March 1, 2013

ODAC SCHOLAR-ATHLETE AWARD WINNERS FROM W&L

DOC JOPSON AWARD (TOP MALE SCHOLAR-ATHLETE) MARJORIE BERKELEY AWARD (TOP FEMALE SCHOLAR-ATHLETE)

2011 – Greg Kurkis (Football)
2009 – Harry St. John (Lacrosse)
2008 – Nathaniel James (Golf)
2005 – Paul McClure (Tennis)
1997 – Sandy Hooper (Track & Field)
1996 – Graig Fantuzzi (Football/Baseball)
1994 – John Surface (Football)
1988 – Andrew White (Track & Field)
1987 – Jon Thornton (Football)
1984 – John Lee Graves (Basketball)
1981 – Chip Nunley (Football)

2011 – Emmy Mathews (Field Hockey/Lacrosse)
2009 – Anne Van Devender (Soccer)
2007 – Ginny Wortham (Tennis)
2005 – Lindsay Hagerman (Tennis)
2004 – Heather Coleman (Soccer/Basketball)
2003 – Erika Proko (Tennis)
1994 – Angie Carrington (Soccer/Lacrosse)

SPORT-BY-SPORT SCHOLAR-ATHLETE AWARD WINNERS FROM W&L

BASEBALL MEN'S BASKETBALL WOMEN'S BASKETBALL
2009 – Terrence McKelvey
2008 – James Madden
2007 – David Miller
2004 – Peter Dean
2010 – Ben Goetsch
2009 – Ben Heller
2013 – Katy Wilson
2012 – Becca Bolton
2011 – Becca Bolton
     
MEN'S CROSS COUNTRY WOMEN'S CROSS COUNTRY FIELD HOCKEY
2010 – Robert Warneford Thomson
2009 – Robert Warneford Thomson
2008 – Michael Welsh
2007 – Tom Brower
2006 – Tom Brower
2005 – Nathan Johnson
2004 – Nathan Johnson
2003 – Steven Chambers
2012 – Lauren Schultz
2011 – Lauren Schultz
2008 – Becca Taylor
2007 – Becca Taylor
2006 – Becca Taylor
2005 – Liz Twentyman
2010 – Emmy Mathews
2005 – Courtney Harrison
     
FOOTBALL MEN'S GOLF WOMEN'S GOLF
2011 – Brett Murray
2010 – Greg Kurkis
2009 – Greg Kurkis
2005 – Liam Murray
2008 – Nathaniel James
2007 – Nathaniel James
2006 – Anthony Zappin
 
     
MEN'S LACROSSE WOMEN'S LACROSSE RIDING
2013 - Joe LaSala
2012 – Joe LaSala
2009 – Harry St. John
2004 – Ansel Sanders
2011 – Emmy Mathews
2010 – Emmy Mathews
2009 – Kelsi Robinson
2004 – Joanna Perini
2012 – Tamara Morse
2011 – Tamara Morse
2010 – Tamara Morse
2006 – Katie Goodrich
     
MEN'S SOCCER WOMEN'S SOCCER WOMEN'S SWIMMING
2011 – Jamie Paldino
2010 – Jamie Paldino
2008 – Anne Van Devender 2013 – Delaney Rolfe
2012 – Delaney Rolfe
2011 – Delaney Rolfe
2010 – Jenna Worsham
2008 – Amy Roberson
2007 – Amy Roberson
     
MEN'S TENNIS WOMEN'S TENNIS MEN'S INDOOR TRACK & FIELD
2013 - Hayden White
2012 – Hayden White
2011 – Will Hall
2006 – Charles Anderson
2005 – Paul McClure
2004 – Austin Kim
2013 - Patricia Kirkland
2009 – Katie Tabb
2007 – Katie Kingsbury
2006 – Katie Kingsbury
2005 – Lindsay Hagerman
2004 – Lindsay Hagerman
2011 – David Doobin
2009 – Billy Billington
2005 – Nathan Johnson
     
WOMEN'S INDOOR TRACK & FIELD MEN'S OUTDOOR TRACK & FIELD WOMEN'S OUTDOOR TRACK & FIELD

2013 – Lauren Schultz
2009 – Elizabeth Webb
2008 – Elizabeth Webb

2011 – David Doobin
2009 – Billy Billington
2005 – Nathan Johnson
2013 - Annelise Madison
2009 – Elizabeth Webb
2008 – Elizabeth Webb
2007 – Elizabeth Webb
     
VOLLEYBALL    
2003 – Emily Wolfing
2004 – Emily Wolfing