Recap | Results

Licensed to Washington & Lee University
                                      HY-TEK's Meet Manager 10/16/2009 09:06 PM
                  W&L v Mary Washington 2008-09 - 10/16/2009                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Mary Washington  'A'                1:47.91    1:52.23   11  
     1) Scott, Kelly SO                 2) DeSmit, Megan SO               
     3) Sawyer, Nina JR                 4) Lesiuk, Adriana JR             
       29.71    31.25    26.50    24.77                                    
  2 Washington & Lee University  'A'                       NT    1:56.36    4  
     1) Weinstein, Brielle SO           2) Fredericks, Dana SO            
     3) Ross, Brittany FR               4) Brassfield, Izzy FR            
       30.79    32.30    28.10    25.17                                    
  3 University of Mary Washington  'B'                     NT    1:57.03    2  
     1) Boyer, Christine SO             2) Wallace, Rachel JR             
     3) Adams, Chelsie SO               4) Holt, Leslie JR                
       30.26    33.05    27.81    25.91                                    
  4 Washington & Lee University  'B'                       NT    1:59.16  
     1) Soley, Teresa FR                2) Bazzel, Lynn SR                
     3) Krasnov, Stephanie FR           4) Worsham, Jenna SR              
       31.09    34.44    27.92    25.71                                    
  5 University of Mary Washington  'C'                     NT   x2:01.16  
     1) Anderson, Meg SO                2) Kautz, Amanda SR               
     3) Kobiela, Missy JR               4) Strawder, Sam SO               
       31.41    33.73    28.92    27.10                                    
  6 Washington & Lee University  'C'                       NT   x2:07.03  
     1) Pityk, Rachel FR                2) Schwartz, Erin SO              
     3) Gibbs, Kate SO                  4) Ross, Kelly Mae FR             
       33.48    33.74    31.77    28.04                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Mary Washington  'A'                1:35.91    1:38.58   11  
     1) Eckhoff, Nick FR                2) Clark, Austin SO               
     3) Clendenin, Stephen JR           4) Anderson, Justin SR            
       25.67    27.21    23.89    21.81                                    
  2 Washington & Lee University  'A'                       NT    1:39.09    4  
     1) Marsh, Wayde FR                 2) Childers, Ian I SR             
     3) Stirling, Brian SO              4) Barnds, Brandon L SR           
       25.80    28.55    23.30    21.44                                    
  3 Washington & Lee University  'B'                       NT    1:40.13    2  
     1) Washnock, Chris SO              2) Harder, Brad SO                
     3) Stirling, Jeff SO               4) Sykes, Rick FR                 
       26.70    28.75    23.41    21.27                                    
  4 University of Mary Washington  'B'                     NT    1:41.39  
     1) Zannoni, Cesare SO              2) McGuire, Dan FR                
     3) McCormack, Jason SR             4) O'Donnell, Brian SO            
       26.55    28.90    24.14    21.80                                    
  5 Washington & Lee University  'C'                       NT   x1:43.61  
     1) Ericson, Will FR                2) Grattan, Robert SO             
     3) Terry, Dorsey B JR              4) Dexter, Ian SO                 
       27.42    28.60    25.19    22.40                                    
  6 University of Mary Washington  'C'                     NT   x1:48.13  
     1) Huppenthal, Bradley SO          2) Cole, Enser JR                 
     3) Hess, Colin SO                  4) Eads, Brandon SR               
       28.70    30.22    25.69    23.52                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figuers, Cameron          FR UMW                       NT   10:59.03    9  
      29.03   32.23   32.99   33.36   33.30   33.37   33.28   33.07
      32.99   33.27   33.11   33.15   33.01   33.16   33.43   33.12
      33.47   33.50   33.40   32.79                                
  2 Page, Virginia            SO UMW                 10:51.60   11:20.55    4  
      30.43   32.50   33.32   33.32   33.63   33.65   33.74   33.92
      33.83   34.06   34.25   34.36   34.53   34.83   34.93   34.76
      34.83   34.87   34.97   35.82                                
  3 Hayden, Tess              JR W&L                       NT   11:23.52    3  
      30.32   33.29   34.02   34.05   34.33   34.01   34.38   34.41
      34.21   34.31   34.49   34.77   34.66   34.90   34.82   34.75
      34.81   34.67   34.69   33.63                                
  4 McCampbell, Ann           FR W&L                       NT   11:27.01    2  
