A TOTAL OF 136 W&L STUDENTS EARN SCHOLAR-ATHLETE AWARDS

LEXINGTON, Va. -- Washington and Lee Director of Athletics Mike Walsh has announced that 136 students earned Scholar-Athlete awards during the recently completed winter term. The students are all members of W&L athletic teams and achieved a grade-point average (GPA) of at least 3.500.

Additionally, 14 of the students honored achieved grade-point averages of 4.0 or higher (an A+ is worth 4.330 at W&L). Among the students achieving 4.0 or higher GPA's were senior cross country runner Vanessa Adams (Albuquerque, N.M./Albuquerque Academy), sophomore basketball player and track athlete Ashley Brown (Kingwood, W.Va./Preston), junior All-ODAC volleyball player Michelle Chastain (Phoenix, Ariz./Xavier Prep), freshman All-ODAC soccer player Rebecca Cohn (Virginia Beach, Va./Norfolk Academy), senior Academic All-America soccer player Heather Coleman (Blackwood, N.J./Triton Regional), senior track athlete Angel Daniels (Charleston, S.C./Porter-Gaud), senior swimming captain Jackie Green (Lynchburg, Va./E.C. Glass), sophomore field hockey player Courtney Harrison (Richmond, Va./Collegiate), senior All-ODAC and All-Region soccer captain Meghan Hayde (Massapequa, N.Y./St. Anthony), freshman tennis player Katie Kingsbury (Jenkintown, Pa./Philadelphia-Montgomery Christian), sophomore track athlete Elizabeth Twentyman (Falls Church, Va./George Mason), senior cross country runner Daniel Vos (Dearborn, Mich./Home Schooled), junior All-ODAC and All-Region volleyball captain Emily Wolfing (Mt. Airy, Md./South Carroll) and senior men's lacrosse captain Jimmy Zunka (Charlottesville, Va./St. Anne's-Belfield).

Other notable athletes to receive Scholar-Athlete awards included senior All-ODAC and Academic All-America baseball and football player Peter Dean (Vienna, Va./James Madison), junior All-ODAC and All-America tennis player Lindsay Hagerman (Dallas, Texas/Highland Park), senior All-ODAC and All-Region soccer player Fontaine Marcoux (Washington, D.C./Potomac), junior All-ODAC and All-Region soccer player Peter Miller (Towson, Md./Baltimore Lutheran), junior All-ODAC and All-Region lacrosse and field hockey player Kitt Murphy (New York, N.Y./St. Catherines), senior All-ODAC and All-Region lacrosse player Joanna Perini (Huntington, N.Y./Huntington), senior All-America swimmer Eric Ritter (Birmingham, Ala./Mountain Brook), senior All-America lacrosse player Ansel Sanders (White Stone, Va./Woodberry Forest), senior ODAC Cross Country Runner of the Year Andy Schorr (Kingwood, Texas/Kingwood) and junior All-ODAC, All-Region and All-America soccer player Kelley Zagol (Berwyn, Pa./Conestoga).

Twenty-two of W&L's 23 varsity athletic programs achieved a team GPA of at least 3.000, led by the men's soccer team with a 3.408. The highest women's team GPA was tennis with a 3.392 and no team recorded a GPA lower than 2.964.

The women's teams combined for a 3.318 GPA, while the men's teams combined to post a 3.129 GPA. The overall student-athlete average was 3.204.

