Trident Washington and Lee Athletics
 
Athletics Home Athletic Teams Facilities Hall of Fame Sports Releases Contact Sports Information Directions Physical Education Staff Directory Club Sports


Event 1 Women 200 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time
1 DC A 1:57.54
2 DC B 2:02.94
3 WL A 2:03.51
4 DC C 2:06.73

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time
1 WL A 1:44.11
2 DC A 1:44.66
3 DC B 1:46.75

Event 3 Women 1000 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Baillie, Lindsey SR DC 11:39.63
2 Ornitz, Amanda FR DC 11:51.33
3 Harrigan, Kaitlin FR DC 11:59.46
4 Dougherty, Erin SR WL 12:15.56
5 McDevitt, Suzanne SO DC 12:27.06

Event 4 Men 1000 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Barrineau, Clark SO WL 10:27.45
2 Baxter, Bill SR DC 10:38.58
3 Lloyd, Andrew SO WL 10:47.34
4 Kretzer, Paul SR DC 11:00.85
5 Kerestes, Chris SR DC 12:03.09

Event 5 Women 200 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Tammany, Lauren JR DC 2:02.77
2 Holda, Kristine SO WL 2:03.28
3 McAndrew, Betsey SR DC 2:03.33
4 Cavanagh, Lily SO DC 2:10.10
5 Bloom, Sarah FR WL 2:10.40
6 Green, Jackie SR WL 2:13.88
7 Sellers, Saraah SR DC 2:15.52
8 Hishta, Kelly FR WL 2:29.36

Event 6 Men 200 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Ritter, Eric SR WL 1:51.08
2 Bobsein, Alex SR DC 1:52.59
3 Kimball, Everett FR DC 1:53.94
4 Laraia, Paul SR WL 1:54.12
5 Isaacs, Rob SO DC 1:54.15
6 Juster, Paul FR WL 2:02.65

Event 7 Women 50 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Foltz, Stacey FR DC 25.13
2 Plunkett, Bonnie SO DC 26.18
3 Fralinger, Meghan SO DC 26.29
4 LaFleur, Suzie JR WL 26.94
5 Akida, Keturah SO WL 27.66
6 Long, Katherine FR WL 28.36
7 Graff, Claire FR WL 29.25
8 Holcomb, Ashley FR DC 29.70

Event 8 Men 50 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Eberts, Ryan SR DC 22.28
2 Ginder, Michael FR WL 22.35
3 Cooper, Ben FR DC 22.64
4 Wood, Jason JR DC 23.23
5 Pike, Maxwell FR WL 23.50
6 McErlean, Michael FR WL 24.82
7 Croushore, David FR WL 24.86
8 Ziarko, Joe FR DC 24.90

Event 9 Women 200 Yard IM

Name Yr Team Finals Time
1 Studley, Tara FR DC 2:20.86
2 Kimble, Mandi SR WL 2:25.25
3 Parcell, Holly SR DC 2:28.77
4 Estabrook, Caroline SR DC 2:30.42
5 Westerman, Laura JR WL 2:31.86
6 Bernstein, Jennie JR DC 2:37.26

Event 10 Men 200 Yard IM

Name Yr Team Finals Time
1 Hayes, Kevin FR WL 2:05.83
2 Daugherty, Craig JR DC 2:06.25
3 Colby, Christopher JR WL 2:06.97
4 Ditzler, Mike JR DC 2:11.47
5 Accinelli, Benjamin FR WL 2:12.65
6 Keely, Jason FR DC 2:19.50

Event 11 Women 100 Yard Fly

Name Yr Team Finals Time
1 Mariner, Lisa JR DC 1:02.41
2 Vantosky, Alexa FR DC 1:03.53
3 Vaughan, Leslie SO DC 1:05.44
4 Sauter, Abbie FR WL 1:05.60
5 Green, Jackie SR WL 1:09.85
6 Ornitz, Amanda FR DC 1:11.54
7 Westerman, Laura JR WL 1:12.90

