Recap | Results

Licensed to Washington & Lee University
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/29/2011 01:42 PM
                    W&L Hosting Transy 2011_12 - 10/29/2011                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Washington and Lee University-VA  'A'            NT    4:12.40         11  
     1) Cassada, Jocelyn P SR           2) Melkun, Hannah H FR            
     3) Hamp, Caroline F FR             4) Lawrence, Rebecca H SO         
       29.95  1:01.71    33.44  1:12.17    28.84  1:01.80    26.72    56.72
  2 Transylvania University-KY  'A'                  NT    4:12.79          4  
       30.53  1:03.18    33.13  1:11.71    29.30  1:02.47    25.99    55.43
  3 Washington and Lee University-VA  'B'            NT    4:17.20          2  
     1) Salvati, Katie A SR             2) Gabe, Mary L FR                
     3) Ross, Brittany M JR             4) Rolfe, Delaney O JR            
       30.76  1:03.46    34.49  1:13.64    29.70  1:03.63    26.89    56.47
 -- Washington and Lee University-VA  'C'            NT         DQ        
     1) Camp, Krista E JR               2) Seffens, Andrea N JR           
     3) Schwartz, Erin S SR             4) Hudak, Joanie A SR             
       33.60  1:16.12    37.32  1:19.68    31.12  1:08.32    27.76    59.99
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Washington and Lee University-VA  'A'            NT    3:34.83         11  
     1) Marsh, Wayde Z JR               2) Ireland, David R SO            
     3) Stirling, Jeffrey M SR          4) Stirling, Brian D SR           
       26.58    54.53    27.21    59.64    24.35    52.74    22.78    47.92
  2 Transylvania University-KY  'A'                  NT    3:58.79          4  
       30.39  1:03.19    28.71  1:03.76    26.97    59.56    25.06    52.28
 -- Washington and Lee University-VA  'B'            NT   X3:44.29        
     1) Harder, Brad D SR               2) Washnock, Chris J SR           
     3) Hartman, Ryan M SR              4) Sykes, Rick D JR               
       27.67    56.73    29.44  1:03.83    25.10    54.56    22.56    49.17
 -- Washington and Lee University-VA  'C'            NT   X3:47.43        
     1) Hesser, Matthew T SO            2) Dexter, Ian H SR               
     3) Knuth, Robert W SO              4) Meyers, Justin D SO            
       26.80    55.10    29.87  1:05.15    25.06    56.43    24.10    50.75
 -- Washington and Lee University-VA  'D'            NT   X3:54.74        
     1) Cram, Alex I FR                 2) Hampel, Alex J FR              
     3) Shuman, Eric M SO               4) Flint, Chase P FR              
       28.14    57.60    31.20  1:08.01    25.63    56.07    25.04    53.06
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Starnes, Elizabeth  SR W&L (W)-VA          11:49.39   11:19.20          9  
      30.72   33.46   34.14   34.44   34.65   34.69   34.60   34.57
      33.72   33.89   34.00   34.03   33.63   34.21   34.09   34.60
      34.56   34.28   33.50   33.42                                
  2 Kasoff, Lauren I    SO W&L (W)-VA                NT   11:20.18          4  
      30.93   33.03   33.86   34.02   34.33   34.10   34.36   34.41
      34.29   34.37   34.26   34.75   34.33   34.43   34.44   34.58
      34.11   34.39   33.74   33.45                                
  3 Gay, Sydney R       FR W&L (W)-VA          11:50.60   11:33.93          3  
      31.65   35.15   35.06   34.73   34.62   34.38   34.38   34.62
      34.92   34.72   35.07   34.66   35.09   35.36   34.78   35.45
      35.24   35.15   34.90   34.00                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shuman, Eric M      SO W&L (W)-VA                NT   10:19.67          9  
      28.10   30.66   31.20   31.14   31.18   31.23   31.28   31.56
      31.42   31.36   30.95   31.09   31.09   31.37   30.93   31.32
      31.00   31.34   31.37   30.08                                
  2 Stephens, Tommy     SR Transylvania-KY     12:54.35   12:42.09          4  
      32.54   37.29   38.45   38.27   38.58   38.10   38.40   38.64
      38.83   38.22   38.50   38.76   38.57   38.29   39.03   38.28
      38.18   39.05   38.80   37.31                                
 -- Flint, Chase P      FR W&L (W)-VA                NT  X10:36.29        
      29.09   32.11   32.48   32.39   32.22   32.10   31.79   32.02
      32.02   32.66   31.79   32.32   32.11   31.99   32.34   32.28
      31.53   32.24   31.33   29.48                                
 -- Behne, Forrest F    SO W&L (W)-VA                NT  X10:36.31        
      27.92   31.09   31.44   31.59   31.96   31.94   32.09   32.05
      32.40   32.47   32.63   32.28   32.25   32.63   32.51   32.37
      32.56   32.13   31.76   30.24                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cahill, Allison J   SR Transylvania-KY           NT    2:04.95          9  
      29.28   31.88   31.08   32.71                                
  2 Ross, Kelly M       JR W&L (W)-VA                NT    2:05.86          4  