      32.09   34.04   34.47   34.92   34.73   34.78   34.45   34.28
      34.59   34.13   34.39   34.30   34.63   34.85   34.25   34.15
      34.55   34.82   34.92   33.67                                
  5 Mensch, Rachel            FR W&L                       NT   11:31.18    1  
      30.72   33.88   34.68   34.75   34.77   35.09   34.97   34.99
      34.89   34.84   34.53   35.42   34.70   34.98   34.70   34.79
      35.12   35.16   34.68   33.52                                
  6 Clawson, Brittany         FR UMW                       NT   11:43.70  
      30.90   33.83   34.58   34.77   35.26   35.36   35.51   35.97
      35.60   35.40   35.72   35.62   35.66   36.41   35.66   35.77
      35.90   35.79   35.58   34.41                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McHugh, Jack              FR UMW                       NT   10:16.08    9  
      27.21   31.27   30.90   31.55   31.48   31.91   31.31   31.57
      31.24   31.78   30.46   30.70   31.21   30.93   30.71   30.73
      30.81   30.50   31.06   28.75                                
  2 Garofolo, Andrew          FR UMW                       NT   10:22.28    4  
      27.58   30.64   31.12   31.47   31.56   31.52   31.59   31.69
      31.27   31.89   31.34   30.92   31.35   31.56   32.05   31.91
      31.15   31.44   30.85   29.38                                
  3 Shifflett, Chris          FR UMW                       NT   10:25.69    3  
      26.89   30.49   31.25   31.48   31.79   31.50   31.64   31.76
      31.47   31.54   31.39   31.63   31.72   31.73   31.73   31.88
      31.56   31.66   31.59   30.99                                
  4 Absher, Ben               SO W&L                       NT   10:35.98    2  
      28.42   31.22   31.61   31.92   31.84   31.81   32.11   32.06
      32.22   32.21   32.22   31.44   31.95   31.90   32.12   32.08
      32.44   32.54   32.69   31.18                                
  5 Austin, Dan B             SR W&L                       NT   10:42.36    1  
      28.53   31.01   31.57   31.72   31.74   31.92   31.95   32.24
      32.17   32.35   32.12   32.20   32.73   32.93   32.88   33.04
      33.21   33.05   32.86   32.14                                
  6 Gonzalez, Josh A          SR W&L                       NT   11:05.17  
      28.28   31.39   31.84   31.71   31.91   31.91   32.21   32.51
      33.02   33.21   33.51   34.44   34.83   34.53   34.91   35.02
      35.41   35.20   35.12   34.21                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crockett, Sarah           JR UMW                  1:51.32    1:58.08    9  
      27.17   29.61   30.26   31.04                                
  2 Deluca, Caroline          SO UMW                  1:58.00    2:00.75    4  
      28.47   30.93   31.44   29.91                                
  3 Starnes, Elizabeth        SO W&L                       NT    2:02.03    3  
      28.90   31.16   31.52   30.45                                
  4 Ancellotti, Lindsay       FR UMW                       NT    2:02.32    2  
      28.20   30.77   31.43   31.92                                
  5 Rolfe, Delaney            FR W&L                       NT    2:04.86    1  
      28.88   31.28   32.16   32.54                                
  6 Simpson, Sarah            SR W&L                       NT    2:05.84  
      28.90   31.29   32.56   33.09                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunn, Brad                JR UMW                  1:42.64    1:48.57    9  
      25.49   27.24   27.47   28.37                                
  2 Anderson, Justin          SR UMW                  1:44.10    1:49.15    4  
      25.62   27.99   27.89   27.65                                
  3 McHugh, Jack              FR UMW                       NT    1:49.55    3  
      25.40   28.25   28.31   27.59                                
  4 Giesen, Jonathan G        SR W&L                       NT    1:50.00    2  
      25.43   28.02   28.14   28.41                                
  5 Talluri, Nick             SR W&L                       NT    1:51.04    1  
      25.39   28.07   29.00   28.58                                
  6 Harder, Brad              SO W&L                       NT    1:52.91  
      25.39   28.01   29.09   30.42                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Kelly              SO UMW                  1:00.41    1:03.15    9  
      30.46   32.69                                                
  2 Weinstein, Brielle        SO W&L                       NT    1:04.90    4  
      31.55   33.35                                                
  3 Boyer, Christine          SO UMW                  1:02.78    1:05.02    3  
      31.41   33.61                                                
  4 Sotzing, Kristen          SO UMW                  1:02.02    1:05.27    2  
