith, Lauren Ashley  FR ASC 1:30.92
20 Mittelholtz, Elsa  FR SBC 1:31.01
21 Schnebele, Annalee  SR MBC 1:31.52
22 McEwan, Jess  SR HU 1:31.98
23 Meier, Jan  SO ASU 1:33.68
24 Neas, Kayte  SO HU 1:34.67
25 Strader, Cherilyn  FR GC 1:36.22
26 Lea, Susan  SO SBC 1:36.43
27 Harmon, Amanda  FR MBC 1:37.53
 
Event 11  Women 100 Yard Back Name Yr         Team Finals Time 
A - Final

1 Belch, Elizabeth  SR RMC 1:01.68
2 Akida, Keturah E  SO W&L 1:02.75
3 Parrow, Becca  SR CND 1:04.43
4 Hirsch, Sara  SO RMC 1:05.51
5 Brosenne, Mary  SO ASU 1:06.11
6 Long, Katie H  FR W&L 1:07.34
7 Jeffers, Kelsey  FR SBC 1:07.46
8 Graff, Claire  FR W&L 1:11.40

B - Final

9 Davis, Ashley  SO GC 1:11.72
10 Szamota, Stephanie  SO RMC 1:13.73
11 Durfey, Autum  FR RMWC 1:15.38
12 Mullin, Heather  JR CND 1:16.46
13 Hollingworth, Josanne  FR RMWC 1:16.99
14 Moline, Andrea  FR RMWC 1:20.91
15 Belton, Aislinn  SO ASC 1:21.41
16 Porter, Lara  SR GC 1:23.13 

Event 11  Women 100 Yard Back Name Yr         Team Prelim Time 
Preliminaries

1 Belch, Elizabeth  SR RMC 1:04.20
2 Parrow, Becca  SR CND 1:05.09
3 Akida, Keturah E  SO W&L 1:05.54
4 Hirsch, Sara  SO RMC 1:05.91
5 Brosenne, Mary  SO ASU 1:05.97
6 Long, Katie H  FR W&L 1:06.47
7 Jeffers, Kelsey  FR SBC 1:07.77
8 Graff, Claire  FR W&L 1:10.53 
9 Davis, Ashley  SO GC 1:12.02
10 Szamota, Stephanie  SO RMC 1:14.37
11 Mullin, Heather  JR CND 1:14.76
12 Durfey, Autum  FR RMWC 1:15.60
13 Hollingworth, Josanne  FR RMWC 1:18.21
14 Moline, Andrea  FR RMWC 1:18.64
15 Forsythe, Anne  JR MBC 1:19.51
16 Belton, Aislinn  SO ASC 1:21.69 
17 Porter, Lara  SR GC 1:22.00
18 Lewinstein, Elise  FR RMWC 1:24.26 
19 Foskey, Amanda  JR MBC 1:24.87
20 Harris, Mary M  FR W&L 1:26.35
21 Reuter, Hannah  SO ASC 1:30.15
22 Casey, Elisabeth  SO ASC 1:31.80
23 Chen, Jenny  SO MBC 1:34.89
24 Harmon, Amanda  FR MBC 1:37.00
25 Norman, Hillary  SO MBC 1:43.16 

Event 12  Women 800 Yard Free Relay Team Relay Finals Time 

1 RMC A 8:08.00
2 W&L A 8:31.75
3 ASC A 8:42.04
4 GC A 9:12.04
5 RMWC A 9:16.02
6 SBC A 9:34.72
7 HU A 9:42.88
8 CND A 10:12.98 

