Trident Washington and Lee Athletics
 
Athletics Home Athletic Teams Facilities Hall of Fame Sports Releases Contact Sports Information Directions Physical Education Staff Directory Club Sports

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
Team Relay Time
1 SOUTH A 1:57.24
2 W&L A 2:00.70
3 W&L B 2:08.57

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
Team Relay Time
1 W&L A 1:40.56
2 SOUTH A 1:40.92

Event 3 Women 200 Yard Free
Name Team Time
1 Land, Elizabeth SOUTH 2:00.04
2 Austin, Kelli W&L 2:01.91
3 Ballenger, Alice SOUTH 2:06.82
4 McConnell, Barnet SOUTH 2:07.30
5 Westerman, Laura W&L 2:12.79
6 Moore, Michelle W&L 2:17.01

Event 4 Men 200 Yard Free
Name Team Time
1 Oakes, Will SOUTH 1:48.46
2 Carter, Chris SOUTH 1:50.69
3 Frankfort, Patrick W&L 1:54.30
4 Barrineau, Clark W&L 1:58.26
5 Lloyd, Andrew W&L 1:59.15
6 Moldenhaurer, Matt SOUTH 1:59.73

Event 5 Women 100 Yard Back
Name Team Time
1 Dempsey, Hadley SOUTH 1:03.93
2 Atchison, Sara SOUTH 1:06.00
3 Kimble, Mandi W&L 1:06.92
4 Williams, Eleanor W&L 1:07.09
5 Tessier, Elizabeth W&L 1:14.26
6 Krause, Krystin SOUTH 1:16.59

Event 6 Men 100 Yard Back
Name Team Time
1 Ritter, Eric W&L 54.72
2 Booker, Ned SOUTH 55.37
3 Bement, Elliott SOUTH 57.11
4 Colby, Chris W&L 1:00.82
5 Purdy, Chris SOUTH 1:02.84

Event 7 Women 100 Yard Breast
Name Team Time
1 Sauer, Beth W&L 1:14.17
2 Clarke, Elizabeth SOUTH 1:14.36
3 Fallon, Jen W&L 1:16.70
4 Fisher, Tasia W&L 1:17.86

Event 8 Men 100 Yard Breast
Name Team Time
1 Ricker, Marc SOUTH 1:04.45
2 Maggard, Mike SOUTH 1:05.33
3 Lee, Michael W&L 1:09.83
4 Crosby, Osborne SOUTH 1:12.01

Event 9 Women 200 Yard Fly
Name Team Time
1 Huffman, Blair W&L 2:14.98
2 Willett, Anna SOUTH 2:23.14
3 Hartline, Francie SOUTH 2:25.92
4 Green, Jackie W&L 2:32.01
5 Dougherty, Erin W&L 3:06.00

Event 10 Men 200 Yard Fly
Name Team Time
1 Martelli, Matt SOUTH 2:00.21
2 Catanese, Drew W&L 2:07.92
3 Colby, Chris W&L 2:13.95
4 Lloyd, Andrew W&L 2:20.26

Event 11 Women 50 Yard Free
Name Team Time
1 Holda, Kristine W&L 26.19
1 Atchison, Sara SOUTH 26.19
3 Husted, Carty SOUTH 27.27
4 Williams, Eleanor W&L 27.55
5 Kolle, Katie W&L 27.56
6 Andreatta, Sara SOUTH 30.90

Event 12 Men 50 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Fake, Zach W&L 22.45
2 Oakes, Will SOUTH 23.10
3 James, Jonathan W&L 23.41
4 Evans, Reed W&L 23.58
5 Milner, Chase SOUTH 23.70
6 Colby, Chris W&L 26.08

Event 13 Women 100 Yard Free
Name Team Time
1 Holda, Kristine W&L 55.74
2 Austin, Kelli W&L 56.61
3 Atchison, Sara SOUTH 57.42
4 Ballenger, Alice SOUTH 58.07
5 Hartline, Francie SOUTH 59.00
6 Westerman, Laura W&L 1:01.15