      31.76   33.51                                                
  5 Salvati, Katie            SO W&L                       NT    1:05.87    1  
      31.79   34.08                                                
  6 Soley, Teresa             FR W&L                       NT    1:06.28  
      32.12   34.16                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eckhoff, Nick             FR UMW                       NT      55.14    9  
      27.13   28.01                                                
  2 Marsh, Wayde              FR W&L                       NT      55.71    4  
      27.14   28.57                                                
  3 Washnock, Chris           SO W&L                       NT      56.23    3  
      27.63   28.60                                                
  4 Zannoni, Cesare           SO UMW                    55.55      57.22    2  
      27.76   29.46                                                
  5 Cole, Andrew              FR UMW                       NT      57.89    1  
      27.45   30.44                                                
  6 Ericson, Will             FR W&L                       NT      58.27  
      28.55   29.72                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeSmit, Megan             SO UMW                  1:06.30    1:09.14    9  
      32.80   36.34                                                
  2 Figuers, Cameron          FR UMW                       NT    1:09.62    4  
      33.16   36.46                                                
  3 Fredericks, Dana          SO W&L                       NT    1:11.13    3  
      33.56   37.57                                                
  4 Bazzel, Lynn              SR W&L                       NT    1:12.04    2  
      34.24   37.80                                                
  5 Bock, Megan               FR W&L                       NT    1:13.19    1  
      34.03   39.16                                                
  6 Wallace, Rachel           JR UMW                  1:12.63    1:14.98  
      35.16   39.82                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Austin             SO UMW                       NT    1:01.78    9  
      29.06   32.72                                                
  2 Slattery, Peter           FR UMW                       NT    1:03.62    4  
      29.76   33.86                                                
  3 Grattan, Robert           SO W&L                       NT    1:03.73    3  
      29.44   34.29                                                
  4 Childers, Ian I           SR W&L                       NT    1:03.91    2  
      30.36   33.55                                                
  5 Dexter, Ian               SO W&L                       NT    1:04.26    1  
      30.16   34.10                                                
  6 Cole, Enser               JR UMW                  1:01.19    1:06.78  
      31.50   35.28                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sawyer, Nina              JR UMW                       NT    2:13.26    9  
      29.45   33.38   34.71   35.72                                
  2 Ross, Brittany            FR W&L                       NT    2:14.35    4  
      30.43   34.15   34.36   35.41                                
  3 Moore, Colleen            FR W&L                       NT    2:21.18    3  
      30.61   35.56   37.72   37.29                                
  4 Beckenstein, Allie        SO UMW                  2:14.53    2:23.16    2  
      31.61   35.58   37.15   38.82                                
  5 McCracken, Erin           SR UMW                  2:19.21    2:24.53    1  
      32.06   36.02   37.96   38.49                                
  6 Krasnov, Stephanie        FR W&L                       NT    2:28.21  
      32.12   37.22   39.08   39.79                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clendenin, Stephen        JR UMW                  1:51.59    1:58.29    9  
      26.06   29.59   31.31   31.33                                
  2 Stagg, Winston W          SR W&L                       NT    2:01.68    4  
      27.46   30.48   30.60   33.14                                
  3 Wilder, Brandon L         JR W&L                       NT    2:02.45    3  
      27.04   30.72   31.81   32.88                                
  4 Hess, Colin               SO UMW                  2:00.15    2:03.34    2  
      28.07   30.88   31.44   32.95                                
  5 McCormick, Ian            JR UMW                  1:55.56    2:04.09    1  
      27.42   31.29   31.78   33.60                                
  6 Stirling, Jeff            SO W&L                       NT    2:09.89  
      27.19   31.35   33.05   38.30                                
 