      29.60   31.72   32.33   32.21                                
  3 Feeser, Kate R      FR W&L (W)-VA           2:08.67    2:08.15          3  
      29.99   31.46   32.87   33.83                                
  4 Hubbard, Carly R    SO Transylvania-KY           NT    2:10.48          2  
      30.14   32.81   33.71   33.82                                
  5 Krasnov, Stephanie  JR W&L (W)-VA                NT    2:12.81          1  
      30.27   33.29   34.97   34.28                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hartman, Ryan M     SR W&L (W)-VA                NT    1:52.62          9  
      26.32   28.26   28.84   29.20                                
  2 Sykes, Rick D       JR W&L (W)-VA                NT    1:53.53          4  
      25.57   29.42   30.34   28.20                                
  3 Daffin, Brian C     FR Transylvania-KY           NT    2:04.18          3  
      27.72   31.58   32.65   32.23                                
  4 Swincher, Devin L   JR Transylvania-KY           NT    2:11.02          2  
      30.62   32.24   33.75   34.41                                
 -- Meyers, Justin D    SO W&L (W)-VA                NT   X1:54.79        
      26.75   29.44   30.21   28.39                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Salvati, Katie A    SR W&L (W)-VA           1:03.79    1:02.89          9  
      30.65   32.24                                                
  2 Diamond, Chelsea T  SO Transylvania-KY      1:04.62    1:03.29          4  
      30.71   32.58                                                
  3 Hudak, Joanie A     SR W&L (W)-VA                NT    1:05.99          3  
      32.03   33.96                                                
  4 Camp, Krista E      JR W&L (W)-VA                NT    1:06.74          2  
      32.64   34.10                                                
  5 Anderson, Lindsey   JR Transylvania-KY      1:08.38    1:08.89          1  
      33.18   35.71                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marsh, Wayde Z      JR W&L (W)-VA                NT      55.65          9  
      27.33   28.32                                                
  2 Cram, Alex I        FR W&L (W)-VA                NT      57.80          4  
      28.39   29.41                                                
  3 Ericson, Will C     JR W&L (W)-VA                NT      58.68          3  
      28.59   30.09                                                
  4 King, Allen A       FR Transylvania-KY           NT    1:01.13          2  
      30.38   30.75                                                
  5 Settle, Daniel G    SR Transylvania-KY           NT    1:03.89          1  
      30.53   33.36                                                
  6 Rankin, Jonathan L  SR Transylvania-KY      1:06.97    1:08.12        
      29.15   38.97                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fredericks, Dana K  SR W&L (W)-VA           1:11.50    1:11.57          9  
      33.42   38.15                                                
  2 Skinner, Amanda B   JR Transylvania-KY      1:11.20    1:11.82          4  
      34.29   37.53                                                
  3 Schwartz, Erin S    SR W&L (W)-VA           1:20.22    1:14.31          3  
      34.89   39.42                                                
  4 Hampton, Olivia S   FR W&L (W)-VA                NT    1:18.91          2  
      37.13   41.78                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yang, Yunan         SR Transylvania-KY           NT    1:03.40          9  
  2 Quijano, EJ J       FR Transylvania-KY           NT    1:05.66          4  
  3 Hampel, Alex J      FR W&L (W)-VA                NT    1:06.49          3  
 -- Washnock, Chris J   SR W&L (W)-VA                NT   X1:04.17        
 -- Faubion, Mark P     SO W&L (W)-VA                NT   X1:06.88        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hubbard, Carly R    SO Transylvania-KY           NT    2:18.10          9  
      30.96   35.44   36.29   35.41                                
  2 Rolfe, Delaney O    JR W&L (W)-VA                NT    2:18.68          4  
      30.22   34.64   36.75   37.07                                
  3 D'Innocenzo, Katie  SO W&L (W)-VA                NT    2:29.82          3  
      33.77   37.63   38.82   39.60                                
  4 Moore, Colleen E    JR W&L (W)-VA                NT    2:30.64          2  
      32.64   37.55   40.09   40.36                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ireland, David R    SO W&L (W)-VA                NT    2:01.53          9  
      26.77   30.55   31.58   32.63                                
 -- Hesser, Matthew T   SO W&L (W)-VA                NT   X2:06.55        
      27.80   32.66   33.48   32.61                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cassada, Jocelyn P  SR W&L (W)-VA                NT      25.83          9  
  2 Cahill, Allison J   SR Transylvania-KY           NT      25.85          4  
