January 9, 2008

Numerous W&L Students Earn Scholar-Athlete Awards

LEXINGTON, Va. -- Washington and Lee Director of Athletics Jan Hathorn has announced that 155 students earned Scholar-Athlete awards during the recently completed fall term. The students are all members of W&L athletic teams and achieved a grade-point average (GPA) of at least 3.500.

Additionally, 16 of the students honored achieved grade-point averages of 4.0 or higher (an A+ is worth 4.330 at W&L). Among the students achieving 4.0 or higher GPA's were sophomore wrestler Sammy Brusca (Rockville, Md./Georgetown Prep), senior women's soccer player Martha Caulkins (Lynchburg, Va./E.C. Glass), freshman cross country and track athlete Dave Doobin (Summit, N.J./Newark Academy), senior women's tennis player Katie Duncan (Baltimore, Md./Roland Park Country School), senior women's lacrosse player Allison Gockley (Pittsburgh, Pa./Shady Side Academy), senior cross country runner Alex Gould (Rocky Mount, N.C./Rocky Mount Academy), senior football player Thomas Hubka (San Diego, Calif./St. Augustine), senior football player Britt Jamison (Cincinnati, Ohio/Indian Hill), freshman lacrosse player Sarah Miller (New Freedom, Pa./Susquehannock), sophomore women's swimmer Annaria Nardone (South Windsor, Conn./Loomis Chaffee), sophomore cross country runner Elliott O'Brien (Hamilton, New Zealand/Hamilton), senior All-ODAC women's swimmer and ODAC Swimming Scholar-Athlete of the Year Amy Roberson (Nacogdoches, Texas/Nacogdoches), sophomore All-ODAC cross country and track athlete Dorothy Todd (Watkinsville, Ga./Athens Academy), sophomore men's basketball player Bena Tshishiku (Martinez, Ga./Lakeside), junior All-ODAC and All-Region cross country and track athlete Elizbeth Webb (Middleburg, Va./Wakefield School) and sophomore wrestler Russ Weems (Greenville, S.C./St. Joseph's Catholic).

Other notable athletes to receive Scholar-Athlete awards included junior All-ODAC and All-Region cross country and track athlete Vance Berry (Ponte Vedra Beach, Fla./Episcopal), senior All-ODAC and All-State basketball player Greg Bienemann (Chatham, N.J./Chatham), senior All-ODAC and All-Region cross country and track athlete Tom Brower (Syracuse, N.Y./Christian Brothers Academy), junior All-America swimmer Paul Crook (Nashville, Tenn./Montgomery Bell), senior All-America golfer Nathaniel James (Keller, Texas/Keller), senior ODAC and Virginia College Division Football Defensive Player of the Year Kyle Luby (Dallas, Texas/Highland Park), ODAC field hockey Rookie of the Year Emily Mathews (Baltimore, Md./Bryn Mawr), senior All-America swimmer Tim McGlaston (Attleboro, Mass./Attleboro), sophomore All-America volleyball player Rachael Phillips (Tampa, Fla./Tampa Prep), junior All-ODAC and All-Region women's lacrosse player Kelsi Robinson (West Chester, Pa./Westtown), senior All-ODAC and All-Region women's lacrosse player Megan Slosson (Cockeysville, Md./Maryvale Prep), junior All-America tennis player Katie Tabb (Minneapolis, Minn./Edina), junior All-ODAC and All-Region cross country and track athlete Becca Taylor (Hamilton, Ohio/Edgewood), junior All-America women's soccer player Anne Van Devender (Jackson, Miss./Choate Rosemary Hall) and junior All-ODAC and All-Region cross country and track athlete Michael Welsh (Tullahoma, Tenn./Tullahoma).

Twenty-two of W&L's 23 varsity athletic programs achieved a team GPA of at least 3.000, led by the riding team with a 3.479. The highest men's team GPA was the men's cross country team with a 3.402 and no team recorded a GPA lower than 2.891. W&L had an outstanding fall season on the playing fields as well.

W&L's nine fall sports teams combined for a record of 74-23-3 (.755) with volleyball, men's cross country and women's cross country all winning ODAC Championships.