Event 13  Women 50 Yard Mixed Stroke Ex
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Holt, Leslie              JR UMW                    25.70     X26.39  
 -- Bradley, Liz              SO UMW                    26.18     X26.49  
 -- Kobiela, Missy            JR UMW                    27.70     X26.72  
 -- Seffens, Andrea           FR W&L                       NT     X28.66  
 -- Pinney, Ryan              SR W&L                       NT     X29.18  
 -- Moryan, Claire            SO W&L                       NT     X30.28  
 
Event 14  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lesiuk, Adriana           JR UMW                    24.70      25.21    9  
  2 Brassfield, Izzy          FR W&L                       NT      25.89    4  
  3 Simpson, Sarah            SR W&L                       NT      26.27    3  
  4 Adams, Chelsie            SO UMW                    25.66      26.28    2  
  5 Ancellotti, Lindsay       FR UMW                       NT      26.30    1  
  6 Guynn, Becky              JR W&L                       NT      26.59  
 
Event 15  Men 50 Yard Mixed Stroke Ex
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- McGuire, Dan              FR UMW                       NT     X23.08  
 -- Foster, Trey              FR UMW                       NT     X23.62  
 -- Terry, Dorsey B           JR W&L                       NT     X24.21  
 -- McErlean, Kevin           SO W&L                       NT     X24.47  
 -- Hogan, Andrew             FR UMW                       NT     X24.83  
 -- Hester, Jared             FR W&L                       NT     X26.32  
 
Event 16  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sykes, Rick               FR W&L                       NT      22.14    9  
  2 Barnds, Brandon L         SR W&L                       NT      22.21    4  
  3 Clark, Austin             SO UMW                       NT      22.50    3  
  4 Stirling, Brian           SO W&L                       NT      22.73    2  
  5 O'Donnell, Brian          SO UMW                    22.12      22.74    1  
  6 Zannoni, Cesare           SO UMW                    22.44      23.37  
 
Event 17  Women 100 Yard Mixed Stroke Ex
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Strawder, Sam             SO UMW                    56.87   X1:00.07  
      28.29   31.78                                                
 -- Price, Erin               FR UMW                       NT   X1:00.45  
      28.58   31.87                                                
 -- Camp, Krista              FR W&L                       NT   X1:06.68  
 -- Hudak, Joanie             SO W&L                       NT   X1:07.33  
      32.63   34.70                                                
 -- Seffens, Andrea           FR W&L                       NT   X1:07.48  
      33.40   34.08                                                
 -- Pityk, Rachel             FR W&L                       NT   X1:11.24  
      34.00   37.24                                                
 -- Pinney, Ryan              SR W&L                       NT   X1:11.99  
      33.34   38.65                                                
 -- Gibbs, Kate               SO W&L                       NT   X1:12.16  
      34.72   37.44                                                
 -- Schwartz, Erin            SO W&L                       NT   X1:12.18  
      34.37   37.81                                                
 -- Maudlin, Nina             JR UMW                  1:00.04   X1:15.34  
      35.95   39.39                                                
 -- Kautz, Amanda             SR UMW                       NT   X1:15.54  
      35.91   39.63                                                
 -- Moryan, Claire            SO W&L                       NT   X1:18.47  
      37.67   40.80                                                
 
Event 18  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crockett, Sarah           JR UMW                    52.23      54.44    9  
      25.94   28.50                                                
  2 Lesiuk, Adriana           JR UMW                    55.00      56.54    4  
      27.23   29.31                                                
  3 Adams, Chelsie            SO UMW                    56.71      57.34    3  
      27.61   29.73                                                
  4 Simpson, Sarah            SR W&L                       NT      57.38    2  
      27.58   29.80                                                
  5 Brassfield, Izzy          FR W&L                       NT      57.46    1  
      27.50   29.96                                                
  6 Worsham, Jenna            SR W&L                       NT      58.04  
      27.59   30.45                                                
 
