Trident Washington and Lee Athletics
 
Athletics Home Athletic Teams Facilities Hall of Fame Sports Releases Contact Sports Information Directions Physical Education Staff Directory Club Sports


Event 1 Women 400 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time
1 TU A 4:15.08
2 TU B 4:31.75
3 W&L A 4:35.86
4 TU C 4:58.28

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time
1 W&L A 3:52.30
2 TU A 4:22.78
--- W&L B DQ

Event 3 Women 1000 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Lyons, Ashley FR TU 11:29.95
2 Bennett, Heather SO TU 11:45.82
3 Bloom, Sarah FR W&L 11:48.12
4 Maehr, Erin SR TU 12:16.82
5 Dougherty, Erin SR W&L 12:32.41

Event 4 Men 1000 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Rose, Chris SO TU 10:38.68
2 Barrineau, Clark SO W&L 10:51.72
3 LaRaia, Paul SR W&L 11:06.51
4 Snedegan, Michael FR TU 11:20.24

Event 5 Women 200 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Wellington, Lesley SR TU 2:04.39
2 Johnson, Courtney FR TU 2:09.08
3 Bloom, Sarah FR W&L 2:09.14
4 Van Coppenolle, Lisa TU 2:12.09
5 Green, Jackie SR W&L 2:12.29
6 Hishta, Kelly FR W&L 2:31.49

Event 6 Men 200 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Ritter, Eric SR W&L 1:48.80
2 Cooper, Aaron SO TU 1:52.92
3 Graves, Travis SO TU 1:55.45
4 Lloyd, Andrew SO W&L 1:58.46
5 Sutton, Joseph FR TU 2:04.26
6 Juster, Paul FR W&L 2:05.05

Event 7 Women 50 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Clyde, Melinda SR TU 25.58
2 Holda, Kristina SO W&L 26.30
3 Jacobs, Katie JR TU 26.78
4 LaFleur, Suzie JR W&L 27.47
5 Akida, Keturah SO W&L 27.65
6 Teagle, Emily FR TU 27.90
--- Long, Katie FR W&L X28.58
--- Harris, Mary FR W&L X32.17

Event 8 Men 50 Yard Free

Name Yr Team Finals Time
1 Ginder, Mike FR W&L 22.80
2 Sallee, John JR TU 23.28
3 Evans, Reed SO W&L 23.63
4 Pike, Maxwell FR W&L 24.00
5 Lee, Jonathan FR TU 24.59
6 Sankovitch, Joshua FR TU 28.11

Event 9 Women 200 Yard IM
Name Yr Team Finals Time
1 Taylor, Jill SO TU 2:20.47
2 Melville, Erin SR TU 2:23.55
3 Sauter, Abbie FR W&L 2:23.72
4 Kimble, Mandi SR W&L 2:26.85
5 Methvin, Jennifer JR TU 2:31.35
6 Sauer, Beth SO W&L 2:37.06

Event 10 Men 200 Yard IM

Name Yr Team Finals Time
1 Hayes, Kevin FR W&L 2:05.69
2 Cooper, Aaron SO TU 2:08.80
3 Accinelli, Ben FR W&L 2:17.63
4 Landt, Frederick FR TU 2:22.01
5 Daulton, Brandon SO TU 2:24.81
6 McErlean, Mike FR W&L 2:38.68

Event 11 Women 200 Yard Fly
Name Yr Team Finals Time
1 Taylor, Jill SO TU 2:24.31
2 Melville, Erin SR TU 2:31.30
3 Green, Jackie SR W&L 2:39.13
4 Reynolds, Alicia SO TU 2:43.27

Event 12 Men 200 Yard Fly
Name Yr Team Finals Time
1 Colby, Chris JR W&L 2:04.81
2 LaRaia, Paul SR W&L 2:06.60
3 Catanese, Drew SR W&L 2:11.61
4 Graves, Travis SO TU 2:15.70
5 Rose, Chris SO TU 2:18.35

Event 13 Women 100 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Holda, Kristina SO W&L 56.47
2 Jacobs, Katie JR TU 57.69
3 Van Coppenolle, Lisa TU 59.91
4 Graham, Paige SO TU 1:00.05
5 LaFleur, Suzie JR W&L 1:00.42
6 Graff, Claire FR W&L 1:04.93

Event 14 Men 100 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Ginder, Mike FR W&L 50.15
2 Sallee, John JR TU 52.41
3 Pike, Maxwell FR W&L 53.57
4 Evans, Reed SO W&L 53.90
5 Lee, Michael JR W&L 54.87
6 Sankovitch, Joshua FR TU 1:04.74

Event 15 Women 200 Yard Back
Name Yr Team Finals Time
1 Clyde, Melinda SR TU 2:15.75
2 Kimble, Mandi SR W&L 2:23.60
3 Johnson, Courtney FR TU 2:25.91
4 Goff, Jenny SO TU 2:27.89
5 Long, Katie FR W&L 2:31.20
6 Akida, Keturah SO W&L 2:34.98

Event 16 Men 200 Yard Back
Name Yr Team Finals Time
1 Ritter, Eric SR W&L 2:01.17
2 Cooper, Aaron SO TU 2:01.97
3 Hayes, Kevin FR W&L 2:08.61
4 Landt, Frederick FR TU 2:24.30
5 Juster, Paul FR W&L 2:29.37

Event 17 Women 500 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Lyons, Ashley FR TU 5:38.31
2 Bloom, Sarah FR W&L 5:50.72
3 Wilson, Leah FR TU 5:55.63
4 Maehr, Erin SR TU 6:03.02
5 Dougherty, Erin SR W&L 6:05.29

Event 18 Men 500 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Rose, Chris SO TU 5:10.54
2 Lloyd, Andrew SO W&L 5:16.86
3 Barrineau, Clark SO W&L 5:24.74
4 Colby, Chris JR W&L 5:26.25
5 Snedegan, Michael FR TU 5:27.10
6 Sutton, Joseph FR TU 5:55.91

Event 19 Women 200 Yard Breast
Name Yr Team Finals Time
1 Sauter, Abbie FR W&L 2:37.04
2 Fisher, Tasia JR W&L 2:41.97
3 Methvin, Jennifer JR TU 2:43.56
4 Troutman, Laura Mari SO TU 2:50.02
5 Wilson, Leah FR TU 3:17.54

Event 20 Men 200 Yard Breast
Name Yr Team Finals Time
1 Accinelli, Ben FR W&L 2:30.32
2 Daulton, Brandon SO TU 2:36.87
3 Lee, Michael JR W&L 2:46.61
4 McErlean, Mike FR W&L 2:56.71

Event 21 Women 400 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 TU A 3:52.98
2 W&L A 3:58.38
3 TU B 4:02.42
4 TU C 4:12.71
5 W&L B 4:27.75

Event 22 Men 400 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 W&L A 3:22.99
2 TU A 3:33.30
3 W&L B 3:38.17


Contact: Brian Laubscher
Sports Information Director
PO Drawer 928
Lexington, VA 24450
Phone: 540-463-8670