-- GENERALS --

NAME SPORTS(S)
Vanessa Adams W. Cross Country
Max Adler Golf
Charles Anderson M. Tennis
Sutton Ansley Football
Jane Beall Field Hockey
Brian Becker Football
Sara Behmerwohld W. Track
Emily Binns W. Soccer
Karen Blackburn W. Cross Country/Track
Ashley Brown W. Cross Country/Basketball/Track
Kristen Brown Field Hockey/W. Lacrosse
Chris Caramore Football
Christopher Carlson M. Soccer
Drew Catanese M. Swimming
Steven Chambers M. Cross Country/Track
Michelle Chastain Volleyball
Liz Clarke W. Soccer
Rebecca Cohn W. Soccer
Chris Colby M. Swimming
Heather Coleman W. Soccer/Basketball
Matt Collins Football
Max Courtney Wrestling
Kristin Crawford W. Tennis
Angel Daniels W. Track
Bethany Dannelly W. Basketball/Track
Natalie Day W. Tennis
Peter Dean Baseball/Football
Cagla Defterali W. Track
Erin Dougherty W. Swimming
Lane Earnest W. Lacrosse
Amy Eliason W. Soccer
David Ellison M. Tennis
Conner Esworthy W. Soccer
Kelly Evans W. Lacrosse
Tasia Fisher W. Swimming
Jason Fitzsimmons M. Lacrosse
Andrew Fotinos M. Cross Country
Betsy Frayer W. Cross Country/Track
Katherine Garrett Field Hockey
Taylor Gibson Volleyball
Courtenay Glisson Riding
Katie Goodrich Riding
Jackie Green W. Swimming
Lindsay Hagerman W. Tennis
Chris Halkitis M. Basketball
Stephanie Hannon W. Tennis
Courtney Harrison Field Hockey
Rebecca Hatchett Field Hockey
Blair Haws W. Soccer
Meghan Hayde W. Soccer
Brian Higgins Baseball
Kelly Hishta W. Swimming
Kim Hurd Volleyball
Ashley Hurt Volleyball
Nathan Johnson M. Track
Chris Joseph Football
Dan Kagey Baseball
Clark Kensinger Football
Austin Kim M. Tennis
Mandi Kimble W. Swimming
Wes Kimmel Football
Katie Kingsbury W. Tennis
Brian Krupczak M. Track
Suzie LaFleur W. Swimming
Hugo Ledesma Diaz M. Track
Paul Ledford Football
Kate Lester Field Hockey/W. Lacrosse
Katherine Long W. Swimming
Derrick Lott M. Soccer
Matt Luneburg M. Lacrosse
Jennifer Lux Volleyball
Fontaine Marcoux W. Soccer
Seth Martin M. Tennis
Rhett McCraw M. Soccer
Mike McErlean M. Swimming
Sean McGarvey Football
Ryan McGrath M. Lacrosse
Mark McLewee M. Lacrosse
Mike McNamara M. Lacrosse
David Miller Baseball
Peter Miller M. Soccer
Jeremy Mims M. Cross Country
Perrin Monroe M. Lacrosse
Roger Morscheiser M. Soccer
Bryan Mulhern Baseball
Kitt Murphy Field Hockey/W. Lacrosse
Liam Murray Football
Justin Mygatt M. Soccer
Walker Nickles M. Soccer
Ashleigh Overly Volleyball
Joanna Perini W. Lacrosse
Lauren Peters W. Tennis
Sandy Piracci M. Soccer
Scot Pittman M. Soccer
Kenny Rasamny M. Lacrosse
Matt Reilley M. Track
Jessica Remmert W. Cross Country/Track
Eric Ritter M. Swimming
Patty Roberts W. Tennis
Anne Rochfort W. Lacrosse
Heather Rogers W. Soccer
Shep Russell M. Soccer
Ansel Sanders M. Lacrosse
K.C. Schaefer M. Tennis
Andy Schorr M. Cross Country
Norman Senior M. Cross Country/Track
Casey Sharpe W. Track
Paul Sibley Baseball
Caroline Simonson W. Lacrosse
Erik Sivertson M. Soccer Manager
Hayley Skinner Riding
Maggie Speasmaker W. Lacrosse
Michael Stanton M. Soccer
Lee Stinnett M. Track
Tippins Stone W. Cross Country/Track
Catherine Torrey Stroud W. Tennis
Chris Surdo M. Tennis
Stuart Swann Football
Ray Sweeney Baseball
Maria Syska Riding
Zach Taylor Football
Elizabeth Twentyman W. Track
Amy Volkmann Field Hockey/W. Basketball
Daniel Vos M. Cross Country
Meredith Walker W. Track
Matthew Wallace M. Soccer
Rachel Wallick W. Lacrosse
Kathy Wang Riding
James Watson M. Track
Mike Wert Baseball
Lee Wheeler W. Lacrosse
David Will M. Basketball
Emily Wolfing Volleyball
Ginny Wortham W. Tennis
Kelley Zagol W. Soccer
Jimmy Zunka M. Lacrosse