Event 19  Men 100 Yard MIxed Stroke Ex
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Shifflett, Chris          FR UMW                       NT     X51.84  
      24.79   27.05                                                
 -- Eads, Brandon             SR UMW                    49.64     X52.43  
      25.40   27.03                                                
 -- Rhodes, Josh              JR UMW                       NT     X53.58  
      25.80   27.78                                                
 -- Corn, Kevin T             SR W&L                       NT   X1:07.77  
      32.11   35.66                                                
 -- Hester, Jared             FR W&L                       NT   X1:11.93  
      32.82   39.11                                                
 -- LaFleur, Alex             FR W&L                       NT        XDQ  
      33.92   41.44                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Talluri, Nick             SR W&L                       NT      48.70    9  
      23.54   25.16                                                
  2 Anderson, Justin          SR UMW                    47.75      49.06    4  
      24.06   25.00                                                
  3 Barnds, Brandon L         SR W&L                       NT      49.50    3  
      24.02   25.48                                                
  4 Cole, Andrew              FR UMW                       NT      49.74    2  
      23.79   25.95                                                
  5 O'Donnell, Brian          SO UMW                    47.75      49.99    1  
      24.57   25.42                                                
  6 Sykes, Rick               FR W&L                       NT      50.45  
      24.31   26.14                                                
 
Event 21  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Page, Virginia            SO UMW                  2:09.92    2:16.13    9  
      32.34   34.40   34.49   34.90                                
  2 Deluca, Caroline          SO UMW                  2:12.26    2:16.54    4  
      31.94   34.70   35.57   34.33                                
  3 Salvati, Katie            SO W&L                       NT    2:17.62    3  
      32.31   34.45   35.41   35.45                                
  4 Beckenstein, Allie        SO UMW                  2:17.56    2:20.30    2  
      33.80   36.00   35.02   35.48                                
  5 McCampbell, Ann           FR W&L                       NT    2:22.96    1  
      33.93   36.04   36.71   36.28                                
  6 Soley, Teresa             FR W&L                       NT    2:25.29  
      33.13   35.98   37.81   38.37                                
 
Event 22  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Washnock, Chris           SO W&L                       NT    1:57.09    9  
      27.85   29.72   30.03   29.49                                
  2 Clendenin, Stephen        JR UMW                  1:56.55    1:59.11    4  
      28.17   29.72   30.67   30.55                                
  3 Eckhoff, Nick             FR UMW                       NT    2:00.09    3  
      27.89   30.89   31.07   30.24                                
  4 Marsh, Wayde              FR W&L                       NT    2:01.23    2  
      27.78   30.51   31.46   31.48                                
  5 Lugo, Alan                JR UMW                  2:01.75    2:08.89    1  
      30.18   33.02   33.23   32.46                                
  6 Ericson, Will             FR W&L                       NT    2:09.34  
      30.39   33.27   33.92   31.76                                
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeSmit, Megan             SO UMW                  2:24.23    2:29.60    9  
      33.84   38.22   38.62   38.92                                
  2 Figuers, Cameron          FR UMW                       NT    2:29.69    4  
      34.73   38.77   38.10   38.09                                
  3 Fredericks, Dana          SO W&L                       NT    2:35.01    3  
      34.86   39.42   40.27   40.46                                
  4 Bock, Megan               FR W&L                       NT    2:38.05    2  
      34.93   40.14   41.25   41.73                                
  5 Bazzel, Lynn              SR W&L                       NT    2:38.18    1  
      35.59   39.55   41.14   41.90                                
  6 Wallace, Rachel           JR UMW                  2:34.74    2:42.72  
      36.82   41.73   42.34   41.83                                
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stagg, Winston W          SR W&L                       NT    2:19.69    9  
      32.92   36.08   34.83   35.86                                
  2 Childers, Ian I           SR W&L                       NT    2:19.75    4  
      32.19   35.97   36.56   35.03                                
  3 Grattan, Robert           SO W&L                       NT    2:21.52    3  
      31.50   35.82   36.94   37.26                                
  4 DeMarr, Matt              SR UMW                  2:15.66    2:22.61    2  
      31.82   36.56   37.31   36.92                                
  5 Slattery, Peter           FR UMW                       NT    2:22.88    1  
      31.56   36.79   37.24   37.29                                
  6 Garofolo, Andrew          FR UMW                       NT    2:22.98  
      32.29   36.89   37.12   36.68                                
 