Event 13  Women 1650 Yard Free Name Yr         Team Finals Time 
1 Kimble, Mandi K  SR W&L 19:05.85
2 Hirsch, Sara  SO RMC 19:16.65
3 Leedom, Kimberly  JR RMC 19:22.21
4 Notestine, Dana  SO ASC 19:37.54
5 Bloom, Sarah T  FR W&L 19:44.67
6 Porter, Heather  FR RMC 19:53.06
7 Dougherty, Erin M  SR W&L 20:00.84
8 Mitchell, Molly  SO SBC 20:44.09
9 Moe, Birget  SO RMWC 21:32.73
10 Darrell, Leigh  SO SBC 21:55.86
11 Russo, Michele  SR CND 22:05.53
12 Grune, Ruth  SO ASC 22:33.67
13 Waldt, Becky  JR CND 22:54.74
14 Riegel, Nicole  JR CND 23:50.58
15 Wolfrom, Mindy  JR SBC 24:19.60
16 Cardillo, Kristen  SR MBC 28:43.57 

Event 14  Women 200 Yard Back Name Yr         Team Finals Time 
A - Final

1 Ewalt, Erin  SO RMC 2:10.60
2 Thomason, Kate  JR ASC 2:18.13
3 Akida, Keturah E  SO W&L 2:21.77
4 Long, Katie H  FR W&L 2:22.76
5 Ware, Jessica  SO RMWC 2:22.81
6 Edmonds, Kim  FR RMWC 2:24.52
7 Hirsch, Sara  SO RMC 2:24.86
8 Jeffers, Kelsey  FR SBC 2:26.70

B - Final

9 Mitchell, Molly  SO SBC 2:30.60
10 Davis, Ashley  SO GC 2:34.01
11 Graff, Claire  FR W&L 2:34.06
12 Long, Amanda  FR CND 2:36.73
13 Mullin, Heather  JR CND 2:41.34
14 Szamota, Stephanie  SO RMC 2:42.88
15 Durfey, Autum  FR RMWC 2:45.22
16 Arnold, Kat  SR RMWC 2:47.07 

Event 14  Women 200 Yard Back Name Yr         Team Prelim Time 
Preliminaries

1 Ewalt, Erin  SO RMC 2:10.67
2 Hirsch, Sara  SO RMC 2:21.04
3 Akida, Keturah E  SO W&L 2:21.25
4 Thomason, Kate  JR ASC 2:22.68
5 Long, Katie H  FR W&L 2:24.30
6 Jeffers, Kelsey  FR SBC 2:26.40
7 Edmonds, Kim  FR RMWC 2:27.69
8 Ware, Jessica  SO RMWC 2:27.74 
9 Mitchell, Molly  SO SBC 2:29.95
10 Graff, Claire  FR W&L 2:33.24
11 Davis, Ashley  SO GC 2:34.41
12 Long, Amanda  FR CND 2:39.33
13 Szamota, Stephanie  SO RMC 2:44.15
14 Mullin, Heather  JR CND 2:44.41
15 Arnold, Kat  SR RMWC 2:46.05
16 Durfey, Autum  FR RMWC 2:48.42 
17 McClurg, Sarah  SR HU 2:51.24
18 Moline, Andrea  FR RMWC 2:55.21 
19 Belton, Aislinn  SO ASC 2:56.75
20 Waldt, Becky  JR CND 2:58.00
21 Hollingworth, Josanne  FR RMWC 2:59.42
22 Porter, Lara  SR GC 2:59.44
23 Lewinstein, Elise  FR RMWC 3:01.86
24 Casey, Elisabeth  SO ASC 3:21.73 

Event 15  Women 100 Yard Free Name Yr         Team Finals Time 
A - Final

1 Pearsall, Tiffany  SO RMC 52.65
2 Holda, Kristine L  SO W&L 54.86
3 Parrow, Becca  SR CND 55.77
4 LaFleur, Suzie M  JR W&L 57.79
5 Redmann, Veronika  SO RMWC 58.52
6 Guthrie, Brittany  SO RMWC 58.80
7 Bethea, Catherine  FR GC 59.59
8 McIntyre, Casey  FR ASC 59.91