Event 12 Men 100 Yard Fly

Name Yr Team Finals Time
1 Catanese, Drew SR WL 54.30
2 Colby, Christopher JR WL 56.02
3 Mercatili, Phil FR DC 56.35
4 Evans, Reed SO WL 57.67
5 Bobsein, Alex SR DC 57.94
6 Druckenmiller, Jim SR DC 1:00.60

Event 13 Women 100 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Tammany, Lauren JR DC 56.06
2 Holda, Kristine SO WL 56.62
3 Dingman, Kim FR DC 58.97
4 LaFleur, Suzie JR WL 59.25
5 Cavanagh, Lily SO DC 59.41
6 Sellers, Saraah SR DC 1:03.66
7 Graff, Claire FR WL 1:03.73

Event 14 Men 100 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Ginder, Michael FR WL 49.40
2 Eberts, Ryan SR DC 49.72
3 Wood, Jason JR DC 49.96
4 Kimball, Everett FR DC 51.90
5 Pike, Maxwell FR WL 52.08
6 Croushore, David FR WL 56.84

Event 15 Women 100 Yard Back

Name Yr Team Finals Time
1 Powell, Nadine SR DC 1:03.08
2 Akida, Keturah SO WL 1:05.32
3 Kimble, Mandi SR WL 1:06.31
4 Scheno, Amanda SO DC 1:07.90
5 Baillie, Lindsey SR DC 1:08.65
6 Long, Katherine FR WL 1:08.79

Event 16 Men 100 Yard Back

Name Yr Team Finals Time
1 Ritter, Eric SR WL 55.55
2 Daugherty, Craig JR DC 56.91
3 Hayes, Kevin FR WL 57.53
4 Barnshaw, Jim SR DC 59.18
5 Colby, Christopher JR WL 1:04.78
6 Ziarko, Joe FR DC 1:04.81
7 Juster, Paul FR WL 1:06.69
8 Kerestes, Chris SR DC 1:07.90

Event 17 Women 500 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 McAndrew, Betsey SR DC 5:29.14
2 Plunkett, Bonnie SO DC 5:29.35
3 Estabrook, Caroline SR DC 5:44.15
4 Bloom, Sarah FR WL 5:50.80
5 Harrigan, Kaitlin FR DC 5:57.57
6 Dougherty, Erin SR WL 6:00.36
7 Green, Jackie SR WL 6:06.25

Event 18 Men 500 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Barrineau, Clark SO WL 5:05.71
2 Baxter, Bill SR DC 5:08.69
3 Laraia, Paul SR WL 5:13.03
4 Isaacs, Rob SO DC 5:13.76
5 Lloyd, Andrew SO WL 5:17.06
6 Kretzer, Paul SR DC 5:18.11

Event 19 Women 100 Yard Breast

Name Yr Team Finals Time
1 Studley, Tara FR DC 1:14.11
2 Sauter, Abbie FR WL 1:14.43
3 Dingman, Kim FR DC 1:16.37
4 Sauer, Beth SO WL 1:17.73
5 Bernstein, Jennie JR DC 1:17.77
6 Fisher, Tasia JR WL 1:18.58

Event 20 Men 100 Yard Breast

Name Yr Team Finals Time
1 Keely, Jason FR DC 1:06.49
2 Ditzler, Mike JR DC 1:06.80
3 Accinelli, Benjamin FR WL 1:06.86
4 Laraia, Paul SR WL 1:08.59
5 Druckenmiller, Jim SR DC 1:08.74

Event 21 Women 200 Yard Free Relay

Team Relay Finals Time
1 DC A 1:42.01
2 WL A 1:47.12
3 DC B 1:47.71
4 DC E 1:52.73
5 DC C 1:53.45
6 DC D 1:56.49

Event 22 Men 200 Yard Free Relay

Team Relay Finals Time
1 WL A 1:30.21
2 DC A 1:30.46
3 DC B 1:36.34
4 WL B 1:37.00
5 DC C 1:39.95


Contact: Brian Laubscher
Sports Information Director
PO Drawer 928
Lexington, VA 24450
Phone: 540-463-8670