  3 Brassfield, Izzy R  JR W&L (W)-VA                NT      26.85          3  
  4 Seffens, Andrea N   JR W&L (W)-VA                NT      28.00          2  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stirling, Jeffrey   SR W&L (W)-VA                NT      22.40          9  
  2 Dexter, Ian H       SR W&L (W)-VA                NT      23.26          4  
  3 Harder, Brad D      SR W&L (W)-VA                NT      23.27          3  
  4 Vorst, Brent L      SR Transylvania-KY        22.97      23.35          2  
  5 Daffin, Brian C     FR Transylvania-KY           NT      24.41          1  
  6 Rankin, Jonathan L  SR Transylvania-KY           NT      25.00        
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cahill, Allison J   SR Transylvania-KY           NT      56.96          9  
      27.85   29.11                                                
  2 Fredericks, Dana K  SR W&L (W)-VA                NT      57.32          4  
      27.35   29.97                                                
  3 Gabe, Mary L        FR W&L (W)-VA                NT      57.91          3  
      28.25   29.66                                                
  4 Schwartz, Erin S    SR W&L (W)-VA                NT      59.71          2  
      28.90   30.81                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stirling, Brian D   SR W&L (W)-VA                NT      48.57          9  
      23.44   25.13                                                
  2 Vorst, Brent L      SR Transylvania-KY           NT      52.27          4  
      25.53   26.74                                                
  3 Daffin, Brian C     FR Transylvania-KY           NT      55.77          3  
      26.06   29.71                                                
  4 Stephens, Tommy     SR Transylvania-KY           NT    1:04.10          2  
      30.43   33.67                                                
 -- Flint, Chase P      FR W&L (W)-VA                NT     X52.29        
      25.42   26.87                                                
 -- Shuman, Eric M      SO W&L (W)-VA                NT     X53.85        
      25.82   28.03                                                
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Diamond, Chelsea T  SO Transylvania-KY           NT    2:16.87          9  
      32.60   34.96   35.11   34.20                                
  2 Hamp, Caroline F    FR W&L (W)-VA                NT    2:17.91          4  
      32.41   35.42   36.12   33.96                                
  3 Camp, Krista E      JR W&L (W)-VA                NT    2:20.76          3  
      33.84   35.56   35.85   35.51                                
  4 Anderson, Lindsey   JR Transylvania-KY           NT    2:21.40          2  
      34.47   35.36   36.30   35.27                                
  5 Seffens, Andrea N   JR W&L (W)-VA                NT    2:21.96          1  
      33.72   35.60   36.62   36.02                                
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harder, Brad D      SR W&L (W)-VA                NT    2:02.24          9  
      29.65   31.16   31.03   30.40                                
  2 King, Allen A       FR Transylvania-KY           NT    2:18.31          4  
      31.57   34.48   35.96   36.30                                
 -- Cram, Alex I        FR W&L (W)-VA                NT   X2:04.52        
      29.37   31.58   32.23   31.34                                
 -- Cullo, Frank A      SR W&L (W)-VA                NT   X2:11.76        
      30.21   32.53   34.63   34.39                                
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skinner, Amanda B   JR Transylvania-KY           NT    2:34.53          9  
      34.88   39.09   40.30   40.26                                
  2 Melkun, Hannah H    FR W&L (W)-VA           2:40.24    2:34.67          4  
      34.78   39.28   40.56   40.05                                
  3 Hampton, Olivia S   FR W&L (W)-VA                NT    2:50.01          3  
      38.40   43.29   44.14   44.18                                
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hampel, Alex J      FR W&L (W)-VA                NT    2:21.32          9  
      32.82   36.48   35.75   36.27                                
  2 Quijano, EJ J       FR Transylvania-KY           NT    2:24.04          4  
      32.45   36.45   37.46   37.68                                
  3 Yang, Yunan         SR Transylvania-KY           NT    2:28.29          3  
      33.02   38.02   37.80   39.45                                
  4 Settle, Daniel G    SR Transylvania-KY           NT    2:35.45          2  
      32.71   39.26   41.39   42.09                                
 -- Hesser, Matthew T   SO W&L (W)-VA                NT   X2:22.80        
      32.67   37.01   36.63   36.49                                
 -- Absher, Ben F       SR W&L (W)-VA                NT   X2:36.71        
      35.61   39.42   40.59   41.09                                
 
Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ross, Kelly M       JR W&L (W)-VA                NT    5:31.11          9  
      30.17   32.97   33.38   33.77   33.81   33.62   33.74   33.76
      33.75   32.14                                                
  2 Moore, Colleen E    JR W&L (W)-VA                NT    5:39.05          4  
      31.19   33.80   33.92   34.15   34.33   34.38   34.50   34.64
      34.66   33.48                                                
  3 Feeser, Kate R      FR W&L (W)-VA           5:45.19    5:40.53          3  
      31.67   34.47   34.69   34.20   33.69   34.22   34.51   34.20
      34.25   34.63                                                
  4 Hubbard, Carly R    SO Transylvania-KY           NT    5:49.94          2  
      31.38   34.72   35.53   35.75   35.34   35.35   35.29   36.20
      35.32   35.06                                                
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Washnock, Chris J   SR W&L (W)-VA                NT    5:09.40          9  
      28.03   30.98   31.60   31.70   31.86   31.63   31.45   31.45
      30.72   29.98                                                
  2 Swincher, Devin L   JR Transylvania-KY           NT    6:06.91          4  
      32.11   34.28   35.93   36.72   37.67   38.86   38.44   38.12
      37.99   36.79                                                
  3 Stephens, Tommy     SR Transylvania-KY      6:24.29    6:18.77          3  
      33.09   37.46   37.77   38.41   38.60   39.16   38.93   38.85
      39.22   37.28                                                
 -- Behne, Forrest F    SO W&L (W)-VA                NT   X5:11.47        
      28.14   31.02   31.69   31.93   31.92   32.00   31.90   31.27
      31.11   30.49                                                
 -- Ericson, Will C     JR W&L (W)-VA                NT   X5:23.74        
      28.32   31.83   33.04   33.31   32.84   33.94   34.41   34.28
      32.10   29.67                                                
 
