Trident Washington and Lee Athletics
 
Athletics Home Athletic Teams Facilities Hall of Fame Sports Releases Contact Sports Information Directions Physical Education Staff Directory Club Sports Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 W&L A 2:05.41
2 GCC A 2:06.64
3 W&L B 2:11.18
4 GCC B 2:11.96

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 GCC A 1:42.64
2 W&L A 1:42.68
3 W&L B 1:49.29
4 GCC B 1:51.40

Event 3 Women 1000 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Ingoldsby, Laura 02 W&L 11:26.85
2 Shaddak, Carolyn GCC 11:29.59
3 Lachiewicz, Anne 02 W&L 12:14.45
4 Dougherty, Erin 04 W&L 12:49.51
5 Heckman, Courtney GCC 13:11.07
6 Grabowski, Sarah GCC 14:14.04

Event 4 Men 1000 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Frankfort, Patrick W&L 10:32.78
2 Huff, Justin GCC 10:54.44
3 McKelvy, Drew GCC 10:54.95
4 LaRaia, Paul W&L 11:01.48
5 McCracken, Ryan GCC 11:17.91
6 Catanese, Drew W&L 11:35.32

Event 5 Women 200 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Austin, Kelli 03 W&L 2:03.68
2 Rodgers, Karen GCC 2:04.17
3 Ingoldsby, Laura 02 W&L 2:07.37
4 Kimble, Mandi 04 W&L 2:14.48
5 Shaheen, Emily GCC 2:19.13
6 Rasmussen, Chelsea GCC 2:20.78

Event 6 Men 200 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Mitchell, Colin W&L 1:53.04
2 Black, Rick W&L 1:53.97
3 James, Jonathan W&L 1:54.61
4 Korb, Richard GCC 1:54.70
5 Treter, Chris GCC 1:56.47
6 Trollinger, Matt GCC 1:57.50

Event 7 Women 50 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Erdos, Sarah GCC 26.07
2 Williams, Eleanor 05 W&L 27.10
3 LaFleur, Suzie 05 W&L 28.04
4 Green, Jackie 04 W&L 28.10
5 Schade, Amanda GCC 28.36
6 Adlam, Jacquie GCC 29.82

Event 8 Men 50 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Ritter, Eric W&L 22.65
2 Martin, Drew GCC 22.81
3 Burns, Brett W&L 22.84
4 Fake, Zach W&L 22.87
5 Vermillion, Darin GCC 23.36
6 Gibson, Matt GCC 23.50

Event 9 Women 200 Yard IM
Name Yr Team Finals Time
1 Huffman, Blair 03 W&L 2:24.12
2 Westerman, Laura 05 W&L 2:27.46
3 Fallon, Jen 03 W&L 2:30.28
4 Claxton, Erin GCC 2:33.77
5 Shaddak, Carolyn GCC 2:34.80
6 Booros, Kimberleigh GCC 2:38.92

Event 10 Men 200 Yard IM
Name Yr Team Finals Time
1 Mangen, Matt GCC 2:08.16
2 Mason, Felix GCC 2:08.77
3 Colby, Chris W&L 2:12.52
4 Walotsky, Philip W&L 2:14.66
5 Carey, Tom GCC 2:18.95
6 Vogel, Kirk W&L 2:20.37

Event 11 Women 200 Yard Fly
Name Yr Team Finals Time
1 Huffman, Blair 03 W&L 2:25.65
2 Rodgers, Karen GCC 2:26.24
3 Zedaker, Julie GCC 2:26.51
4 Green, Jackie 04 W&L 2:27.57
5 Claxton, Erin GCC 2:28.28
6 Fagan, Maggie 02 W&L 2:34.17

Event 12 Men 200 Yard Fly
Name Yr Team Finals Time
1 Colby, Chris W&L 2:05.22
2 Catanese, Drew W&L 2:09.98
3 LaRaia, Paul W&L 2:10.61
4 Unks, Bruce GCC 2:16.21
5 Trollinger, Matt GCC 2:19.01

Event 13 Women 100 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Erdos, Sarah GCC 56.80
2 Austin, Kelli 03 W&L 56.93
3 Westerman, Laura 05 W&L 59.34
4 LaFleur, Suzie 05 W&L 1:01.69
5 Schade, Amanda GCC 1:02.21
6 Rasmussen, Chelsea GCC 1:03.42

Event 14 Men 100 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Ritter, Eric W&L 49.63
2 McKelvy, Drew GCC 50.53
3 Fake, Zach W&L 50.57
4 Martin, Drew GCC 51.88
5 Vermillion, Darin GCC 53.58
6 Fisher, Austin W&L 54.88

Event 15 Women 200 Yard Back
Name Yr Team Finals Time
1 Williams, Eleanor 05 W&L 2:22.24
2 Kimble, Mandi 04 W&L 2:27.77
3 Lindsay, Andrea GCC 2:29.67
4 Bolek, Emily GCC 2:36.61
5 Heckman, Courtney GCC 2:39.84
6 Tessier, Elizabeth 05 W&L 2:44.24

Event 16 Men 200 Yard Back
Name Yr Team Finals Time
1 Young, Bob GCC 2:03.08
2 Mangen, Matt GCC 2:05.00
3 Mitchell, Colin W&L 2:07.87
4 Treter, Chris GCC 2:13.98
5 Vogel, Kirk W&L 2:20.65
6 Welker, Stephen W&L 2:34.07

Event 17 Women 500 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Rodgers, Karen GCC 5:37.66
2 Shaddak, Carolyn GCC 5:43.20
3 Ingoldsby, Laura 02 W&L 5:48.94
4 Fagan, Maggie 02 W&L 5:54.39
5 Lachiewicz, Anne 02 W&L 6:05.00
6 Scarpitti, Katie GCC 6:07.80

Event 18 Men 500 Yard Free
Name Yr Team Finals Time
1 Frankfort, Patrick W&L 5:08.17
2 Korb, Richard GCC 5:12.03
3 Huff, Justin GCC 5:15.32
4 Black, Rick W&L 5:19.29
5 James, Jonathan W&L 5:28.04
6 Unks, Bruce GCC 5:52.00

Event 19 Women 200 Yard Breast
Name Yr Team Finals Time
1 Huffman, Blair 03 W&L 2:39.54
2 Fallon, Jen 03 W&L 2:43.22
3 Adlam, Jacquie GCC 2:43.53
4 Booros, Kimberleigh GCC 2:51.37
5 Schade, Amanda GCC 2:52.82
6 Dougherty, Erin 04 W&L 2:54.51

Event 20 Men 200 Yard Breast
Name Yr Team Finals Time
1 Mason, Felix GCC 2:22.44
2 Carey, Tom GCC 2:27.31
3 Walotsky, Philip W&L 2:27.82
4 Fisher, Austin W&L 2:32.09
5 Lee, Micheal W&L 2:35.07
6 Huff, Justin GCC 2:35.88

Event 21 Women 200 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 W&L A 1:48.32
2 GCC A 1:56.97
3 W&L B 1:58.07

Event 22 Men 200 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 W&L A 1:30.64
2 GCC B 1:32.68
3 GCC A 1:35.36
4 W&L B 1:40.13

Contact: Brian Laubscher
Sports Information Director
PO Drawer 928
Lexington, VA 24450
Phone: 540-463-8670