Event 14 Men 100 Yard Free
Name Team Time
1 Oakes, Will SOUTH 48.69
2 Fake, Zach W&L 50.03
3 James, Jonathan W&L 50.92
4 Evans, Reed W&L 52.26
5 Milner, Chase SOUTH 52.50
6 Moldenhaurer, Matt SOUTH 55.16

Event 15 Women 200 Yard Back
Name Team Time
1 Land, Elizabeth SOUTH 2:16.07
2 Dempsey, Hadley JR SOUTH 2:18.31
3 Kimble, Mandi W&L 2:24.06
4 Williams, Eleanor W&L 2:26.04
5 Moore, Michelle W&L 2:28.59
6 McConnell, Barnet SOUTH 2:32.16

Event 16 Men 200 Yard Back
Name Team Time
1 Booker, Ned SOUTH 2:01.15
2 Ritter, Eric W&L 2:01.23
3 Bement, Elliott SOUTH 2:05.34
4 Frankfort, Patrick W&L 2:15.01

Event 17 Women 200 Yard Breast
Name Team Time
1 Sauer, Beth W&L 2:38.11
2 Clarke, Elizabeth SOUTH 2:40.75
3 Fisher, Tasia W&L 2:44.02
4 Fallon, Jen W&L 2:44.10

Event 18 Men 200 Yard Breast
Name Team Time
1 Ricker, Marc SOUTH 2:18.08
2 Maggard, Mike SOUTH 2:20.74
3 Lee, Michael W&L 2:37.71
4 Crosby, Osborne SOUTH 2:42.10

Event 19 Women 500 Yard Free
Name Team Time
1 Land, Elizabeth SOUTH 5:29.67
2 Husted, Carty SOUTH 5:35.12
3 Austin, Kelli W&L 5:43.78
4 Green, Jackie W&L 5:59.36
5 Dougherty, Erin W&L 6:14.27
6 Andreatta, Sara SOUTH 6:25.39

Event 20 Men 500 Yard Free
Name Team Time
1 Barrineau, Clark W&L 5:05.85
2 Frankfort, Patrick W&L 5:08.55
3 Carter, Chris SOUTH 5:08.98
4 Purdy, Chris SOUTH 5:17.66
5 Lloyd, Andrew W&L 5:25.99
6 Moldenhaurer, Matt SOUTH 5:26.43

Event 21 Women 100 Yard Fly
Name Team Time
1 Huffman, Blair W&L 1:03.57
2 Willett, Anna SOUTH 1:03.81
3 Hartline, Francie SOUTH 1:04.58
4 Ballenger, Alice SOUTH 1:08.04
5 Westerman, Laura W&L 1:08.86
6 LaFleur, Suzie W&L 1:12.08

Event 22 Men 100 Yard Fly
Name Team Time
1 Martelli, Matt SOUTH 53.53
2 Catanese, Drew W&L 54.55
3 Booker, Ned SOUTH 56.28
4 Colby, Chris W&L 56.53
5 Evans, Reed W&L 58.36

Event 23 Women 200 Yard IM
Name Team Time
1 Huffman, Blair W&L 2:18.06
2 Husted, Carty SOUTH 2:22.10
3 Kimble, Mandi W&L 2:23.32
4 Clarke, Elizabeth SOUTH 2:23.62
5 Dempsey, Hadley SOUTH 2:25.20
6 Sauer, Beth W&L 2:25.84

Event 24 Men 200 Yard IM
Name Team Time
1 Bement, Elliott SOUTH 2:03.15
2 Maggard, Mike SOUTH 2:03.32
3 Ritter, Eric W&L 2:07.60
4 Ricker, Marc SOUTH 2:07.61
5 James, Jonathan W&L 2:07.99
6 Barrineau, Clark W&L 2:19.39

Event 25 Women 200 Yard Free Relay
Team Relay Time
1 W&L A 1:44.86
2 SOUTH A 1:45.60
3 W&L B 1:51.57
4 SOUTH B 1:53.19
--- W&L C DQ

Event 26 Men 200 Yard Free Relay
Team Relay Time
1 SOUTH A 1:30.22
2 W&L A 1:31.32
3 SOUTH B 1:37.55
4 W&L B 1:41.90


Contact: Brian Laubscher
Sports Information Director
PO Drawer 928
Lexington, VA 24450
Phone: 540-463-8670