B - Final

9 Ishikawa, Reiko  SR MBC 1:00.15
10 Petit, Mary  FR HU 1:00.17
11 Hishta, Kelly M  FR W&L 1:03.06
12 Mittelholtz, Elsa  FR SBC 1:04.11
13 Bell, Amy  SR GC 1:05.10
14 Graff, Claire  FR W&L 1:05.14
15 Schneller, Jennifer  SO RMC 1:05.16
16 O'Loughlin, Clare  FR RMC 1:06.56 

Event 15  Women 100 Yard Free Name Yr         Team Prelim Time 
Preliminaries

1 Pearsall, Tiffany  SO RMC 53.41
2 Holda, Kristine L  SO W&L 56.53
3 Parrow, Becca  SR CND 56.60
4 LaFleur, Suzie M  JR W&L 57.95
5 Guthrie, Brittany  SO RMWC 58.09
6 McIntyre, Casey  FR ASC 59.45
7 Bethea, Catherine  FR GC 59.61
8 Redmann, Veronika  SO RMWC 1:00.60 
9 Ishikawa, Reiko  SR MBC 1:01.65
10 Petit, Mary  FR HU 1:01.75
11 Graff, Claire  FR W&L 1:03.10
12 Mittelholtz, Elsa  FR SBC 1:04.18
13 Hishta, Kelly M  FR W&L 1:04.24
14 Bell, Amy  SR GC 1:06.10
15 Schneller, Jennifer  SO RMC 1:06.11
16 O'Loughlin, Clare  FR RMC 1:07.50 
17 Pottmeyer, Rachel  SR SBC 1:08.19
18 Norris, Stephanie  FR SBC 1:09.17 
19 Tokic, Maja  FR ASC 1:09.61
20 Harris, Mary M  FR W&L 1:10.16
21 Smith, Lauren Ashley  FR ASC 1:11.88
22 Wilson, Dianah  SO CND 1:12.02
23 Foskey, Amanda  JR MBC 1:13.27
24 Strader, Cherilyn  FR GC 1:14.02
25 Hanes, Kate  SO GC 1:15.65
26 Reuter, Hannah  SO ASC 1:16.22
27 Harmon, Amanda  FR MBC 1:21.96 

Event 16  Women 200 Yard Breast Name Yr         Team Finals Time 
A - Final

1 Duff, Katie  FR RMC 2:32.01
2 Fenner, Shona  FR MBC 2:34.87
3 Sauter, Abbie A  FR W&L 2:36.54
4 Zvonar, Amy  SR ASC 2:36.87
5 Fisher, Tasia S  JR W&L 2:37.80
6 Sauer, Beth P  SO W&L 2:38.44
7 Libbon, Christina  SO CND 2:45.74
8 Kukla, Jennifer  SR MBC 2:49.80

B - Final

9 Fridley, Amanda  SO RMC 2:47.59
10 Long, Amanda  FR CND 2:54.85
11 Fiske, Brandi  SR RMWC 3:03.23
12 Alfonso, Natalia  SO HU 3:06.81
13 Puntervold, Kiki  SR ASC 3:10.39
14 Chen, Jenny  SO MBC 3:11.20
15 Schnebele, Annalee  SR MBC 3:14.11
16 McEwan, Jess  SR HU 3:17.88 

Event 16  Women 200 Yard Breast Name Yr         Team Prelim Time 
Preliminaries

1 Duff, Katie  FR RMC 2:32.70
2 Fenner, Shona  FR MBC 2:35.87
3 Sauter, Abbie A  FR W&L 2:38.39
4 Zvonar, Amy  SR ASC 2:39.58
5 Sauer, Beth P  SO W&L 2:39.69
6 Fisher, Tasia S  JR W&L 2:40.98
7 Libbon, Christina  SO CND 2:45.78
8 Kukla, Jennifer  SR MBC 2:47.63 
9 Fridley, Amanda  SO RMC 2:50.18
10 Long, Amanda  FR CND 2:58.17
11 Fiske, Brandi  SR RMWC 3:03.99
12 Alfonso, Natalia  SO HU 3:08.50
13 Puntervold, Kiki  SR ASC 3:09.60
14 Chen, Jenny  SO MBC 3:10.34
15 Schnebele, Annalee  SR MBC 3:11.68
16 McEwan, Jess  SR HU 3:15.50 
17 Neas, Kayte  SO HU 3:18.29
18 Lea, Susan  SO SBC 3:31.16 

