PRESTON R. "PRES" BROWN MOST VALUABLE ATHLETE AWARD

ALL-TIME MALE RECIPIENTS ALL-TIME FEMALE RECIPIENTS
2014 - Zander Tallman, Track & Field
2013 - Luke Heinsohn, Football/Lacrosse
2012 – Charlie Westfal, Football
2011 – Greg Kurkis, Football
2010 – Ben Goetsch, Basketball
2009 – Terrence McKelvey, Baseball
2008 – Alex Sweet, Swimming
2007 – Mike Ginder, Swimming
2006 – Nathan Johnson, Cross Country/Track & Field
2005 – Paul McClure, Tennis
2004 – Peter Dean, Football/Baseball
2003 – Chris Sullivan, Football/Track & Field
2002 – Paul Wallace, Soccer
2002 – Marc Watson, Football/Track & Field
2001 – Matt Dugan, Lacrosse
2000 – Christian Batcheller, Football/Baseball
1999 – Mikel Parker, Soccer
1998 – Omar Moneim, Football/Track & Field
1997 – Nathan Hottle, Swimming/Water Polo
1996 – Robert Hull, Football/Wrestling/Lacrosse
1995 – Shaun McKenzie, Lacrosse
1994 – John Robinson, Soccer/Track & Field
1993 – Josh Levinson, Football/Lacrosse
1992 – Clay Thomas, Golf
1991 – Clark Wight, Football/Lacrosse
1990 – John Morris, Tennis
1989 – Bobby Matthews, Tennis
1988 – Hugh Finkelstein, Football/Baseball
1987 – Kevin Weaver, Football/Track & Field
1986 – Chris Bleggi, Football/Track & Field
1985 – Mark Pembroke, Cross Country/Track & Field
1984 – Tim Rock, Swimming/Water Polo
1983 – Chris Cavalline, Football/Baseball
1982 – Mike Bernot, Swimming
1982 – Mike Pressler, Football/Lacrosse
1981 – R.J. Scaggs, Basketball/Track & Field
1980 – Stewart Atkinson, Track & Field/Football
1979 – Dave Leunig, Basketball/Golf
1979 – Richard Wiles, Football
1978 – John Hudson, Swimming
1977 – Tom Keigler, Lacrosse
1976 – Jack Berry, Football/Track & Field
1975 – John Embree, Soccer/Tennis
1974 – Skip Lichtfuss, Basketball/Lacrosse
1973 – Don Eavenson, Football/Lacrosse
1972 – Mike Daniel, Basketball
1971 – Bill Brumback, Swimming/Lacrosse
1970 – Mike Neer, Basketball/Track & Field
1969 – Billy Ball, Swimming/Track & Field
1968 – Frank Griffin, Football/Wrestling/Lacrosse
1967 – Warren Stewart, Football/Lacrosse/Wrestling
1966 – William Andrews, Football/Lacrosse
1965 – Hal Chase, Football/Baseball
1964 – John McDaniel, Football/Lacrosse
1963 – Charles Lane, Football/Baseball
1962 – Steve Suttle, Football
1961 – James Parker, Swimming/Track & Field
1960 – Skip Rhonke, Track & Field/Soccer/Swimming
1959 – Clark Lea, Football/Lacrosse
1958 – Dom Flora, Basketball/Baseball
1957 – Jay Fox, Swimming
1956 – Gibby McSpadden, Wrestling/Track & Field
1955 – Richard Johnson, Soccer/Lacrosse
1954 – Bill McHenry, Football/Lacrosse
1954 – Walter Diggs, Cross Country/Track & Field/Basketball
2014 - Mary Ashleigh Boles, Volleyball
2013 - Lauren Schultz, Cross Country/Track & FIeld
2012 – Kat Lawson, Soccer
2011 – Emmy Mathews, Field Hockey/Lacrosse
2010 – Maggie Sutherland, Soccer/Track & Field
2009 – Stacy Doornbos, Track & Field
2008 – Kat Michaels, Basketball/Lacrosse
2007 – Emily Applegate, Tennis
2006 – Christine Gladysz, Volleyball
2005 – Lindsay Hagerman, Tennis
2004 – Kelly Taffe, Field Hockey/Lacrosse
2003 – Erika Proko, Tennis
2002 – Jessica Mentz, Basketball
2001 – Lauren Harris, Soccer
2000 – Ansley Miller, Basketball/Lacrosse/Soccer
1999 – Karin Treese, Soccer/Basketball/Lacrosse
1998 – Whitney Parker, Lacrosse
1997 – Brooke Glenn, Lacrosse
1996 – Josephine Schaeffer, Cross Country/Track & Field
1995 – Marilyn Baker, Tennis
1994 – Angie Carrington, Soccer/Lacrosse
1993 – Claire Dudley, Swimming
1992 – Jodi Herring, Swimming/Cross Country
1991 – Shawn Wert, Lacrosse/Cross Country/Tennis
1990 – Beth Stutzmann, Soccer/Track & Field
1989 – Elizabeth Miles, Swimming