NAME SPORT(S)
John Ackerman Football
Kassie Bagley Volleyball
Logan Bartlett Lacrosse
Lynn Bazzel Swimming
Christine Bender Lacrosse
Vance Berry Cross Country/Track
Greg Bienemann Basketball
Billy Billington Track
Peter Blue Baseball
Kathryn Boiles Swimming
Baker Boles Football
Brian Bondurant Track
Anthony Boniello Wrestling
Caroline Bovay Tennis
Tom Brower Cross Country
Sammy Brusca Wrestling
Jessica Bunnell Volleyball
Haley Bunting Soccer
Jordan Campbell Football
Danielle Cardone Swimming
Alex Caritis Field Hockey
Martha Caulkins Soccer
Tyler Chapin Lacrosse
Ian Childers Swimming
Tori Christmas Tennis
Emily Coyle Riding
Paul Crook Swimming
Melissa Dolan Field Hockey
David Doobin Cross Country/Track
William Dorrance Soccer
Makhosazana Dube Track
Katie Duncan Tennis
Will Englehart Lacrosse
Lindsay Erickson Cross Country
Seth Feibelman Tennis
Sara Foster-Reeves Soccer
Marshall French Track
Erick Gagne Wrestling
Taylor Garrett Soccer
Liz Garson Field Hockey
Robert George Cross Country/Track
Allison Gockley Lacrosse
Ben Goetsch Basketball
Josh Gonzalez Swimming
Isaiah Goodman Basketball
Lizzie Gotimer Field Hockey
Alex Gould Cross Country
Collin Guy Lacrosse
Caroline Habliston Field Hockey
Will Hall Tennis
Will Hartmann Swimming
Lilly Haywood Riding
Ben Heller Basketball
Andrew Henderson Baseball
Felice Herman Basketball
Tara Hildenbrand Track
Casidhe Horan Basketball
Thomas Hubka Football
Anthony Ives Cross Country/Track
Nathaniel James Golf
Britt Jamison Football
Taylor Joosten Soccer
Kaitlyn Kamp Basketball
Michael Keenan Track
Will Keigler Lacrosse
Katie Kern Soccer
Karen Klein Riding
Daniel Kohl Football
Greg Kurkis Football
Steve LaSala Football
Karen Lambdin Soccer/Track
Allison Lemon Riding
David Love Football
Kyle Luby Football
Ryan MacPhee Football
James Madden Baseball
Drew Mancini Lacrosse
Steph Mansey Field Hockey
Matt Mason Lacrosse
Emily Mathews Field Hockey/lacrosse
Tommy Matteo Football
Laura Maurer Volleyball
Chip McCoy Track
Fletcher McCraw Soccer
Caitlin McCurdy Riding
Andy McEnroe Baseball
Tim McGlaston Swimming
Terrence McKelvey Baseball
Wilton Megargel Lacrosse
Regina Mills Cross Country/Track
Timothy Molnar Soccer
Strock Moore Soccer
Colette Moryan Swimming
Shea Musgrave Football
Annaria Nardone Swimming
Elliott O'Brien Cross Country
Shana Oltmans Soccer
Rachael Phillips Volleyball
Martin Prichard Football
Rhodes Proctor Tennis
Ned Rider Lacrosse
Steven Rivoir Cross Country/Track
Amy Roberson Swimming
Jeff Roberts Lacrosse
Kelsi Robinson Lacrosse
Tara Rubenstein Field Hockey
Lauren Rudolph Volleyball
Scott Russell Football
Stuart Sanford Tennis
Craig Sauers Basketball
Marah Schmitz Volleyball
James Shanahan Lacrosse
Jessica Shaw Swimming
Chris Sherwin Baseball
Travis Short Soccer
David Shubick Wrestling
Sarah Simpson Swimming
Andrew Sims Football
Megan Slosson Lacrosse
Carolyn Small Riding
Francis Smyth Lacrosse
Mark Snoddy Football
Meg Spalitta Tennis
Kathryn Speare Lacrosse
Winston Stagg Swimming
Joe Steiner Swimming
Jordy Stern Baseball
Kristi Stevens Volleyball
Lindsey Strachan Swimming
Maggie Sutherland Soccer/Track
Katie Tabb Tennis
Jim Tartaglia Soccer
Becca Taylor Cross Country/Track
John Thackston Football
Rebecca Timmis Tennis
Dorothy Todd Cross Country/Track
Balam Tomlin Swimming
Meredith Townsend Volleyball
Bena Tshishiku Basketball
Mary Clair Turner Soccer
Jessica Ulrich Volleyball
Anne Van Devender Soccer
Eric Veres Wrestling
Mark Wachtmeister Lacrosse
Noah Walters Football
Elizabeth Webb Cross Country/Track
Russ Weems Wrestling
Michael Welsh Cross Country/Track
Leah Weston Tennis
Kelly Will Tennis
Abbie Wilson Volleyball
Ben Wilson Track
Emily Wolff Basketball
Hila Yashar Riding
Kelley Zwart

Cross Country/Lacrosse

--GENERALS--