Event 17  Women 200 Yard Fly Name Yr         Team Finals Time 
A - Final

1 Cuellar, Lourdes  SR RMWC 2:15.55
2 Conrad, Lesley  SR ASC 2:18.51
3 Krutko, Yevheniya  FR ASC 2:21.70
4 Boyd, Sharon  FR GC 2:22.69
5 Ware, Jessica  SO RMWC 2:22.98
6 Westerman, Laura L  JR W&L 2:25.34
7 Green, Jackie L  SR W&L 2:29.79
8 Frye, Maggie  FR RMC 2:29.83

B - Final

9 Wilson, Marly  SO HU 2:29.78
10 Spicer, Katie  SO MBC 2:38.48
11 Moe, Birget  SO RMWC 2:48.28
12 Meade, Joanna  SO SBC 2:56.26
13 McClurg, Sarah  SR HU 2:56.55
14 Chilmonik, Kim  FR RMWC 2:58.48
15 Moline, Andrea  FR RMWC 3:03.07
16 Irvin, Kelsey  SO RMWC 3:09.05 

Event 17  Women 200 Yard Fly Name Yr         Team Prelim Time 
Preliminaries

1 Conrad, Lesley  SR ASC 2:18.98
2 Cuellar, Lourdes  SR RMWC 2:19.45
3 Krutko, Yevheniya  FR ASC 2:20.13
4 Boyd, Sharon  FR GC 2:22.30
5 Ware, Jessica  SO RMWC 2:25.13
6 Frye, Maggie  FR RMC 2:27.34
7 Green, Jackie L  SR W&L 2:27.80
8 Westerman, Laura L  JR W&L 2:32.41 
9 Wilson, Marly  SO HU 2:36.89
10 Spicer, Katie  SO MBC 2:43.86
11 Moe, Birget  SO RMWC 2:49.51
12 Meade, Joanna  SO SBC 2:54.03
13 Chilmonik, Kim  FR RMWC 2:57.24
14 McClurg, Sarah  SR HU 3:01.07
15 Moline, Andrea  FR RMWC 3:02.89
16 Irvin, Kelsey  SO RMWC 3:06.05 
17 Mullin, Heather  JR CND 3:09.66
18 Pottmeyer, Rachel  SR SBC 3:13.92 
19 Sadowski, Dacia  FR RMWC 3:15.58
20 Wolfrom, Mindy  JR SBC 3:34.13
21 Cardillo, Kristen  SR MBC 3:47.03
22 Smith, Christy  JR GC 3:53.24
--- Carman, Jenny  SR MBC X2:38.33 

Event 18  Women 400 Yard Free Relay Team Relay Finals Time 
A - Final

1 RMC A 3:39.81
2 W&L A 3:47.58
3 RMWC A 3:50.89
4 ASC A 3:53.08
5 GC A 4:08.90
6 CND A 4:10.64
7 MBC A 4:11.71
8 HU A 4:36.26 

Event 18  Women 400 Yard Free Relay Team Relay Prelim Time 
Preliminaries

1 RMC A 3:51.61
2 W&L A 3:58.40
3 ASC A 4:06.46
4 GC A 4:11.27
5 CND A 4:13.01
6 MBC A 4:16.17
7 RMWC A 4:21.22
8 HU A 4:38.85 --- SBC A DQ


Contact: Brian Laubscher
Sports Information Director
PO Drawer 928
Lexington, VA 24450
Phone: 540-463-8670