Event 25  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crockett, Sarah           JR UMW                  4:58.79    5:21.59    9  
      28.16   30.86   31.71   32.55   32.60   32.85   32.72   33.12
      33.70   33.32                                                
  2 Starnes, Elizabeth        SO W&L                       NT    5:27.27    4  
      29.54   31.72   32.62   33.08   32.93   33.58   33.49   33.80
      33.86   32.65                                                
  3 Rolfe, Delaney            FR W&L                       NT    5:37.08    3  
      30.66   33.25   33.73   33.95   34.38   34.35   34.43   34.54
      34.29   33.50                                                
  4 Mensch, Rachel            FR W&L                       NT    5:37.63    2  
      30.72   33.99   34.39   34.92   34.71   34.37   34.06   34.38
      33.94   32.15                                                
  5 Page, Virginia            SO UMW                  5:19.71    5:38.71    1  
      30.49   32.92   33.74   34.52   34.43   34.54   34.66   34.77
      34.86   33.78                                                
  6 Anderson, Meg             SO UMW                       NT    5:44.69  
      31.11   33.83   34.51   34.78   34.92   34.72   35.09   35.32
      35.51   34.90                                                
 
Event 26  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McHugh, Jack              FR UMW                       NT    4:59.74    9  
      25.96   29.91   30.53   30.49   30.62   30.89   31.07   31.05
      30.74   28.48                                                
  2 Dunn, Brad                JR UMW                  4:39.96    5:00.44    4  
      27.05   29.41   30.33   30.69   31.07   31.21   31.21   30.80
      30.18   28.49                                                
  3 McCormick, Ian            JR UMW                  4:42.52    5:02.09    3  
      27.35   29.86   30.55   30.83   31.25   31.35   31.00   30.71
      30.58   28.61                                                
  4 Giesen, Jonathan G        SR W&L                       NT    5:02.46    2  
      26.95   29.70   30.56   30.99   30.97   31.24   30.95   31.08
      30.51   29.51                                                
  5 Austin, Dan B             SR W&L                       NT    5:09.74    1  
      27.65   30.31   30.65   31.34   30.85   31.49   31.93   31.98
      32.16   31.38                                                
  6 Absher, Ben               SO W&L                       NT    5:11.58  
      27.54   30.59   31.11   31.58   32.19   31.38   31.44   32.53
      32.33   30.89                                                
 
Event 27  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sawyer, Nina              JR UMW                    57.65      59.93    9  
      27.86   32.07                                                
  2 Scott, Kelly              SO UMW                  1:01.31    1:02.74    4  
      29.83   32.91                                                
  3 Ross, Brittany            FR W&L                       NT    1:02.96    3  
      29.88   33.08                                                
  4 Ancellotti, Lindsay       FR UMW                       NT    1:03.02    2  
      29.50   33.52                                                
  5 Moore, Colleen            FR W&L                       NT    1:04.29    1  
      30.10   34.19                                                
  6 Weinstein, Brielle        SO W&L                       NT    1:07.97  
      31.28   36.69                                                
 