Event 23  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skinner, Amanda B   JR Transylvania-KY           NT    1:03.65          9  
      29.61   34.04                                                
  2 Krasnov, Stephanie  JR W&L (W)-VA                NT    1:05.26          4  
      30.20   35.06                                                
 -- Lawrence, Rebecca   SO W&L (W)-VA                NT   X1:06.76        
      30.76   36.00                                                
 -- D'Innocenzo, Katie  SO W&L (W)-VA                NT   X1:10.16        
      33.28   36.88                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hartman, Ryan M     SR W&L (W)-VA                NT      54.63          9  
      25.75   28.88                                                
  2 Vorst, Brent L      SR Transylvania-KY           NT      57.92          4  
      26.38   31.54                                                
  3 Rankin, Jonathan L  SR Transylvania-KY      1:03.76    1:04.07          3  
      28.56   35.51                                                
 -- Stirling, Brian D   SR W&L (W)-VA                NT     X52.60        
      24.26   28.34                                                
 -- Knuth, Robert W     SO W&L (W)-VA                NT     X56.43        
      26.19   30.24                                                
 
Event 25  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Diamond, Chelsea T  SO Transylvania-KY           NT    2:20.40          9  
      30.90   34.88   41.30   33.32                                
  2 Ross, Brittany M    JR W&L (W)-VA                NT    2:24.07          4  
      31.16   37.94   41.84   33.13                                
  3 Anderson, Lindsey   JR Transylvania-KY      2:22.58    2:24.57          3  
      32.12   36.71   41.74   34.00                                
 -- Gabe, Mary L        FR W&L (W)-VA           2:25.30   X2:21.65        
      31.70   37.29   41.19   31.47                                
 -- Mensch, Rachel E    JR W&L (W)-VA                NT   X2:26.34        
      30.51   36.49   44.01   35.33                                
 
Event 26  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ireland, David R    SO W&L (W)-VA                NT    2:07.13          9  
      26.76   33.52   35.89   30.96                                
  2 Quijano, EJ J       FR Transylvania-KY           NT    2:11.87          4  
      28.97   35.35   38.47   29.08                                
  3 Settle, Daniel G    SR Transylvania-KY      2:12.24    2:19.51          3  
      28.78   35.82   41.01   33.90                                
  4 King, Allen A       FR Transylvania-KY           NT    2:23.08          2  
      30.47   35.70   43.58   33.33                                
 -- Absher, Ben F       SR W&L (W)-VA                NT   X2:11.05        
      28.56   33.60   39.74   29.15                                
 -- Cullo, Frank A      SR W&L (W)-VA                NT   X2:11.91        
      28.38   32.88   41.21   29.44                                
 
Event 27  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Washington and Lee University-VA  'A'            NT    1:43.52         11  
     1) Cassada, Jocelyn P SR           2) Brassfield, Izzy R JR          
     3) Lawrence, Rebecca H SO          4) Fredericks, Dana K SR          
       25.93    25.63    26.15    25.81                                    
 -- Transylvania University-KY  'A'                  NT   X1:47.59        
     1) Hubbard, Carly R SO             2) Anderson, Lindsey T JR         
     3) Skinner, Amanda B JR            4) Cahill, Allison J SR           
       27.34    26.65    27.73    25.87                                    
 -- Washington and Lee University-VA  'B'            NT   X1:47.59        
     1) Krasnov, Stephanie L JR         2) Rolfe, Delaney O JR            
     3) Starnes, Elizabeth E SR         4) Kasoff, Lauren I SO            
       27.61    26.66    27.05    26.27                                    
 -- Washington and Lee University-VA  'C'            NT   X1:54.53        
     1) Feeser, Kate R FR               2) Gay, Sydney R FR               
     3) Mensch, Rachel E JR             4) D'Innocenzo, Katie A SO        
       26.71    29.65    28.05    30.12                                    
 
Event 28  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Transylvania University-KY  'A'                  NT    1:35.52         11  
     1) Yang, Yunan SR                  2) Daffin, Brian C FR             
     3) Rankin, Jonathan L SR           4) Vorst, Brent L SR              
       24.43    23.78    23.86    23.45                                    
 -- Washington and Lee University-VA  'A'            NT   X1:31.31        
     1) Dexter, Ian H SR                2) Harder, Brad D SR              
     3) Stirling, Jeffrey M SR          4) Washnock, Chris J SR           
       22.99    23.05    22.53    22.74                                    
 -- Washington and Lee University-VA  'C'            NT   X1:31.45        
     1) Sykes, Rick D JR                2) Marsh, Wayde Z JR              
     3) Hesser, Matthew T SO            4) Absher, Ben F SR               
       21.57    22.58    22.39    24.91                                    
 -- Washington and Lee University-VA  'D'            NT   X1:32.93        
     1) Meyers, Justin D SO             2) Knuth, Robert W SO             
     3) Faubion, Mark P SO              4) Flint, Chase P FR              
       24.03    22.01    26.29    20.60                                    
 -- Washington and Lee University-VA  'B'            NT   X1:33.28        
     1) Hartman, Ryan M SR              2) Cram, Alex I FR                
     3) Stirling, Brian D SR            4) Cullo, Frank A SR              
       23.55    23.52    21.86    24.35                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 28                    
 
  1. Washington and Lee University       147   2. Transylvania University              89
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 28                     
 
  1. Washington and Lee University       131   2. Transylvania University              88