March 14, 2013

OUTSTANDING FIRST-YEAR ATHLETE AWARD

ALL-TIME MALE RECIPIENTS ALL-TIME FEMALE RECIPIENTS
2013 - Andrew Franz, Basketball
2012 – Javon McDonald, Basketball
2011 – Zander Tallman, Track & Field
2010 – Hayden White, Tennis
2009 – Chris Washnock, Swimming
2008 – Jason Cimino, Basketball
2007 – R.J. Varner, Football
2006 – Stuart Sitterson, Football
2005 – Nathaniel James, Golf
2004 – Mike Ginder, Swimming
2003 – Joe Greenhill, Football/Track & Field
2002 – Paul McClure, Tennis
2001 – Phil Miller, Soccer
2000 – Chris Sullivan, Football/Track & Field
1999 – Paul Wallace, Soccer
1998 – Pete Iwancio, Lacrosse
1997 – Christian Batcheller, Football/Baseball
1996 – Mikel Parker, Soccer
1995 – Jason Callen, Cross Country/Track & Field
1994 – Anthony Mazzarelli, Soccer/Track & Field
1993 – Graig Fantuzzi, Football/Baseball
1992 – Todd Stanton, Baseball
1991 – Robby McNaughton, Tennis
1990 – Michael Mitchem, Soccer
1989 – Steven Momorella, Baseball
1988 – Bill Meadows, Tennis
1987 – Wes Boyd, Basketball/Track & Field
1986 – Tom Skeen, Football
1985 – David McLeod, Tennis
1984 – Jay ReVille, Swimming
1983 – William Holmes, Lacrosse/Soccer
1982 – Jeffrey Dixon, Wrestling
1981 – Tim Rock, Swimming/Water Polo
1980 – Chris Cavalline, Football/Baseball
1979 – Mike Pressler, Football/Lacrosse
1978 – James Herbert, Lacrosse
1977 – Stewart Atkinson, Football/Track & Field
1976 – Richard Wiles, Football
1975 – John Hudson, Swimming
1974 – Tony Perry, Football/Track & Field
1973 – Rob Lindsey, Football/Lacrosse
1972 – Stuart Nibley, Cross Country/Track & Field/Water Polo
1971 – Skip Lichtfuss, Basketball/Track & Field
1970 – Sam Englehart, Basketball/Lacrosse
1969 – David Brooks, Football
1968 – Bill Brumback, Swimming/Lacrosse
1967 – Mel Cartwright, Basketball
1966 – Billy Ball, Swimming/Track & Field
1965 – Lawrence Perreault, Basketball
1964 – Warren Stewart, Football/Lacrosse/Wrestling
1963 – Don Casto, Swimming
1962 – Louie Paterno, Baseball/Basketball
1961 – Henry Sackett, Football/Basketball/Track & Field
1960 – Charlie Gummey, Football/Lacrosse/Swimming
2013 - Emma Swabb, Swimming
2012 – Holley Beasley, Soccer
2011 – M.A. Boles, Volleyball
2010 – Lauren Schultz, Cross Country/Track & Field
2009 – Meg Ingram, Basketball
2008 – Emmy Mathews, Field Hockey/Lacrosse
2007 – Maggie Sutherland, Soccer/Track & Field
2006 – Stacy Doornbos, Track & Field
2005 – Lindsay Erickson, Cross Country/Track & Field
2004 – Kristen McClung, Tennis
2003 – Kate Lester, Field Hockey/Lacrosse
2002 – Lindsay Hagerman, Tennis
2001 – Kelly Taffe, Field Hockey/Lacrosse
2000 – Erika Proko, Tennis
1999 – Lindsay Ruckert, Volleyball
1998 – Liz Borges, Lacrosse
1997 – Brooke Stanley, Swimming
1996 – Karin Treese, Soccer/Basketball
1995 – Natalia Garcia, Tennis
1994 – Virginia Yoerg, Volleyball
1993 – Josephine Schaeffer, Cross Country/Track & Field
1992 – Kim Herring, Cross Country/Track & Field
1991 – Angie Carrington, Soccer/Lacrosse
1990 – Claire Dudley, Swimming
1989 – Nancy Mitchell, Soccer
1988 – Jean Stroman, Tennis
1987 – Sarah Allen, Soccer
1986 – Elizabeth Miles, Swimming