Event 28  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stirling, Jeff            SO W&L                       NT      53.29    9  
      24.56   28.73                                                
  2 Stirling, Brian           SO W&L                       NT      53.54    4  
      24.37   29.17                                                
  3 Norfolk, Billy            JR UMW                    53.43      53.56    3  
      24.97   28.59                                                
  4 Wilder, Brandon L         JR W&L                       NT      54.23    2  
      25.06   29.17                                                
  5 McCormack, Jason          SR UMW                    52.11      55.41    1  
      24.99   30.42                                                
  6 Hess, Colin               SO UMW                    55.83      57.13  
      26.02   31.11                                                
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeSmit, Megan             SO UMW                  2:13.86    2:15.89    9  
      29.88   36.94   38.24   30.83                                
  2 Sawyer, Nina              JR UMW                  2:07.99    2:16.30    4  
      29.16   36.07   40.38   30.69                                
  3 Fredericks, Dana          SO W&L                       NT    2:19.42    3  
      30.17   36.86   39.71   32.68                                
  4 Beckenstein, Allie        SO UMW                  2:14.11    2:21.30    2  
      31.30   35.28   42.82   31.90                                
  5 Worsham, Jenna            SR W&L                       NT    2:23.06    1  
      30.54   37.04   42.22   33.26                                
  6 Salvati, Katie            SO W&L                       NT    2:23.09  
      30.56   35.24   43.55   33.74                                
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clendenin, Stephen        JR UMW                  1:53.76    1:59.98    9  
      25.62   30.41   35.30   28.65                                
  2 Eckhoff, Nick             FR UMW                       NT    2:01.28    4  
      26.54   30.31   38.29   26.14                                
  3 Washnock, Chris           SO W&L                       NT    2:02.11    3  
      27.22   29.55   36.64   28.70                                
  4 Stagg, Winston W          SR W&L                       NT    2:04.46    2  
      26.39   32.02   36.69   29.36                                
  5 Grattan, Robert           SO W&L                       NT    2:07.60    1  
      27.27   32.43   37.19   30.71                                
  6 Cole, Andrew              FR UMW                       NT    2:07.62  
      26.85   32.46   38.42   29.89                                
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Washington & Lee University  'A'                       NT    3:49.76   11  
     1) Simpson, Sarah SR               2) Brassfield, Izzy FR            
     3) Starnes, Elizabeth SO           4) Worsham, Jenna SR              
       27.42    57.64    27.02    56.90    27.75    57.41    27.21    57.81
  2 University of Mary Washington  'B'                     NT    3:52.36    4  
     1) Adams, Chelsie SO               2) Holt, Leslie JR                
     3) Strawder, Sam SO                4) Boyer, Christine SO            
       27.68    57.64    27.45    57.69    27.71  1:00.08    26.96    56.95
  3 Washington & Lee University  'B'                       NT    3:58.51    2  
     1) Ross, Kelly Mae FR              2) Bock, Megan FR                 
     3) Rolfe, Delaney FR               4) Soley, Teresa FR               
       28.80  1:00.55    27.50    58.50    28.32    59.00    28.93  1:00.46
  4 University of Mary Washington  'C'                     NT    4:01.55  
     1) Bradley, Liz SO                 2) Price, Erin FR                 
     3) Sotzing, Kristen SO             4) McCracken, Erin SR             
       28.50    59.54    28.62  1:00.82    28.04    58.73    29.72  1:02.46
  5 Washington & Lee University  'C'                       NT   x4:11.23  
     1) Guynn, Becky JR                 2) Camp, Krista FR                
     3) Hudak, Joanie SO                4) Pinney, Ryan SR                
       28.71  1:01.78    29.18                               31.18  1:06.10
 -- University of Mary Washington  'A'                3:34.44         DQ  
     1) Figuers, Cameron FR             2) Lesiuk, Adriana JR             
     3) Ancellotti, Lindsay FR          4) Crockett, Sarah JR             
       27.04    55.89    26.41    55.85    27.52    57.39    25.86    55.09
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Mary Washington  'A'                3:07.58    3:16.30   11  
     1) O'Donnell, Brian SO             2) Dunn, Brad JR                  
     3) Clark, Austin SO                4) Anderson, Justin SR            
       24.02    49.71    23.67    49.43    22.86    48.82    23.37    48.34
  2 Washington & Lee University  'A'                       NT    3:16.74    4  
     1) Talluri, Nick SR                2) Barnds, Brandon L SR           
     3) Stirling, Brian SO              4) Harder, Brad SO                
       23.46    48.43    22.88    48.83    23.34    49.31    23.41    50.17
  3 Washington & Lee University  'B'                       NT    3:20.84    2  
     1) Dexter, Ian SO                  2) Sykes, Rick FR                 
     3) Marsh, Wayde FR                 4) Gonzalez, Josh A SR            
       23.94    51.27    23.71    50.57    23.14    49.17    23.03    49.83
  4 University of Mary Washington  'B'                     NT    3:23.10  
     1) Garofolo, Andrew FR             2) McCormack, Jason SR            
     3) Zannoni, Cesare SO              4) Cole, Andrew FR                
       25.03    51.59    24.63    51.14    23.26    49.83    23.98    50.54
  5 Washington & Lee University  'C'                       NT   x3:23.82  
     1) Giesen, Jonathan G SR           2) Corn, Kevin T SR               
     3) Hanson, Ryan A JR               4) Wilder, Brandon L JR           
       24.97    51.15    24.27    51.39    24.30    51.86    23.83    49.42
  6 University of Mary Washington  'C'                     NT   x3:37.55  
     1) Huppenthal, Bradley SO          2) Foster, Trey FR                
     3) Kenny, Grant SO                 4) Rhodes, Josh JR                
       25.71    53.97    25.07    53.89    24.85    53.06    26.24    56.63
 
                    Combined Team Scores - Through Event 32                    
 
  1. University of Mary Washington       326   2. Washington & Lee University         198