Trident Washington and Lee Athletics
 
Athletics Home Athletic Teams Facilities Hall of Fame Sports Releases Contact Sports Information Directions Physical Education Staff Directory Club Sports


Event 1 Women 400 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time
1 W&L A 4:24.14
2 CU A 4:32.09
3 W&L B 5:11.69

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time
1 W&L A 3:46.49
2 CU 3:51.03
3 W&L B 4:25.32

Event 3 Women 1000 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Plantulli, Carly Jr. CU 11:42.9
2 Bloom, Sarah Fr. W&L 11:53.02
3 Glasgow, Emily Fr. CU 12:10.90
4 Dougerty, Erin Sr. W&L 12:17.00
5 Long, Katherine Fr. 12:35.58
6 Toye, Katherine Jr. CU 13:37.20

Event 4 Men 1000 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Accinelli, Ben Fr. W&L 10:46.53
2 Sander, James So. CU 11:09.38
3 Evans, Reed So. W&L 11:31.31
4 Kania, John Sr. CU 11:57.94
5 Aken, Scott Sr. CU 12:23.47

Event 5 Women 200 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Jenko, Kathy Jr. CU 2:02.81
2 Kimble, Mandi Sr. W&L 2:08.81
3 Green Jackie Sr. W&L 2:11.22
4 Glasgow, Emily Fr CU 2:12.44
5 Westerman, Laura Jr. W&L 2:15.40
6 Plantulli, Carly Jr. CU 2:17.19

Event 6 Men 200 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Ginder, Michael Fr. W&L 1:51.81
2 Czar, Paul So. CU 1:55.34
3 Lloyd, Andrew So. W&L 1:55.71
4 Totten, Christopher Fr. CU 1:57.38
5 Thibault, Greg So. 2:00.41
6 Pike Maxwell Fr. W&L 2:03.48

Event 7 Women 50 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Holda, Kristin So. W&L 26.16
2 McGinn, Elizabeth Fr. CU 26.47
3 Wall, Anji Sr. CU 26.72
4 LaFleur, Suzie Jr. W&L 27.09
5 Akida, Keturah So. W&L 27.17
6 Sweeney, Colleen Fr. CU 28.08

Event 8 Men 50 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Horstman, Jim Jr. CU 22.00
2 Ritter, Eric Sr. W&L 22.56
3 Gyurisin, Steve So. CU 23.72
4 Green, Joe So. W&L 23.77
5 Hayes, Kevin Fr. W&L 23.94
6 Joseph, Kyle Fr. CU 24.46

Event 9 Women 200 Yard IM
Name Yr Team Finals Time
1 Sauter, Abbie Fr. W&L 2:20.15
2 Speicher, Stephanie Fr. CU 2:21.25
3 Kimble, Mandi Sr. W&L 2:25.17
4 Bloom, Sarah Fr. W&L 2:26.37
5 Edwards, Leslie So. CU 2:26.66
6 Neil, Erin Fr. CU 2:34.31

Event 10 Men 200 Yard IM

Name Yr Team Finals Time
1 Colby, Christopher Jr. W&L 2:08.92
2 Laraia, Paul Sr. W&L 2:10.25
3 Bishoff, Rick Fr. CU 2:11.09
4 Giannobile, William Jr. CU 2:13.35
5 Creazzo, Tim Jr. CU 2:15.36
6 Catanese, Drew Sr. W&L 2:17.33

Event 11 Women 200 Yard Fly
Name Yr Team Finals Time
1 Speicher, Stephanie Fr. CU 2:22.16
2 Plantulli, Carly, Jr. CU 2:31.68
3 Westerman, Laura, Jr. W&L 2:35.53
4 Green, Jackie Sr. W&L 2:36.42
5 Burke, Kelly Sr. CU 2:42.08
6 Salter, Michelle Fr. W&L 2:59.51

Event 12 Men 200 Yard Fly
Name Yr Team Finals Time
1 Laraia, Paul Sr. W&L 2:08.16
2 Catanese, Drew Sr. W&L 2:12.93
3 Giannoble, William Jr. CU 2:14.00
4 Aken, Scott So. CU 2:24.35
5

Event 13 Women 100 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Jenko, Kelly Jr. CU 55.28
2 Holda, Kristie So. W&L 55.91
3 LaFleur, Suzie Jr. W&L 59.40
4 Wall, Anji Sr. CU 1:00.12
5 Sweeney, Colleen Fr. CU 1:01.23
6 Claire, Graff Fr. W&L 1:04.07

Event 14 Men 100 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Ginder, Michael Fr. W&L 48.89
2 Horstman, Jim Jr. CU 48.89
3 Totten, Christopher Fr. CU 53.47
4 Accinelli, Ben Fr. W&L 54.56
5 Dewyer CU 54.65
6 Croushore, David Fr. W&L 56.62

Event 15 Women 200 Yard Back
Name Yr Team Finals Time
1 Kimble, Mandi Sr. W&L 2:20.57
2 McGinn, Elizabeth Fr. SU 2:22.59
3 Akida Keturah So. W&L 2:29.11
4 Long Katherine Fr. W&L 2:29.65
5 McHorney, Lauren Jr. CU 2:30.06
6 Palmedo, Happie Fr. CU 2:43.14

Event 16 Men 200 Yard Back
Name Yr Team Finals Time
1 Ritter, Eric Sr. W&L 2:01.26
2 Hayes, Kevin Fr. W&L 2:06.57
3 Bishoff, Rick Fr. CU 2:10.03
4 Joseph, Kyle Fr. CU 2:19.79
5 Evans, Reed So. W&L 2:22.50
6 Aken, Scott Sr. CU 2:32.88

Event 17 Women 500 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Plantulli, Carly Jr. CU 5:42.90
2 Bloom, Sarah Fr. W&L 5:51.41
3 Glasgow, Emily Fr. CU 5:53.25
4 Westerman, Laura Jr. W&L 5:53.28
5 Dougerty, Erin Sr. W&L 6:00.30
6 Neil, Erin Fr. CU 6:16.6

Event 18 Men 500 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Barrineau, Clark So. W&L 5:14.03
2 Sanders, James So. CU 5:17.31
3 Lloyd, Andrew So. W&L 5:19.42
4 Dickey, CU 5:47.78
5 Juster, Paul Fr. W&L 5:48.31
6 Kania, John Sr. CU 6:21.07

Event 19 Women 200 Yard Breast
Name Yr Team Finals Time
1 Sauter, abbie Fr. W&L 2:35.01
2 Edwards, Leslie so. CU 2:39.21
3 Sauer, Beth So. W&L 2:43.78
4 Neil, Erin Fr. CU 2:45.31
5 Burke, Kelly, Sr. CU 2:51.08
6 Salter, Michelle Fr. W&L 2:58.28

Event 20 Men 200 Yard Breast
Name Yr Team Finals Time
1 Horstman, Jim Jr. CU 2:24.43
2 Accinelli, Ben Fr. W&L 2:31.83
3 Dewyer, CU 2:36.88
4 Thibault, Greg So. SU 2:37.72
5 McErlean, Michael Fr. W&L 2:54.40
6 Lee, Michael Jr. W&L 2:44.16

Event 21 Women 400 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 CU A 3:53.50
2 W&L A 4:03.08
3 CU B 4:14.03
4 W&L B 4:30.81

Event 22 Men 400 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 W&L A 3:30.87
2 CU A 3:31.69
3 W&L B 3:33.12
4 CU B 3:44.38
5 W&L C 4:02.93


Contact: Brian Laubscher
Sports Information Director
PO Drawer 928
Lexington, VA 24450
Phone: 540-463-8670